14.03.2017 | zobrazení 5995
 
Březnovka Malá Skála - rekapitulace


"Na Malé Skále není v mapě malých skal..." Ale na laciné bonmoty máme v naší zemi jiné machry. Zato krásu a náročnost místních orienťáckých terénů jen tak něco nepřebije...

Tentokrát už jsme do toho šlapali závodní formou. Společný kempík dospělých a juniorů nabídl srovnání na všech typech tratí, včetně důkladných rozborů.

Březnovka - rekapitulace:

(1) MIDDLE KALICH

Úvodní páteční middle byl vytištěný v 1:7.500, aby se upřednostnil důsledný běh podle informací před tápáním na místy hůř čitelné desítce.
Trať na omezené mapě nabídla dva rozdílné typy terénu - úvodní skály, na které byli všichni mentálně nachystaní, a potom také náročný seběh a závěrečné kontinentální traverzování.
Materiálu pro rozbor jsme nastřádali poměrně dost, vždyť i součet nejlepších mezičasů se tentokrát lišil od vítězných časů dvakrát víc než obvykle.
Z hodinové společné analýzy vypichuju jen některá zajímavá místa
- využité elegantní zjednodušení jedničky v podání PKeje a Terky Čechové (naopak značně riskantní náběh do skalnaté pánve v podání ostatních - v takových místěch je obvykle víc překážek, než je patrné z mapy)
- kritický moment tratě - K9D/K11H: změna typu terénu, náběh z jednoduchého postupu do zjevně extrémně nepřehledné situace - mnozí značně podcenili, nabíhali tam zbytečně dřív a tápali... situace, kterou je dobré si zapamatovat a příště dobře ošetřit
- vzájemné nebezpečné urychlování při skupinovém běhu v seběhu
- dopředu nenahlášený pseudomotýlek u kluků - 6 z 20 (tedy třetina!) se tady spletlo a běželo jiné pořadí kontrol (užitečné varování před sezónou)

middle Kalich - mezičasy
GPS tracking D
GPS tracking H

(2) LONG DRÁBOVNA

Zkrácené vítězné časy kolem 50-60 minut se nakonec celkem podařilo zrealizovat. Kromě řady postupů, které jsme pak pod taktovkou Binga večer detailně rozebrali, nabídly tratě juniorům opět i přímé srovnání s dospělými. Junioři měli s muži stejnou trať až do K20 (jen běželi motýla v jiném pořadí) a i juniorky měly převážnou část tratě totožnou s ženami.
Závěry z analýzy jsou podobné jako obvykle
- kvalitní běžecká výkonnost umožní i ve skalách poměrně přímočaré postupy
- pokud o obíhačce pochybuju a nejsem schopný posoudit její výhodnost, postup přímo bývá jistota (k obíhání musí existovat pádný důvod, některé postupy jsou jen optické chytáky)
- vybranou variantu je hlavně potřeba běžet optimální stopou (tedy ne zbytečné metry navíc)
- krátké postupy v detailním terénu často tvoří mnohem podstatnější časové rozdíly než velkolepé volby - proto je výhodné k nim přistupovat maximálně aktivně a nevnímat je jen jako spojnici mezi delšími postupy!
- větší rozdíly se opět tvořily v závěru tratě v místech, kde už volba postupu nebyla nijak zásadní = udržet aktivitu až do konce
- ve skalách se vyplatí číst popisy

long Drábovna - mezičasy
GPS tracking D
GPS tracking H

Sobotní odpoledne

Dospělí absolvovali pod vedením Pepy Andleho dvouapůlhodinový dril na stadionu - od do detailu rozebrané rozcvičky (kterou mnozí už nějakou dobu sami praktikují), přes cvičení na ruce a uvolnění pánve až po párové rovinky s expandery.
Na závěr si Pepa zase všechny natočil. Na osobních kontech na andrlesport.cz by k desítkám návodných videí a stručnému individuálnímu rozboru stylu měla brzo každému naskočit i další videa s několika cviky, které by mohly pomoci řešit vaše specifické problémy.
Efekt se samozřejmě nedostaví hned, je to o změně určitých pohybových rutin a to chce čas a mnoho opakování. Na druhou stranu je to oblast, která vám může pomoci ve skokovém nárůstu výkonnosti i v případě, že se blížíte ke stropu rozvojových možností vašeho osobního tréninkového přístupu.

Junioři se mezitím vrátili na Kalich dohledávat lampiony na pětce.

Sobotní večer

Po analýze longu a druhé večeři proběhlo pavídání nad několika mapami, které se tématicky vážou k MS2001 ve finském Tampere. Snad docela cenná analogie, protože letošní JMS se koná víceméně ve "vedlejším lese".
Ze všeho, co bylo řešeno, by bylo dobré si zapamatovat, že
- nedostatek severských zkušeností lze vyvážit důsledným zapojením busoly (ono i při dostatku severských zkušeností je to v podmínkách hojně snížené viditelnosti stále kritická činnost...)
- pro krátké detailní postupy a také pro možnost použít řízenou ztrátu kontaktu s mapou je nutné porozumění způsobu interpretace terénu v mapě - proto byly doporučené mapové procházky pěšky
- před JMS je důležité terénní "zapracování", ale na druhou stranu tamní terén nás unavuje víc a tak to přímo před vlastním JMS už nepřehnat
- postupy jsou většinou poměrně přímočaré, ale i tak je třeba přemýšlet nad nejskluznější stopou
- v oblastech s většími výškovými rozdíly bývá terén drsnější, objevují se "norské" zlomové srázy a pod nimi často kamenité zarostlé paseky, extrémně zpomalující... taková místa stojí za obíhačku, nabízí-li se
- lesy v okolí Tampere jsou díky prořezávkám místy docela nepříjemné na běh
- obecná záležitost: zbavit se mlhy ;)

(3) SPRINT TURNOV

Lehce domapované centrum Turnova nabídlo při poklidném nedělním dopoledni perfektní jeviště pro typický městský sprint s řadou zásadních voleb postupu.
Junioři i dospělí nastoupili na stejnou trať a možnost srovnání je tak absolutní.
Spíše než volby postupu nakonec o výsledku opět rozhodovala sprintová plynulost ve vysokém tempu. I když i tak bylo na trati několik postupů, kde se dalo ztratit/získat volbou 5-10" a pokud se někdo spálil víckrát, na čase už je to znát. Společně jsme to rozebrali hned u oběda.

sprint - mezičasy
GPS tracking D
GPS tracking H
pár fotek od Jany Omové

(4) HROMADNÉ STARTY ZBIROHY

Ještě naposled přes 200 výškových metrů na start a ještě naposled se ponořit mezi skalky. Všichni už v notné únavě. Motor blok budiž dokonán...
Běžely se dvě skupiny farstovaných okruhů, přičemž vždy tři okruhy z daného místa dávaly dohromady stejnou - tedy porovnatelnou - trať. To proto, že ve skalách by to jinak moc porovnat nešlo. Proto je také potřeba časy na jednom nebo dvou okruzích béčka brát jen jako informativní. Zase jen celé béčko dohromady dává nějaký validní výsledek.
...No a pár zajímavostí se na GPSkách i tady najde...

hromadné starty - časy na úsecích
GPS tracking D
GPS tracking H


Věřím, že víkend přinesl spoustu zajímavých výzev a impulsů pro juniory i dospělé. Je škoda, že řada dospělých opor se z různých objektivních důvodů nemohla zúčastnit, ale i tak mám za to, že společný kemp dobře splnil plánovaný účel.
V neposlední řadě jsme se všichni trochu víc poznali, což je také výrazně do plusu.
Teď je hlavně potřeba tu porci dobře vyhodnotit a zotavit, aby se mohlo v klidu makat dál!

Závěrem díky moc orienťákům z TJ Turnov za poskytnutí kvalitních map a úchvatných terénů!
A speciálně dík Mišce za perfektní zajištění ubytování, včetně fajn gurmánských zážitků.


Další akcí juniorů je kemp Jablonecko.
A dospělí zamíří koncem března upevňovat navigační odolnost mezi francouzské vulkány.


/RN


© Český svaz orientačního běhu / Czech OF