CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Kdo zamíří k Finskému zálivu?
 
21.04.2017 | zobrazení 7337
Velikonoční klání v polské pohraniční tundře nám pomohlo vybrat ty, kteří budou mít šanci přetavit svou nadějnou výkonnost v první letošní body do SP. Jasno je i v tom, komu se dostane podpory pro start na sledovaných závodech pro MS.

rozhodnutí o nominaci pro SP Finsko 2017 a o složení výpravy pro sledované závody pro MS v Estonsku

První letošní závody SP se odehrají poblíž Helsinek a mírně skandinávský charakter nominaček tak byl zcela na místě. Ale i vládci skandinávských lesů budou muset tentokrát vynést svou kůži na městský trh, potažmo do městského závodu. Série je totiž pojatá jako vícedenní - po dvoukolovém sprintu a middlu s intervalovým startem vyvrcholí klasikou s hendikepovým startem.

Takový hendikep bývá, bohužel, často jen navigaceprostá jízda ve velkých balících, to známe např. z Nordic O-tour. Proto někteří z kovanějších "lesňáků" trochu zvažovali, zda se té série vůbec zúčastnit. Nicméně po pragmatickém zvážení jsme upřednostnili potřebu držet kontakt se světem, zabojovat o body do světového rankingu a jít nějaké ostré závody ještě před MS. A koneckonců, takový kolektivní výkon často pomůže nahlédnout za vlastní technickotaktické obzory a dokonce i někdy zásadně ovlivnit další část kariéry.

Do jižního Finska vysíláme nebývale početnou výpravu. Na základě výkonů v nominačních závodech, na dráze, ale i na kempu ve Francii a jiných akcích reprezentace jsme ale přesvědčení, že všichni nominovaní mají úroveň potřebnou pro mezinárodní orienťák. Že pracovali, že se zlepšili, že někam směřují. A to se dá říct i o některých těch, kteří už se do nominace tentokrát nevešli. A i to je dobře, pro tým je to velmi zdravé.

V turnovském testu na dráze, v rámci sezóny poměrně časném, padlo několik osobních rekordů a i většina ostatních zaběhla kolem svého maxima. Časy mužů jsou, i při momentální absenci Petržely a Nykodýma, plošně srovnatelné i např. s časy, které aktuálně zaběhli Švýcaři při testu v Portugalsku v rámci svých sledovaných závodů. To je určitě potěšitelné. Jedním z obecnějších závěrů jihlavského terénního testování však bylo zjištění, že výkonnost našich závodníků je lépe vystavěná na cestě než v terénu. Na to by bylo dobré se zaměřit a tím směrem také často směřovala konkrétní doporučení.

Také úroveň žen je, ve srovnání s předchozími testy, vcelku potěšitelná – pět žen do 10:50. (Dříve býval A-limit 11:00 nebo 10:55 a mnohé účastnice MS měly problémy ho splnit.) A to tentokrát ještě neběžela Denisa, která by podle jihlavských křivek měla zřejmě mít kapacitu na zajímavý osobáček (Denisa si chce dráhu doplnit na některém atletickém závodě, aby si i sama ověřila případný posun). Nicméně i u holek má samozřejmě výkon v tuto chvíli ještě řadu rezerv a při zapracování připomínek, vzešlých od MUDr. Pozdíška, a naladění by to v některých případech mohlo jít ještě mnohem rychleji. Protože jestliže u kluků už se dá opravdu špičkově závodit s trojkou někde mezi 8:30-8:45, u holek by bylo potřeba dostat se někam mezi 10:15-10:30. A to není nereálné... Přičemž stále máme na zřeteli i to, že menšinově existují i silově založené typy závodníků, u kterých je absolutní hodnota času ve vztahu k lesním disciplínám mírně irelevantní a mnohem důležitější je individuální posun. Tréninkové formy vedoucí k posunu jsou pak dramaticky odlišné a často cílí hlavně na zlepšení pohybové efektivity běhu.

Jestliže běžecká kapacita je nutným předpokladem, navigace je rozdílovým faktorem. Je dobré, že většina aktuálně ani přes zimu navigačně úplně nestagnuje – kromě víkendovek RD a vydařeného kempu ve Francii absolvovali mnozí různá soustředění v jižních krajích se svými kluby. Stále se ale ukazuje, že není až tak důležitá kvantita, jako kvalita provedení a sebedisciplinovanost v uplatnění potřebných technik. Skvělým příkladem budiž Majda, která na nominačkách dokázala důsledně uplatnit cvičené navigační procesy. A stejně v pohodě je potřeba to aplikovat i třeba na těch svěťácích! V mnoha jiných případech naopak tratě a terén na nominačkách dokázaly vytrestat polevení v koncentraci, nedůslednou realizaci základních technik nebo absenci robustního plánu. Chyby jsou však kořením orienťáku a zejména ti zkušenější je dokážou poměrně snadno správně zanalyzovat a vstřebat jako nesmírně cenné varování před důležitějšími starty. Šance, že v podobné situaci znovu vypadnou z konceptu se pak příjemně snižuje.

Kromě Majdy Tužilové překvapila velmi příjemně na nominačkách i Vendula Horčičková, aktuálně pobývající v estonském Tartu na studijním pobytu. To samé ale platí třeba i pro Katku Chromou, Jonáše Hubáčka, Máru Mináře, Tomáše Kubelku a určitě i Ondru Semíka, byť to třeba na nominaci tentokrát nedalo. Posun ve výkonnosti je markantní – a to nejen podle samotných nominaček, kde to u mnohých trochu zakryly chyby. Viditelné jsou nejen posuny v "měřitelné" běžecké složce, ale potěšitelné jsou u některých i zjevné pokroky ve stabilitě navigace. Přáli bychom vám, aby se tu práci při plném zdraví, klidu a rozvaze podařilo přetavit ve výsledky!

Velikonočních nominaček se bohužel nemohli ze zdravotních důvodů zúčastnit Denisa Kosová a Jan Petržela. Pevně věříme, že se jim podaří problémy jejich pohybového aparátu (záda, koleno) brzy napravit. Aby mohli být v nadcházející sezóně našemu týmu předpokládanými oporami – nejen ve Finsku a Estonsku, ale i na letos bedlivě sledovaných Světových hrách v nedaleké polské Vratislavi.

Krkonošský víkend sloužil zároveň i jako podklad pro doplnění výpravy na sledované závody pro MS do Estonska. Tam se 13. a 14.května poběží middle a long. Místní pořadatelé to berou za správný konec a obojí bude maximálně relevantní vzhledem k MS, navíc za účasti většiny silných světových týmů. Úplně nejlepší možnost jak získat nějaké klíčové vstupy pro přípravu na MS.

My můžeme letos nasadit do lesních disciplín na MS 3 muže, ale jen 2 ženy. Proto bylo pro estonskou víkendovku vybráno 8 mužů a 5 žen. Kromě přednominovaných členů RDA (5h+3d) a přímo nominovaných 2h+2d z nominaček (tady včetně Jana Procházky, který se o start na SP neucházel) byl přibrán na divokou kartu i Jonáš Hubáček v reakci na markantní výkonnostní posun, kterým se tento jednadvacetiletý borec na jarních akcích RD prezentoval.

To bude v půlce května. Z hlediska nominací na MS však zahřmí už o týden dříve při brněnském mistrovském sprintu, který by spolu s dřívějšími mezinárodními sprinterskými výkony a výkony při finském SP mohl mít největší váhu nejen pro nominaci na MS, ale i v rámci ověření sestavy pro Světové hry.

Nominovaným přeju za celý realizační tým ničím nerušený závěr přípravy na letošní mezinárodní jízdu. Ostatní nechť uspějí třeba už v dalších nominačních kláních, těch cílů je před námi letos ještě hodně a prostor pro seberealizaci je lákavě otevřený.

/Radek Novotný

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Cílem psychické přípravy...
... je stabilizovat výkonnost na úrovni maximální dosažené trénovanosti. Jinými slovy: psychika je tmelem, jehož pomocí se "lepí" jakýkoliv výkon. Kvalita tmelu pak ovlivňuje stabilitu celé "stavby".
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN