CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Dorostenka Terka Janošíková na startu MS: Je to furt jen orienťák
 
29.06.2017 | zobrazení 6325
Je jí osmnáct let. Na golf, který jako malá hrála závodně, se teď dostane sotva jednou za rok. U Terezy Janošíková vyhrál orientační běh. Během pouhých pěti let se ze začátečnice vyklubala česká reprezentantka na seniorském mistrovství světa. Dnes bude v kvalifikaci bojovat o finále sprintu, v neděli by měla rozběhnout mixovou štafetu.


Foto: Hannu Kaasalainen

Terko, řekla bys před sezonou, že pojedeš na seniorský šampionát do Estonska?
Ne, vůbec. Neřekla bych to ani tak před měsícem a půl. To jsem fakt nečekala. Pro mě bylo ctí, že jsem se mohla zúčastnit Světového poháru. Když jsem se tam dozvěděla, že pojedu i na mistrovství světa, tak mi to vyrazilo dech. Nicméně to je příležitost a výzva, tak se na to těším.
Jak to ve svých osmnácti letech vnímáš? Jako velkou příležitost?
Jo, obrovskou. Říkám si, že to bude dobrá zkouška a že mi to může dát hodně do budoucna. Těším se a jsem zvědavá. Když jsem teď běžela svěťák, tak jsem si říkala: Až odběhnu sprintové štafety, tak už mě tenhle rok nic nepřekvapí a psychicky budu moct být víc v klidu. Ale to jsem ještě netušila, že poběžím na úplné světové scéně. Budu se snažit tomu nepodlehnout. Zkušenosti se vždycky hodí.
Šéftrenér Radek Novotný ti tedy ve Finsku neprozradil, že tě postavil na prvních úsek sprintovek, aby tě ozkoušel směrem k MS?
Ne, nevěděla jsem o tom. Pak se mě zpětně ptal, co jsem si myslela, proč mě vzali na svěťáky. Tak jsem říkala, že jako kvůli budoucnosti. Ale vůbec mě nenapadlo, že má až takové záměry.
Jak ses tehdy na startu štafet cítila? Jako obvykle, nebo na tebe dopadla zodpovědnost?
Tu jsem určitě cítila. Ta byla velká. Kór když to byl štafetový závod. Musím říct, že ty dny před ním jsem byla vystresovaná víc, než pak před samotným závodem. Když se pak člověk dostal do karantény, do toho centra dění, tak už to ze mě opadlo a na startu jsem si připadala celkem fajn. Jako bych běžela něco většího, ale nebylo to takové to: Bacha, bacha...
Takže jsi nekoukala kolem sebe, kdo proti tobě běží?
No koukala jsem se okolo na ty světové hvězdy a jenom jsem si říkala, že to bude zážitek. A byl to zážitek.
Zjistila jsi, že se s nimi dá běžet?
Ujasnila jsem si, že to je furt jenom orienťák. Jsou to sprintové štafety, rozhoduje tam hodně fyzička, ale je to zároveň taktické a člověk musí vědet. Snažila jsem se držet pokynů a instrukcí, jen to pak jednou chybičkou nevyšlo, ale nevadí. Zase jsem zkušenější a vím, že na to mám. Uvidíme, jak to půjde teď.
Jak jsi byla celkově spokojená se svěťáky? Byla to velká škola?
Tak škola to byla obrovská. Dalo mi to strašně moc. Hlavně po psychické stránce. Člověk si to mohl okoukat a už ví, jak to chodí. Vždyť věkem jsem dorostenka a ještě jsem ani nebyla na juniorském. Byl to pro mě velký boom, ale je to vlastně furt stejný. Jenom se člověk pohybuje mezi světovou elitou. A jsem ráda, že jsem mohla pobýt s českým týmem a zjistit, jak to tam funguje. Ujasnila jsem si, že to není žádná věda a všechno to šlape tak, jak má. Člověk se na to může jen těšit.
Budeš mít docela narvaný červenec. Teď sprinty na MS, pak juniorské a nakonec ještě Světové hry.
Je to tak. Už jsem přeladila do orienťáckého módu a těším se, jak následující měsíc bude jen orienťák. Snad to půjde.
Přeladila jsi ze školních povinností. Co studuješ?
Ještě gymnázium. Když tam člověk celý červen nebyl, tak to musel nějak dát do kupy, aby ho nevyhodili skrz absenci.
Vycházejí ti ve škole vstříc?
Mám individuální plán. Je to všechno o domluvě a nemám problém. Jsou tam sportovci, co toho využívají a schválně to flákají, ale o mě tak nějak ví, že ta absence je kvůli soustředěním.

/Zhaly

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Mentální příprava
Orientační běžec musí být připraven optimálně reagovat na nejrůznější spektrum neočekávaných podnětů. Aby se minimalizoval moment překvapení, je vhodné před závodem vyladit myšlení - s využitím dostupných informací si v duchu namodelovat nejrůznější situace, které mohou v závodě nastat, určit taktiku a cíle, motivovat se.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN