CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Český tracking odrůstá plenkám. Perte je s citem
 
31.10.2016 | zobrazení 3994
Dobíhá druhá sezóna nasazení GPS trackingu v prostředí českého orienťáku. "Šmírování" se stalo automatickou součástí vrcholných závodů, měřených tréninků reprezentace, a dokonce si odbylo premérové nasazení i na oblastním závodě.

Už před sezónou se podařilo sadu rozšířit o dalších 20 jednotek na aktuálních 52 kusů, které tak pomohly nejen navýšit možnosti pokrytí vrcholných domácích závodů, ale přispěly i ke zkvalitnění a zatraktivnění činnosti juniorské reprezentace, která je začala na svých akcích pravidelně využívat.

Domácím vrcholem z hlediska nasazení této progresivní technologie bylo bezesporu květnové Mistrovství Evropy v Jeseníku, jehož pořadatelé měli díky velkorysé smlouvě mezi ČSOS a GPSseuranta.net možnost nabídnout rozsáhlé, a přitom nenákladné pokrytí dramatických bojů o medaile.

Kromě ME byl tracking nasazen celkem na 16 domácích závodech, což obnášelo zrealizovat celkem 55 jednotlivých trackingových událostí. Z toho pohledu je jasným rekordmanem MČR klubů, kde se díky skvělé připravenosti borských pořadatelů podařilo během jednoho dopoledne úspěšně zvládnout 14 separátních sledování.

Tracking se napevno zabydlel i v rámci přípravy českých reprezentantů. Dospělý tým letos zrealizoval celkem 62 jednotlivých trackingů, nová sada u juniorů byla využitá celkem 24x.

Nasazení GPS sledování je (snad) úspěšné, přestože na většině českých závodů je ona možnost přímo sledovat závod značně limitovaná nutností neodhalovat mapu a tratě před startem všech závodníků. Tracking však dává úžasné možnosti komentátorům, kteří vše sledují v privátním režimu. A pak je tu mocný dopad pozávodní analýzy – a ten není zdaleka omezený jen na úzkou skupinu, běžící s vestičkama. Z jejich závodního chování si může svou navigační strategii vypilovat každý z nás.

Ještě větší možnosti, než prosté přehrání závodu v prostředí GPSseuranty, dává "překlopení" záznamu do 2Drerunu na WorldOfO. Toho lze docílit pouhou modifikací odkazu – např. místo
www.tulospalvelu.fi/gps/20160423h/
se použije
3drerun.worldofo.com/2d/?lidstr=20160423h/
a rázem lze využít veškerý mocný analytický potenciál, který aplikace Jana Kocbacha nabízí.

Z praktického hlediska je nasazení sledovací technologie pro pořadatele poměrně jednoduchou záležitostí, i když je vždy určitě na místě vyčlenit člověka, který bude mít tuto oblast při závodě na starosti. Postup nasazení trackingu je pro všechny "nováčky" popsaný v manuálu, který se čas od času aktualizuje na základě nově získaných zkušeností. Před závodem je pak pouze potřeba poslat data potřebná pro konfiguraci, domluvit se na převzetí jednotek s vestama, jednotky pro jistotu dobít a pak je hlavně správně vložit do vest. Vše ostatní běží automaticky. Na rozdíl od závodníků, jejichž nádhernou osobní kreativitu, preciznost, i omylnost, nám tracking servíruje jako na zlatém podnose!

PS: Prosíme pořadatele, aby neprali vestičky v příliš aromatických pracích prášcích. Ukázalo se, že v případě čichově vyvinutějších jedinců to může znamenat příliš velký zásah do závodního rozpoložení! ;)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Sebekontrola
Orientační běh je vlastně nepřetržité řízení pohybu terénem. Jak ztratíš kontrolu nad řízením (= sám nad sebou), je zle. Uč se proto sebekontrole a koncentraci.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN