CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Mistryně světa se loučí
 
03.10.2016 | zobrazení 13700
Dana Šafka Brožková o víkendu oznámila, že touto sezónou se uzavře její veleúspěšná kariéra. Ikona českého orientačního běhu se stala dvakrát mistryní světa a celkově dokázala získat na české poměry neuvěřitelných šest medailí z MS a ME.

Po úspěšném JMS v roce 2001 naskočila od sezóny 2002 do světových soutěží dospělých. Ve světové špičce se pak dokázala držet uctyhodných patnáct let. A rozhodně to nebylo jen o účasti. Danu vždy zdobila výjimečná kombinace talentů, běhaly s ní orienťácké můzy. Už při jejím prvním MS ve Švýcarsku 2003 dokázala v extrémním vedru vybojovat silné 11.místo. "Unavený? Jak to vypadá, když jste unavení?"

Dana za sebou neměla žádné delší sbírání zkušeností v dorostu. V juniorech vzlétla jako kometa a pak naskočila rovnýma nohama do tehdy se rodícího nového ženského týmu, který tak na dlouhé roky získal pevnou oporu. Nedostatek zkušeností z odlišných terénů dokázala eliminovat extrémní hloubavostí, která vždy nabírala na intenzitě s blížícím se vrcholem sezóny. Tak jako si Jágr po tréninku ještě přidává, tak se Dana vrací zpátky do lesa na místa, kde to navigačně neustála a snaží se ty situace dokonale pochopit. Jen tak se mohlo stát, že už v roce 2004 dokázala útočit na medaili v typicky skandinávském terénu při MS ve švédském Västerås. Dvě minuty od zlata, třicet pět vteřin od bronzu! A přece, trochu smolně, tentokrát až osmá.

I v potem oroseném Japonsku v roce 2005 to byla právě Dana, kdo dvěma výkony v desítce výrazně podržel naše barvy. A pak už přišel klíčový průlom – z Dánska v roce 2006 se studentka medicíny vracela domů jako bronzová medailistka z klasiky. Česká žena zase získala individuální medaili z MS! A to byla velká událost, vždyť naposledy se to před Danou povedlo Janě Galíkové v roce 1991.





Rok poté na Ukrajině se Daně výsledkově navázat nepodařilo. Členové týmu by si možná spíš ještě vybavili jak při závěrečné přípravě vyrazila na měřenou klasiku vyzbrojená holí proti všudypřítomným toulavým psům... To už ale klepalo na dveře domácí MS...

V Olomouci byla Dana dokonale připravená, i díky Honzům Skřičkovi a Kalendovi. Tlak reálné příležitosti v domácím prostředí byl samozřejmě velký, ale k jejím silným stránkám naštěstí patří i značná dávka autonomie. "Vážení přátelé, Dana Brožková bojuje o zlato!" Spíkr burácí, ale Dana přesto v klidu stojí na občerstvovačce při průběhu arénou a studuje poslední úseky tratě. Totální efektivita. Obdivuhodná rozvaha. Přitom ještě v týmovém stanu před startem závodu dokázala na rovinu vyventilovat to, s čím si bojují všichni: "Ty jo, já jsem asi dost nervózní..." Zbytek všichni známe, ukočírovala to slavně na to zlato. A ta radost byla o to větší, že ségře Radce už tou dobou na krku visel bronz z middlu.



Klasika byla Dany parádní disciplínou, o tom není pochyb. Kromě toho byla Dana 8x(!) s českou ženskou štafetou na MS na velké bedně. A v první půlce své kariéry běhala špičkově i sprint – dvakrát šestá a jednou dokonce čtvrtá na MS. (I když, pravda, tenkrát ve Västerås to ještě se soudobou podobou sprintu nemělo nic společného, snad jen měřítko mapy...) A k tomu bronzový finiš sprintových štafet na Světových hrách 2005. Jednu disciplínu však při svých prvních šesti MS nikdy neběžela – middle. A tak bylo i z toho pohledu obrovskou senzací, když se jí v Maďarsku 2009 znovu podařilo dobýt světový titul – a to právě na middlu! Při svém prvním startu na této trati na MS.



Rok 2010 pak ani přes nesmírně intenzivní skandinávskou přípravu další cenný kov z MS nepřinesl. Přesto to byl rok stříbrný – v Bulharsku při ME Dana v sedmém závodě v sedmi dnech svádí ve finále klasiky vyrovnaný souboj s legendární Simone Niggli. Nakonec je o minutu druhá, čtyři minuty před třetí Švédkou Jansson.

O rok později ve Francii se běželo v terénu, který dělal všem smrtelníkům nesmírné problémy. Dana po zralé úvaze na poslední chvíli vynechává dvoukolový sprint a pošetřené síly proměňuje den poté v další nesmírně cennou medaili, stříbro z technické klasiky. Z tohoto šampionátu si však Dana nakonec odváží dokonce dvě medaile – v nezapomenutelném, často vzpomínaném strhujícím závěru štafet dokázala přespurtovat vítězku klasiky Billstam a prohrává jen o vteřinu s famózní Finkou Kauppi. Společně s Evou Juřeníkovou a Martinou Zvěřinovou (Dočkalovou) se tak může radovat ze své, možná až paradoxně, jediné štafetové medaile z MS.





Zisk dvou medailí z Francie se stal výsledkovým milníkem. V dalších letech začíná Dana přirozeně dělat větší kompromisy mezi potřebami vrcholového sportu a pracovními, posléze i mateřskými povinnostmi. Začíná dokonce poznávat, jaké to je "být unavená" ;) Stále však dokáže uplatnit svou největší zbraň – a tou je příprava na rozhodující starty. Na národní úrovni je stále špička a i mezinárodně sem tam naznačí kapacitu na top10. S výsledky, kterých dosáhla na MS 2012-2016 by mnohé jiné naše závodnice byly spokojené, ale medaile už to nejsou. A tak Dana zřejmě stále častěji čelí otázce typu: "Proč do toho ještě jdeš?" Jenže odpověď je prostá, a přirozená: "Protože mě to baví!" Bavilo jí to s medailemi, baví ji to i bez nich. On přece jen tenhle sport musí člověka sběsile bavit, bez posedlosti ty medaile nepřijdou.

Výjimečně závodila a vyjímečně svou mezinárodní kariéru i zakončila. Letošní smolná diskvalifikace při štafetách na MS, posledním závodě její přebohaté kariéry, byla možná až moc velké baroko. Dana na to ale bude moci po pár letech vzpomínat už jen jako na humornou epizodu. Jako by tím nechtěně naznačila, že posledních patnáct let se lvím podílem přičinila o úspěchy českého týmu a teď že už je to na jiných.

Dana si rozhodně na žádou okázalost ani patos nepotrpí. Ale protože se s kariérou loučí medailově nejúspěšnější závodnice naší orienťácké historie, je na místě zcela bez patosu upřímně poděkovat. Takže Dano, dík! A ať se daří!

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Pomalé a rychlé uhlohydráty
Některé uhlohydráty se štěpí rychleji než jiné. Rychlé uhlohydráty způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru než ty pomalé. Obecně by se měly konzumovat před závodem ty pomalé a po závodě ty rychlé. Příklady - pomalé: fazole, čočka, těstoviny, tmavý chléb, mléčné výrobky, jablko, banán, džus. Rychlé: vařená rýže, kornfleky, bílý chléb, vločková kaše, brambory.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN