CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

JMS 2017: stříbrný sprint, Lakanenova klasika a slunečné štafety
 
19.07.2017 | zobrazení 5725
Mistrovství pokračovalo středečním závodem ve sprintu, jehož závodní prostor byl do poslední chvíle trochu záhadou.

Embargo totiž zahrnovalo zalesněný hřbet Pyynikki, starou část města Pispala a zástavbu (většinou továrny) na břehu jezera Pyhäjärvi. A právě jen v bývalé továrně a přilehlém okolí závod proběhl. Přesto nabídl zajímavé volby postupů a závodníkům se líbil.

Nám tento závod přinesl po třech letech medaili za 2. místo Terky Janošíkové! Terka předvedla skvělý výkon, přičemž to neměla vůbec jednoduché. Když se koná mistrovství ve Skandinávii, tak spousta neseverských běžců vkládá své největší naděje právě do sprintu, což dokazuje zastoupení více zemí v popředí výsledkové listiny v porovnání s ostaními disciplínami. Další naše závodnice se umístily na konci první a ve druhé čtvrtině výsledkové listiny (31. B. Chaloupská, 46. T. Čechová, 47. K. Novotná, 49. B. Vyhnálková, 62. A. Kopecká).

Kluci pokračovali ve vyrovnaných výkonech z krátké trati a opět atakovali první desítku zásluhou Toma Křivdy a Bandasky. Bohužel ani jednomu z nich se nepodařilo dotáhnout skvěle rozběhlý závod do konce, když Bandaska neorazil kontrolu před výměnou mapy a Tom přeběhl předposlední kontrolu až na pláž. Naštěstí výborně běžel i Vojta Sýkora, který se všem nástrahám na trati vyvaroval a stanovil si nové osobní maximum z juniorských šampionátů - 13. místo. Oproti krátké trati se posunul dopředu i 25. Hašlerka (27. T. Křivda, 35. O. Hirš, 58. L. Černocký).

juniorky sprint
junioři sprint

Volný den jsme věnovali modelovému tréninku a doplnění kalorií na následující závody. Únava už se začínala projevovat a nás čekala výživná klasika a svižné štafety. Vše ve stejném prostoru mapy Särkänperä, jehož jižní část byla použita pro model, severní pro klasiku a středozápad pro štafety.

Tratě klasiky vypadaly v obou kategoriích až po 9. resp. 12. kontrolu hodně middlově s využitím té nejtechničtější pasáže. Pak konečně došlo na dlouhý postup, který řádně zamíchal pořadím a v mnoha případech i ve prospěch českých závodníků. Zatímco u juniorek byla volba přímo vs. zprava po cestě rovnocenná, postup juniorů nabídl mnohem více variant, přičemž ty přímo se zdají být o trochu výhodnější.

Z našich holek si pro další výborné umístění doběhla 7. Terka se 2" ztráty na 6. místo a pouze 1:33 na bronz. Tentokrát ji ale podpořili i další Češky. Na konečném velmi pěkném 16. místě skončila Barča Chaloupská (- 3:45 na 3. místo), která se v průběhu závodu pohybovala i na mnohem lepších pozicích. Vzhledem ke zdravotní indispozici během posledního měsíce je cenné i 24. místo Kláry Novotné (35. B. Vyhnálková, 63. A. Kopecká, 72. T. Čechová).

Kluci se tentokrát do první dvacítky nepodívali. Nejblíže k tomu měl Vojta Sýkora, který se dle vlastních slov nemohl dostat do závodu, ale právě dobře zvládnutý dlouhý postup ho vynesl o 23 míst výše a když se do konce závodu už jenom zlepšoval, bylo z toho konečné 22. místo (29. Bandaska, 33. Hašlerka, 34. T. Křivda, 48. O. Hirš, 64. L. Černocký).

juniorky klasika
junioři klasika

Posledním závodem na JMS bývají většinou štafety. Závodní prostor byl po odkrytí karet pořadatelů známý a i nová mapa byla opět z důvodu kolize s FIN5 zveřejněna. Tratě se nám podařilo poměrně dobře odhadnout včetně dlouhého postupu na první kontrolu. V prostoru bylo hodně komunikací, i těch od závodníků FIN5, které nebyly v mapě. Stále ale převažovala snížená viditelnost, což dělalo tuto plošší část prostoru těžší a o to více se muselo dívat na buzolu. Letos jsme hodně spoléhali na silné první úseky, abychom už od počátku neztratili kontakt. Nejdříve se vydali do lesa kluci a až o hodinu a čtvrt později (ve 14:45) holky. Vojta na prvním úseku podal spolehlivý výkon se ztrátou 1:55 na čelo, ale nevýhodnou farstou v závěrečném pytlíku přišel o ten zmíněný kontakt. Výborně rozeběhl béčku Hašlerka. Tom se snažil přiblížit se před sebou běžícím a zpočátku se mu to i dařilo, pak ale začal kupit drobné chybky a i když stahoval umístění, časová ztráta se navyšovala. Bandaska tak vybíhal do závodu osamocen, kdy před ním byla 3´mezera. Průběh jeho závodu byl podobný jako u Toma, nejdříve naděje a pak 2 chyby. Všichni ale bojovali až do konce, kde naše štafeta (V. Sýkora, T. Křivda, D. Vandas) obsadila 12. místo a opět se potvrdilo, že špička je stále širší a abychom uspěli, je nutné podat maximální bezchybný výkon na všech třech úsecích. Navíc výkony z individuálních závodů ve štafetách tak úplně neplatí. Béčko (J. Bendák, L. Černocký, O. Hirš) doběhlo v neredukovaném pořadí 22.

V holkách rozběhla solidně Barča Chaloupská, jejíž výkon byl ale trochu poznamenán bolestí klenby. Na druhém úseku se ale zadařilo Báře Vyhnálkové, která vytáhla naší štafetu na 9. místo se ztrátou 1:12 na Rusky, kde se vydala stíhat Annu Dvorianskaiu Terka Janošíková. A i přes drobné chybky se jí dařilo a naše první štafeta skončila těsně pod velkou bednou na 7. místě. Béčko (K. Novotná, A. Kopecká, T. Čechová) doběhlo v neredukovaném pořadí 20.

juniorky štafety
junioři štafety

Na letošním juniorském jsme se po 3 letech zařadili mezi 7 zemí, které si odvážejí medaili. V bodování národů jsme před závěrečnými štafetami figurovali na 5. místě, přičemž finální pořadí dosud nebylo zveřejněno. Naši mladí závodníci ve skandinávském terénu rozhodně nezklamali. Přivezli jsme 3 umístění v první desítce, 6 ve dvacítce a spoustu dalších do 30. místa. Skoro každý náš závodník se alespoň v jednom závodě utvrdil v tom, že vynaložené úsilí přináší své ovoce a že má smysl na sobě dál pracovat. Nad všemi ční výkony Terky Janošíkové, která se hned při svém prvním startu na JMS zařadila do juniorské špičky. Své možnosti ukázala hlavně na klasice Barča Chaloupská. V klucích podával nejstabilnější výkony Vojta Sýkora, který se na tento šampionát dlouhodobě připravoval. Srdnatě bojoval nejmladší závodník týmu Tom Křivda a tak by se dalo pokračovat...

Za předvedené výkony ještě jednou všem děkuji. Stejně tak jako za výrazné zkvalitnění přípravy JRD, kdy jsme za poslední rok absolvovali 4x týdenní soustředění ve Skandinávii. Navíc řada závodníků se mimo tyto akce ještě vypravila na Sever po vlastní linii.

Přeji všem vydařené prázdniny a na jejich konci se těším na viděnou v Černé Hoře!

Košík a spol.

- výsledky JWOC17

- fotky od Báry Vyhnálkové a Hašlerky

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Aktivační stavy
... psychické rozpoložení před, při a po výkonu. Může být pozitivní (sebedůvěra, odhodlání, spokojenost) nebo negativní (strach, apatie, zklamání...). Žádoucí je mírná pozitivní aktivace. Nadměrnou aktivaci snižuje např. humor, nebo humor ve spojení s agresí (kanadské žerty), dále i teplá sprcha, vlahá koupel, dechová cvičení, hudba apod. Naopak mobilizační účinky má například hromadný zpěv ;-)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN