CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Složení dospělé reprezentace OB pro 2018
 
19.10.2017 | zobrazení 9254
Na sezónu nabitou atraktivními závodními příležitostmi se bude připravovat silný tým v čele s medailistou ze Světových her Vojtou Králem.

rozhodnutí o složení RD a U23 pro rok 2018

Než dojde na přípravu, je aktuálně jedním z nejdůležitějších úkolů plně doléčit všechna zranění a zdravotní neduhy, kterých se v letošní sezóně sešlo mezi dospělými až nebývale mnoho. Přáli bychom si, aby se do repredresu mohli naplno vrátit Denisa Kosová a Pavel Kubát. Pohybová omezení potřebují robustně vyřešit i Jan Šedivý, Jan Petržela a Jonáš Hubáček. (Z toho pohledu je skvělé, že v rámci systému zdravotní podpory ČOV máme možnost využívat expertů na pražském CPM.)

V příštím roce nás totiž opět čeká "supersezóna", asi už poslední taková, ve které někteří absolvují velké ME ve Švýcarsku, velké MS v Lotyšsku a k tomu i AMS ve Finsku a jistě velmi prestižní domácí finálovou sérii SP. Taková sezóna nejen inspiruje, ale také neúprosně odhaluje jakékoliv slabiny.

Vedle útoku na pódiová umístění patří mezi cíle sezóny jako obvykle i výkonnostní posun druhého sledu, včetně snahy o průlomové výkony na některých světových akcích. V podobném duchu, jako to například letos na podzim předvedl Tomáš Kubelka (třetí na Euromeetingu a pak i dvacátý v silně obsazeném závodě SP). Prostoru pro nahlédnutí na světovou scénu bude v rámci oné supersezóny poměrně hodně - zejména při AMS, podzimní sérii SP v Norsku nebo domácích SP v Praze, Turnově a Mladé Boleslavi. Situace je otevřená, nominační závody budou, zřejmě, ve všech případech v domácích terénech.

Složení RD vychází nejenom z návrhu realizačního týmu, ale i z konzultací s některými adepty, kteří o zařazení neprojevili zájem. Taková rozhodnutí plně respektujeme - elitní orienťák je na poměrně vysokém stupni rozvinutosti a perspektivní dosažení mezinárodní výkonnosti v dospělých vyžaduje zejména zanícení. I nezařazení ale mají stále rovnou možnost utkat se o nominaci při nominačních závodech. A tím mj. také spoluvytvořit potřebný tlak na ty, kteří zařazeni jsou.

Struktura týmu zůstává nastavena stejně: RDA pro výsledkové opory, RDB pro motivované závodníky s mezinárodním potenciálem a U23 pro talenty do 23 let. Takové rozdělení má svou vnitřní logiku - mladí mají 3 roky, aby dosáhli jakéhosi "mezinárodního potenciálu" (nejedná se jen o prosté výsledky). Jasná věková hranice zde vytváří užitečný stimul, proto je na místě jí stabilně držet a neměnit podle potřeby. Naše elita není tak početně silná, aby zařazení do RDB bylo nedosažitelným cílem. Spíše naopak.

Zařazení do RDB je pak kromě samotné výkonnosti, potažmo výsledků, založeno na směsici dalších neméně důležitých faktorů jako je výkonnostní trend, nasazení, aktivita, projevený zájem, existence vize, chuť vzít na sebe výsledkovou odpovědnost, trénovanost apod.

Důležitým signálem je jednoznačně účast na přípravných akcích RD a nominačních závodech, jsou-li v otevřeném režimu. V nadcházející sezóně se schyluje hned k trojici nominačních víkendů v domácím prostředí, což je ideální příležitost k poměření a vyslání onoho signálu. Nominačky jsou z toho pohledu mnohem významnější než běžná "áčka", která nemohou mít v nabité termínovce reprezentanta často jiný než přípravný účel a mnohdy jsou naší špičkou odzávoděné z plné přípravy nebo naopak v pozávodním útlumu.

I v nadcházející sezóně bychom rádi pokračovali v udržení určitého přesahu mezi dospělými a juniory, nejen prostřednictvím Terky Janošíkové. Do dospělých bude přecházet silný ročník 1998 a někteří tito borci mají rozhodně výkonnost na to, aby se při podzimních nominačkách ucházeli o start na domácím svěťáku. Okolnosti tomu i nahrávají - v domácích podmínkách se budeme snažit postavit početný tým a všechny závody jsou krátké (3x sprint a jednou skalní middle).

Úvodní sraz týmu pro sezónu 2018 bude 23.-26.11. v Litomyšli. Program bude efektivně směřovat hlavně k tomu, co je na světové scéně - po dosažení "povinné" technické stability - rozdílové: běžecké výkonnosti.

Vybraným závodníkům gratulujeme a těšíme se na společnou práci při hledání a posunování vašich osobních hranic.

/Radek Novotný (za RT reprezentace dospělých OB)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
No shortcuts!
"Tvrdě trénuj. Na vrchol nevedou zkratky, jen krev, pot a slzy. Musíš umět překonat bolest. Vědomí, že to dokážeš, tě nesmírně posílí." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN