CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Retro úvodní sraz Hroubovice - rekapitulace
 
13.12.2016 | zobrazení 4296
Tolik památných Silva overalů na jednom místě se jen tak nevidí... I starosta říká, že je to "boží". Jen ten batoh s židlí nedorazil.

NOB Nasavrky
Prolog nabídl noční boj v zasekané oblasti u Nasavrk.
Tak trochu součást naladění na estonskou notu a připomínka faktu, že na vrcholové úrovni to nemusí vždycky chutnat, ale mělo by se to umět zvládnout.
Koneckonců, připomínám Šéďův závěr z estonského kempu: "V zimě budu jezdit na nočáky do nejzabušenějších prostorů kolem Prahy." ;)
[nob H] [nob D]
(Tratě tentokrát připravil na klíč Honza P.)

Kombotech Leštinka
V morfologicky atraktivní oblasti u Skutče jsme tentorkát procvičovali dvě základní dovednosti:
- cit pro vrstevnice
- a schopnost tvorby souvislého navigačního plánu.
Pro dosažení maximálního důrazu na procvičované schopnosti proběhl celý trénink bez použití busoly. To mělo vést u vrstevnicovky k ještě intenzivnějšímu a spolehlivějšímu vnímání reliéfu. (U paměťáku je to pak přirozená nutnost, tam se busola ani použít nedá.)
[vrstevnice A dělší] [vrstevnice A kratší]
[vrstevnice B dělší] [vrstevnice B kratší]

Paměťák si ráno každý předem rozebral a rozplánoval s využitím zákresu do slepé mapy. Cílem cvičení bylo tvořit pokud možno úplně SOUVISLÝ navigační plán s využitím práce s viditelnými, nezaměnitelnými objekty a jejich souvstažností. V ideálním případě pak v terénu oběhnout celý okruh bez podívání do zákresu nebo mapy - to se i některým, tuším, povedlo.
[paměťák - plánovací cvičení]
Kriticky důležitým cvičeným faktorem je v tomhle případě právě ona souvislost plánu od startu až do cíle - pokud možno úplně eliminovat místa ponechaná náhodě. Kontrolní vizualizace postupu by měla být stále jasně prokreslená.

Efektivnější a zdravější běh
V průběhu tříhodinové seance v tělocvičně pod taktovkou kovaného experta Josefa Andrleho jsme prošli řadu témat vztažených k žádoucí technice běhu, jako např.:
- jak vypadá uvolněný krok, šetřící energii
- jak má správně pracovat chodidlo
- jak správně provádět předstartovní mobilizaci
- jaká cvičení je možné využít pro zefektivnění pohybu
Pepa si také každého natočil na video - následovat bude individuální rozbor rezerv a doporučení způsobu jak dosáhnout efektivnějšího a šetrnějšího způsobu běhu.
Informací a druhů předvedených cvičení byla takhle na úvod hotová lavina. Ale rádi bychom v tématu pokračovali na příštích akcích a zaměření by se mělo postupně víc konkretizovat. (Slíbená instruktážní videa postupně zpřístupníme.)
Celá seance umožnila každému poznat zase o něco lépe svůj organismus. A při běhání bez mapy bude zase víc o čem přemýšlet a to se taky hodí ;)

Obrovský dík za zajištění tělocvičny na exponované páteční odpoledne patří Tomáši Matrasovi (CHT) a starostce Chrasti paní Lacmanové. Moc děkujeme!!

Energie pro běhání
Po tělocvičně jsme ještě navázali hodinovou Pepovou přednáškou "zpatra" na téma definice systémů produkce energie v organismu.
Pohybovali jsme se hodně hluboko na úrovni molekul, ale každý si mohl uvědomit, že se jedná o značně exaktní procesy, o kterých toho, ruku na srdce, zase tak moc nevíme.
Pokud by se nám podařilo tímhle směrem ještě více zefektivnit každodenní trénink, progres je téměř zaručený.
To by také mělo být cílem další spolupráce s Pepou, i v provázanosti na MUDr.Pozdíška a jeho testování.
V návaznosti bychom chtěli i tuto oblast dál probírat na dalších akcích, už v mnohem konkrétnější podobě.

Schůzka U23
Proběhla v pátek večer pod vedením kauče a Binga. (Jak bylo avizováno dopředu, Kačor je ještě aktuálně pracovně v dalekém zahraničí a tak aspoň všechny nechá pozdravovat.)
Pokusili jsme se nastínit roli U23, co se očekává i co se neočekává, jaká jsou obvyklá úskalí přechodu do dospělých a jaké jsou plánované vrcholy sezóny pro tuto skupinu (republiková mistrovství a Euromeeting).

Schůzka ženy
Proběhla v sobotu ráno (a pak i v neděli ráno) pod taktovkou Míši Omové. A její průběh je čistě ženským tajemstvím! ;)

Terénní kiláky
Letos se běželo na okruhu 980m s převážně tvrdou, ale často nerovnou podložkou, zpestřeným o průběh hustníkem a pár dostihových překážek na závěr. (Většina okruh hodnotila kladně, což nevím jestli je vzhledem k jeho účelu úplně dobrý signál ;)
Zpestřením bylo testování betaverze energetického nápoje z dílny firmy Andrlesport a také způsob naložení s pauzami mezi intervaly, kdy mnozí spontánně otestovali Pepovy rady týkající se co nejefektivnějšího způsobu spalování laktátu mírným cvičením.
Nebývale pozitivním výsledkem je fakt, že většina zúčastněných dokázala realizovat fázi žádoucím způsobem a postupně se zrychlovat!
[terénní kiláky - mezičasy a plánek]
Čaroběh Oběšinka
Druhá část tréninku na základní techniku byla naopak důsledně zaměřená na schopnost běhu na směr.
Úkolem bylo oběhnout trať na patnáctce meziprahovým tempem a důsledně pod čarou. Roli kontroly úspěšnosti plnil GPS tracking.
Trať byla záměrně namotaná v oblasti odrostlých hustníků, která snižovala viditelnost a kladla odpor hladkému postupu vpřed.
Jednalo se svým způsobem o výzvu a většina jí, alespoň na větších částech tratě, celkem zvládla.
Vysokou cenou za přesnost však byla v mnoha případech rychlost.
Pojetí se individuálně lišilo - někdo byl v kontaktu s mapou a svůj postup podle ní korigoval, jiný se snažil jít důsledně jen na směr, což bylo přirozeně méně přesné (a na plné mapě to nebylo ani cílem).
Každopádně se jedná o naprosto základní orienťáckou rutinu, kterou je potřeba zvládnout vědomě zrealizovat nejenom spolehlivě, ale také rychle.
Takový trénink by z podstaty věci něměl být ojedinělou výzvou, ale běžnou rutinou - a toto taky všem doporučuju! Nejdřív zvládnout bezpečně běžet rovně, a potom to celé zrychlovat až do závodní rychlosti. Stačí si na mapu nakreslit pár čar a vyrazit. Ideální jako skloubení APčka s nutným rozvojem základní techniky, které se cíleně věnujeme neúměrně málo.
A proč to běhat na plné mapě? Neochuzujeme se tak o přínos kontaktu s mapou, jsme blíže závodní situaci. Koneckonců, je to zcela v souladu s Thierriho filosofií, když už by třeba i toto mělo hrát roli ;)
[čaroběh Da] [čaroběh Db]
[čaroběh Ha] [čaroběh Hb]

A tady je ta výstupní kontrola:
[čaroběh - GPS tracking D]
[čaroběh - GPS tracking H]

Kaučův blok
V první části jsme společně detailně prošli hodnocení sezóny 2016 - prodiskutovali jsme jednotlivé akce a v závěru dvouhodinového bloku došlo i na individuální hodnocení.
Po večeři jsme pokračovali vysvětlením plánu na rok 2017, prezentací terénů závodních vystoupení a na závěr podepsali všichni zájemci o účast v našem reprezentačním programu své represmlouvy.

V neoficiální části retrovečera se pak v rámci vítání nováčků zaskvěli eskamotér, chef, korupčník a jako hvězda večera vystoupil amatérský přeborník Hroubovic v kulturistice.

Hroubovický sprint
Nedělní sprintový závod nalákal i za deštivého počasí do předzahrádek desítky místních diváků, kterým se naše špička představila ve slušivých retrodresech. (O akci jsme nechali prostřednictvím starosty informovat na místním zastupitelstvu.)
Ve spleti uliček původně židovské osady pro sebe prestižní výhry urvali Vendula Horčičková a Vojta Král.
[Hroubovice sprint - GPS tracking]
[mezičasy]
[rozbor voleb postupů]

Díky všem za aktivní přístup a spoluvytvoření pohodové atmosféry!!

Ať harmonie vánočního času přispěje k položení pevných základů vaší budoucí fazóny! ;)

/RN


 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Poznávej různé terény!
"Nikdo se nestane mistrem světa na své vlastní zahradě. Tam se můžeš stát jen mistrem té zahrady." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN