CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

JMS 2016: krátká trať a štafety
 
17.07.2016 | zobrazení 3527
Kvalifikací krátké trati se juniorské MS přehouplo do své druhé poloviny.

Kvalifikace se běžela ve svahu nad vesnicí Ftan poblíž Scuolu. Protože start byl umístěn zhruba o 170 metrů výše, jednalo se hlavně o seběh, v čemž spočívala největší záludnost závodu. Ten, kdo byl ale obezřetný, hlídal si směr a kontroloval terénní tvary, neměl s postupem do áčkového finále problém. Z našich závodníků unikl postup jen těsně Kláře Novotné a Kubovi Glonkovi. Naopak někteří si zajistili výhodné startovní pozice ve finálovém závodě.
krátká trať kvali

Ten se přesunul na dohled vesnice Lavin, ve které jsme bydleli. Z prostoru závodu nebyla k dispozici mapa, ale z obou dvou stran sousedil s oficiálními tréninkovými prostory pro krátkou trať, které jsme navštívili. Podle očekávání se oproti kvalifikaci jednalo z fyzického hlediska o mnohem náročnější závod. Mnozí terén přirovnávali k Norsku. Nám se tentokrát do první desítky proniknout nepodařilo, i když Anička Štičková k tomu na 12. místě neměla daleko. Bohužel na trati vyrobila před diváckým průběhem chybku, která ji stála lepší umístění. Slušné 19. místo si připsala Terka Nováková a 20. Bára Chaloupská (32. T. Čechová, 46. P. Hančová). V juniorech Vojta Kettner bohužel nepotvrdil svůj výkon z kvalifikace, když po výborném začátku chyboval na 5. a hlavně 8. kontrole, a tak nejlepším výkonem kluků bylo 25. místo Vojty Sýkory s 3:36 minuty ztráty na vítězného Thomase Curigera. Pro svůj nejlepší výsledek na tomto mistrovství si doběhl Honza Čech - 28. místo (44. V. Kettner, 48. Š. Mudrák, 55. M. Fürst).
krátká trať finále

Závěrečné štafety v příkrých svazích nad hradem Tarasp nabídly terén, který nám hrál nejvíce do karet. To potvrdili už Vojta Sýkora s Kubou na prvním úseku, když se skoro po celou dobu závodu střídali na čele. Bohužel Kuba byl nakonec diskvalifikován pro oražení vedlejší kontroly v závěrečném pytlíku. Matouš, který definitivně setřásl únavu z klasiky, držel na druhém úseku medailové pozice a předával Vojtovi Kettnerovi na 2. - 3. místě v redukovaném pořadí. Vojta bojoval statečně, ale necelou minutku za ním vybíhalo Norsko, Finsko a Švédsko a jejich nejlepší závodníci společně s výborně běžící Francií ho nakonec předběhli - 6. místo. Štěstí se nepřidalo v tomto závodě na stranu prvních úseků našich juniorek. Terka Čechová si po solidně rozběhnutém začátku poranila v půli trati kotník a závod dokončila se ztrátou 8 minut (Bára Chaloupská - 4:47). Holky v obou týmech se ale nevzdaly a společně se vydaly na velkou stíhací jízdu, která skončila 9. místem pro áčko, kde Terka Nováková s Aničkou shodně zaběhly 3. nejlepší časy na svých úsecích a 10. místem pro béčko, které se stalo nejlepším béčkovým týmem.
štafety

Letošnímu šampionátu jednoznačně vévodili Švýcaři. Nebýt vítězství finky Anny Haataji na klasice, získali by všechny zlaté medaile. Za zmínku stojí i neustále rostoucí počet účastníků, téměř 180 juniorů, 150 juniorek a rekordních 58 štafet v kategorii juniorů. My si z tohoto mistrovství odvážíme 5. místo v bodování národů a to jak zásluhou juniorek, kdy každá alespoň v jednom individuálním závodě obsadila lepší než 16. místo, tak díky skvělému 5. místu Matouše Fürsta na klasice a ostatních výkonů našich kluků. Kapitolou samy pro sebe byly štafety, kdy oba týmy měly reálně na medaili, ale takový je sport... Nejvíce nás ovšem může těšit, že celý tým ukázal týmového ducha a chuť předvést co nejlepší výkony a to i ve chvíli, kdy se zrovna úplně nedaří. Ještě jednou díky!

Velké poděkování také patří pořadatelům tohoto mistrovství. Náročné a na každý závod jiné terény, perfektní organizace, ochotní lidé a úžasná příroda = nezapomenutelný týden v Engadinu!

Přeji všem na zážitky bohaté léto a s většinou se těším na viděnou na srpnovém soustředění ve Švédsku, které už trochu naznačí, kam povedou naše další kroky. Příští juniorské se totiž po roční pauze opět vrací do Skandinávie, konkrétně do finského Tampere.

Košík a spol.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Laufy běhej v terénu!
Vytrvalost rozvíjí aerobní výkonnost, zefektivňuje spalování tuků, má zdravotně preventivní účinek. Dá se trénovat alternativně (lyže, kolo...), ale vzhledem k lokálnímu účinku je pro orienťáky paradoxně nutné ji hlavně naběhat v terénu - pak má i velký vliv na ekonomiku běhu a tím i na závodní výkon. Efektivní intenzita je v rozmezí cca 70-85% TFmax. Vytrvalost je základem pro zvládnutí intenzivního speciálního tréninku. Neměla by se však úplně vynechávat ani v závodním období.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN