Zhodnocení vystoupení reprezentačního týmu České Republiky na

Mistrovství světa ve Švýcarsku 2003

 


§         Radek Novotný, šéftrenér reprezentačního družstva dospělých (RDD)

 

 

Fakta:

 

Datum konání MS:                 

4.-9.8.2003 (akce RDD 1.-10.8.2003)

 

Centrum MS:                          

Rapperswil (SUI, 50km JV od Zürichu)

 

Počet zúčastněných států:     

42

 

Výprava CZE:                         

6H + 6D + 6RT

 

Závodníci CZE:                                   

Muži - Horáček Michal (DLI, 26 let), Jedlička Michal (DLI, 29), Losman Petr (PHK, 24), Lučan Vladimír (VSP, 26), Ropek Rudolf (DLI, 33), Smola Michal (TZL, 22)

Ženy - Brožková Dana (SJC, 22), Dočkalová Martina (LPU, 20), Navrátilová Iva (PHK, 28), Stehnová Zuzana (DKP, 22), Štěrbová Marta (LPU, 24), Térová Bohdana (DOK, 26)

 

Realizační tým:                                 

Novotný Radek - vedoucí týmu, trenér mužů

Novák Tom - trenér žen

Slavík Pavel - asistent

Galíková Jana - konzultant žen

Hubáček Josef - konzultant mužů

Jordánková Míla - fyzioterapeut

 

Ubytování a stravování:                                 

armádní školící centrum Rüti (10 km od centra MS), postele, 2-3 lůžkové pokoje, pořadatel zajistil polopenzi - zbytek jídel řešen operativně vývarem z vlastních zásob a nákupy na místě

 

Doprava:

osobními auty (2x ČSOB, 1x půjčený Ford Galaxy 6 míst, 1x Hubáček), s dopravou tam i zpět vypomohli i Jan Kaplan a Petr Pernička

 

Materiál:

Materiální vybavení týmu bylo na špičkové úrovni. Nová kolekce běhacích dresů a overalů od fy TRIMTEX, množství moderního a funkčního vybavení od fy Hi-Tec (trika, šortky, 3/4 kalhoty, bundy, botasky, pantofle, tašky,...), trikokošile s logem ČSOB. Závodníci obdrželi busoly, byly jim proplaceny náklady na novou závodní obuv. K dispozici byl dostatek tejpů i regeneračních drinků.

Většina oblečení zůstala vzhledem k neustálému žáru nepoužita - v permanenci byly zejména šortky, 3/4 kalhoty a trika s kr. rukávem.

(-) Výběr pro sprint byl vybaven atletickým oblečením od firmy NewBalance (firma Kazboš). Toto vybavení bylo skvělé, bohužel však došlo k nezáměrnému porušení smlouvy s firmou TRIMTEX (konkrétně paragraf o používání oblečení značky TRIMTEX na VŠECH světových akcích IOF). Firma TRIMTEX vyjádřila roztrpčení nad tímto jevem. (Ruda Ropek šel alespoň na stupně vítězů v dresu TRIMTEX.)

(-) Bohužel došlo ještě k dalšímu porušení výše jmenované smlouvy: Ruda Ropek běžel závod štafet v atletickém tílku NewBalance místo dresu TRIMTEX. Firma opět protestovala. Oba jevy padají na hlavu vedoucího týmu.

(-) Kabely od firmy Hi-Tec byly tentokrát velmi malé.

 

Návrhy na zlepšení: Příště by bylo dobré mít alespoň jednu sadu triček s výraznou národní identifikací (znak ČSOB v zahraničí nikomu nic neříká). Dále by se do letních veder hodila kolekce tílek.

Po vzoru našich juniorů a jiných světových týmů by napříště bylo vhodné sestavit leták prezentující náš tým pro MS.

 

Finančně:

Původní plán finančního pokrytí MS počítal s náklady ve výši 500 tis. Kč.

Reálná výše nákladů se pohybuje kolem 390 tis. Kč, v této částce však nejsou započítány náklady na nové overaly a závodní dresy ve výši cca 85 tis. Kč.

Podařilo se poměrně levně zorganizovat dopravu. Ubytování bylo nakonec na vyšší úrovni než byla původně plánovaná - i díky slevě, kterou pořadatel poskytl "chudším" národním federacím.

 

Program MS:

4.8.      kvalifikace klasika (3+3 záv.), Unterägeri

5.8.      SPRINT (2+2), Rapperswil

6.8.      finále KLASIKA (3+3), Winterthur

7.8.      volno

8.8.      kvalifikace a finále MIDDLE (3+3), Trin/Chur

9.8.      ŠTAFETY (3+3), Forch

 

 

Hodnocení závodního vystoupení na MS:

 

Chceme-li hodnotit, musíme si stanovit kritéria hodnocení, nebo jinými slovy - úhel pohledu. Univerzálně objektivní hodnocení neexistuje. A proto:

 

§         Z hlediska historického kontextu lze výsledky našich reprezentantů na MS 2003 ve Švýcarsku hodnotit jako úspěšné. Ze země helvétského kříže si přivážíme jednu medaili a další tři umístění do desátého místa. Několik našich závodníků se zařadilo mezi legendy domácího orientačního běhu.

§         Z hlediska celkového potenciálu našeho týmu můžeme být také vcelku spokojení - suma umístění odráží zhruba naše očekávání.

§         Poměříme -li však jednotlivé výsledky možnostmi jednotlivců, můžeme být mírně zklamáni a teď - po bitvě - dokonce tvrdit, že jsme rozhodně měli na víc. I to je pravda.

§         Měřeno kritérii pro rozdělování státního příspěvku jsme zaznamenali ústup z pozic. První krok zpět nastal ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto o snížení počtu členů štafety ze 4 na 3. Příspěvek do 8. místa se totiž přiděluje na hlavu. Ve druhé fázi jsme nedokázali obhájit obě štafety mezi osmi a tento "výpadek" se individuálními umístěními v současné konkurenci jen velmi těžko nahrazuje.

 

(Celkové výsledky jsou mírně zkreslené omezením počtu startujících závodníků jednotlivých států ze 4 na 3 a nahuštěností programu MS, která zabránila většině špičkových závodníků oběhnout všechny tratě - snížení konkurence.  Na opačnou stranu misek vah lze přihodit právě specializaci na jednotlivé tratě - koncentrovaného, odpočatého a teoreticky připraveného soupeře je těžší porazit.)

 

Závod od závodu:

 

SPRINT

Vynikající Rudolf Ropek, výborný Petr Losman. Stříbrná medaile a 7. místo. Naopak od děvčat jsme čekali o něco víc - Iva Navrátilová (26.) zaběhla bez větších chyb, fyzicky však v daných podmínkách neustála závěr tratě. Martina Dočkalová zaznamenala diskvalifikací nešťastný debut na MS - její výkon by jí řadil zhruba kolem 20.místa. 

 

KLASIKA

Kvalifikace - většina týmu postoupila s přehledem, výkony Brožkové (4.), Jedličky (3.) a Smoly (4.) byly velmi slibné.

Finále - fantastický běh Michala Jedličky - 9. místo, pouhou minutu za bronzem, čtyři minuty od titulu mistra světa. Skvělá umístění děvčat: 11. místo Dany Brožkové a 16. místo Marty Štěrbové. Závod naopak vůbec nevyšel Michalu Smolovi (28.) a také Zuzaně Stehnové (40.), kterou v průběhu MS zřejmě brzdila nedoléčená borelióza(!). Vladimír Lučan (23.) zaběhl zhruba výkon, který se od něho očekával.

 

MIDDLE

Kvalifikace - smolně nepostoupil smolař Michal Smola, který vynechal kontrolu. Ostatní postoupili spíše ze zadních pozic.

Finále - výsledkově překvapivě náš nejhorší závod na MS. Nejlepší byl Michal Horáček, v kontextu jeho jarních výkonů je však jeho 18. místo spíše zklamáním. Michal Jedlička (31.) nedokázal úplně rozchodit únavu z extrémního vydání na klasice. V ženách zaběhla solidně jen Iva Navrátilová (24.). Bohdana Térová (40.) i Zuzana Stehnová (44.) skončily, bohužel, v poli poražených.

 

ŠTAFETY

Výborný výsledek štafety žen Štěrbová - Dočkalová - Brožková. Po diskvalifikaci Finek 5. místo! (V předvečer závodu byla provedena výměna Dočkalové za Térovou, která na MS neměla předpokládanou výkonnost.)

Velké zklamání z propadu štafety mužů Horáček - Losman - Ropek. Po extrémně špatném prvním úseku ztratila naše štafeta zcela kontakt s čelem závodu a doběhla na 15. místě. Michal Horáček byl fyzicky úplně mimo, bohužel jsme to před závodem nepoznali ani my, ani on sám.

 

Příčiny:

 

Celkový výsledek české výpravy je výrazně negativně ovlivněný výpadkem jednoho z lídrů našeho týmu: Michala Horáčka zastihlo MS ve zcela mimořádném útlumu. Po vážných zdravotních problémech 14 dní před MS se Michal nedokázal dostat zpět. Vážnost situace jsme si neuvědomili ani my - trenéři, a zřejmě ani jeho osobní kouč Jan Kaplan. Svou roli v celém případu sehrálo jistě i extrémní vedro, které zvýrazní každou slabinu. Žádná "kdyby" neplatí, ale přece: Standartní Michal Horáček měl zcela jistě na umístění kolem 6. místa na middle i na bezproblémový první úsek štafety.

 

Michala však výsledkově zastoupili jiní, a to je pozitivní.

 

Působení jednotlivých závodníků na MS zde nebudu dále podrobněji rozebírat. Upřednostňujeme diskrétní formu analýzy a zhodnocení. Necitlivé zveřejňování informací vytržených z kontextu je téměř vždy kontroverzní a často i škodlivé (jak se ukázalo i v průběhu samotného MS).

 

 

Příprava:

 

Přípravu na toto MS započal již předchozí kouč národního týmu Jan Kaplan letním soustředěním v okolí Rapperswilu v srpnu 2002.

 

Letošní aktivity RDD směřující k MS:

§         účast na mezinárodním utkání v Německu (srovnání s mezinárodní konkurencí v podobném terénu)

§         nominační závody v relevantním terénu (Tatry, Vizovice) - nakonec se ukázalo, že jsme se typově velmi trefili

§         VT Švýcarsko koncem června pro nominované závodníky - návštěva vzorových terénů, účast na švýcarském celostátním závodě

§         fyzicky zaměřená VT na Štrbském Plese a v Harrachově, spojená s několika mapovými tréninky

§         průběžné upozorňování na typické momenty orientační techniky a taktiky využitelné v terénech MS, mapová teorie - stavba tratí na mapách MS

§         snaha o upozornění na psychicko-taktické rezervy výkonu

§         sprint: důkladný průzkum závodního prostoru, konstrukce modelu mapy a úvahy nad podobou tratě a jednotlivými postupy (praktický nácvik byl ponechán na samotných závodnících, resp. osobních trenérech)

 

 

Tým jako skupina osobností:

 

Letošní tým vybraný pro mistrovství světa působil kompaktním dojmem. Většina závodníků byla vnitřně namotivovaná směrem k úspěchu v daném závodě MS - nasazení jak v přípravném období od nominačních závodů do MS, tak i těsně před vlastním startem bylo převážně příkladné.

 

V týmu panovala uvolněná, konstruktivní atmosféra. Jednotliví členové výpravy se navzájem respektovali a zdálo se - alespoň navenek -, že si navzájem přejí úspěch. Zásadní zkouškou klimatu byla náhlá změna složení ženské štafety - tuto situaci ustály všechny zúčastněné strany s neobvyklým přehledem.

 

K inspirativnímu vnitřnímu klimatu jistě přispělo i hladké fungování realizačního týmu. Velmi se osvědčili oba přizvaní konzultanti, kteří odvedli množství cenné práce při rozboru terénů, analýze výkonů, neformálních rozhovorech se závodníky a v neposlední řadě i působením svých lidských kvalit. Snad nejcennější je fakt, že jejich snaha nacházela u členů letošního výběru vnímavé publikum. Věřím, že všechno povídání během MS bylo zároveň i cenným vkladem do další přípravy a vývoje.

 

Chválit špičkovou péči Míly Jordánkové se už stalo evergreenem, Míla však byla opět vynikající a nesmírně obětavá.

 

 

Osobní závěry:

 

§         V současné světové seniorské konkurenci má šanci na úspěch jen závodník, který se cílevědomě připravuje = má nějakou vizi, dlouhodobý cíl. Talent a chvilkový zápal na umístění mezi nejlepší šesticí naprosto nestačí. Nezbytnou podmínkou je patřičná fyzická výkonnost, ale i umění jejího vyladění v pravý okamžik. O výsledku v závodě pak rozhodují nadstavbové faktory, jako je umění koncentrace a sebekontroly, zvládání stresu, schopnost cílené motivace, zkušenosti s daným typem terénu apod. V rozvoji těchto faktorů hraje nezastupitelnou roli spolupráce s osobním koučem.

§         Specializace na jednotlivé tratě v rámci MS se vyplatí. Závodníci se mohou plně koncentrovat a teoreticky připravit na daný start a vložit do něho veškerou energii. Větší množství startů zvládají jen opravdová světová esa, která jsou - zejména psychicky - zcela nad věcí.

§         Štafeta přestala být jen závěrečným závodem pro účastníky závodu jednotlivců. Štafeta si žádá specialisty a speciální přípravu. Dobrý úvod má v současném modelu 3 krátkých úseků kritickou důležitost.

§         Sprint se jako disciplína OB začne prosazovat víc a víc. V nejbližší době však nebude zcela jasné, jakou formu má tato disciplína mít, jak na ní nominovat a jak se na ní připravovat. V Rapperswil se běžel typický městský "park", za rok ve Vasteras se podle posledních zpráv poběží v lese mimo cesty. Jasné je jen to, že se musíme snažit ve sprintu více závodit - zvládání závodního stresu zde rozhoduje více než kde jinde.   

§         Klima v týmu má vliv na výsledky jednotlivců (zejména ženské části výpravy). Jednoznačně se vyplatí do vnitřní atmosféry skupiny něco investovat, něco pro ní obětovat.

§         Na MS panovaly extrémní teploty, závodník si kvůli horku a vysoké vlhkosti neodpočinul téměř ani v noci. Realizační tým by se na takovou situaci mohl příště lépe připravit - zejména počítat s prodlouženou regenerační dobou.

 

 

Závěr:

 

Vystoupení české výpravy na mistrovství světa 2003 přineslo obhájení našich tradičních pozic v druhém sledu světové špičky. Tolik nic neříkající formální zhodnocení.

 

Vedle skvělé Ropkovy medaile by však snad nejdůležitější mohl být náznak obrození vnitřního klimatu týmu, pozitivní motivace a cenné zkušenosti pro perspektivní nováčky. Zda vývoj půjde žádoucím směrem uvidíme už v příštím roce, ve kterém naší reprezentaci čeká MS v náročném skandinávském terénu v okolí švédského Vasteras a zcela odlišné "kontinentální" ME v Dánsku. 

 

 

V Hradci Králové, 16.9.2003

 

Radek Novotný, šéftrenér RDD

 

(příloha: výsledky MS 2003)

 

Příloha hodnocení vystoupení české reprezentace na MS ve Švýcarsku 2003:

 

Výsledky jednotlivých závodů

 

S P R I N T :

 

WOMEN

(2.6 km,  60 m, 17 Comparable Controls) 
  1. LUDER Simone                   SUI     13:21.30 
  2. ROMANENS Marie-Luce            SUI     13:30.80   +   0:09.50
  3. JOHANSSON Jenny                SWE     13:40.10   +   0:18.80
 ...
 26. NAVRATILOVA Iva                CZE     16:33.50   +   3:12.20
     DOCKALOVA Martina              CZE     punch failure 
Total: 52 competitors.

 

MEN

(2.8 km,  60 m, 18 Comparable Controls) 
  1. STEVENSON Jamie                GBR     12:43.70 
  2. ROPEK Rudolf                   CZE     13:02.80   +   0:19.10
  3. GUEORGIOU Thierry              FRA     13:04.20   +   0:20.50
 ... 
  7. LOSMAN Petr                    CZE     13:22.30   +   0:38.60
Total: 55 competitors

 

 

K L A S I K A :

 

Semifinále:

 

WOMEN*1

(6.2 km, 220 m, 13 Comparable Controls) 
  1. Marie-Luce Romanens    SUI              52:04
 ...
 16. Zuzana Stehnova        CZE            1:01:50
 

WOMEN*2

(6.2 km, 220 m, 14 Comparable Controls) 
  1. Karolina Arewang Höjsg SWE              56:01
  1. Paula Haapakoski       FIN              56:01
 ...
  4. Dana Brozkova          CZE              59:10
  

WOMEN*3

(6.0 km, 230 m, 13 Comparable Controls) 
  1. Simone Luder           SUI              43:05
 ...
 12. Marta Sterbova         CZE              55:58

 

MEN*1

(9.5 km, 390 m, 21 Comparable Controls) 
  1. Mikhail Mamleev        RUS            1:07:43
 ...
  3. Michal Jedlicka        CZE            1:08:40
  

MEN*2

(9.4 km, 410 m, 21 Comparable Controls) 
  1. Yuri Omeltchenko       UKR            1:08:08
 ...
  4. Michal Smola           CZE            1:11:20
  

MEN*3

(9.5 km, 375 m, 21 Comparable Controls) 
  1. Björnar Valstad        NOR            1:09:36
 ...
 10. Vladimir Lucan         CZE            1:18:40
 
Finále:
 

WOMEN

(11.8 km, 350 m, 19 Comparable Controls) 
  1. Simone Luder           SUI                 1:26:14
  2. Karolina Arewang Höjsg SWE                 1:29:19
  3. Brigitte Wolf          SUI                 1:32:52
 ...
 11. Dana Brozkova          CZE                 1:36:50
 16. Marta Sterbova         CZE                 1:40:21
 40. Zuzana Stehnova        CZE                 1:52:03
Total: 51 competitors.
 

MEN

(16.7 km, 540 m, 34 Comparable Controls) 
  1. Thomas Bührer          SUI                 1:48:20
  2. Yuri Omeltchenko       UKR                 1:50:35
  3. Emil Wingstedt         SWE                 1:51:08
 ... 
  9. Michal Jedlicka        CZE                 1:52:49
 23. Vladimir Lucan         CZE                 2:00:51
 28. Michal Smola           CZE                 2:04:35
Total: 51 competitors.
 
M I D D L E:
 
Kvalifikace:
 

WOMEN*1

(3.5 km, 150 m, 14 Comparable Controls)
  1. Simone Luder           SUI                   25:06
 ...  
  9. Bohdana Terova         CZE                   28:31
 

WOMEN*2

(3.5 km, 150 m, 15 Comparable Controls)
  1. Hanne Staff            NOR                   25:06
 ...
 11. Iva Navratilova        CZE                   29:57
 

WOMEN*3

(3.5 km, 150 m, 14 Comparable Controls)
  1. Anette Granstedt       SWE                   25:14
 ...
 12. Zuzana Stehnova        CZE                   28:30
 
MEN*1
(3.8 km, 200 m, 15 Comparable Controls)
  1. Thierry Gueorgiou      FRA                   21:27
 ...
 13. Michal Jedlicka        CZE                   25:37
 
MEN*2
(3.8 km, 210 m, 15 Comparable Controls)
  1. Marian Davidik         SVK                   22:36
 ... 
     Michal Smola           CZE                 miss ct
 
MEN*3
(3.9 km, 190 m, 15 Comparable Controls)
  1. Troy De Haas           AUS                   23:49
 ... 
  8. Michal Horacek         CZE                   25:53
 
Finále:  
 

WOMEN

(4.5 km, 250 m, 18 Comparable Controls) 
  1. Simone Luder           SUI                   32:40
  2. Hanne Staff            NOR                   32:57
  3. Heli Jukkola           FIN                   33:32
 ...
 24. Iva Navratilova        CZE                   41:12
 40. Bohdana Terova         CZE                   45:10
 44. Zuzana Stehnova        CZE                   46:18
Total: 50 competitors.

 

MEN

(5.0 km, 290 m, 21 Comparable Controls) 
  1. Thierry Gueorgiou      FRA                   30:08
  2. Björnar Valstad        NOR                   32:45
  3. Öystein Kristiansen    NOR                   33:08
 ...
 18. Michal Horacek         CZE                   35:00
 31. Michal Jedlicka        CZE                   36:58
Total: 51 competitors.
 
 
Š T A F E T Y :

Finish Relay Overall Results WOMEN

  1. SUI        (#44)                             1:57:40
      WOLF Brigitte          32:10  KÖNIG-SALMI Vroni      47:23
      LUDER Simone           38:06
 
  2. SWE        (#42)                             1:59:46  +   2:05
      SVÄRD Gunilla          32:17  AREWANG HÖJSGAARD Ka   48:03
      JOHANSSON Jenny        39:25
 
  3. NOR        (#43)                             2:05:18  +   7:37
      INGVALDSEN Elisabeth   32:27  HUSEBY Brigitte        50:19
      STAFF Hanne            42:31
 ... 
  5. CZE        (#47)                             2:09:15  +  11:34
      STERBOVA Marta         32:41  DOCKALOVA Martina      52:05
      BROZKOVA Dana          44:27
Total: 30 teams.

Finish Relay Overall Results MEN

  1. SWE        (#37)                             1:58:42
      JONASSSON Niclas       30:29  KARLSSON Mattias       46:29
      WINGSTEDT Emil         41:42
 
  2. FIN        (#1)                             1:59:27  +   0:45
      LAKANEN Jani           28:33  HUOVILA Jarkoo         49:25
      HALDIN Mats            41:29
 
  3. GBR        (#8)                             2:01:04  +   2:22
      MARSTON Daniel         31:16  DUNCAN Jon             46:08
      STEVENSON Jamie        43:40
 ...
 15. CZE        (#3)                             2:07:47  +   9:05
      HORACEK Michal         33:13  LOSMAN Petr            49:29
      ROPEK Rudolf           45:04
 Total: 37 teams.