CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Kemp Slovinsko - rekapitulace
 
17.03.2014 | zobrazení 6204
Před pěti lety jsme si v Garganu dali kamenité forte. Ačkoliv letos to bylo mnohem blíž, kamenité to bylo stejně. Finy nahradili Noři, sněhová bouře se nekonala a jeden zase žasne, co ty kotníky všechno ustojí.


V mnoha případech jsme zase jednou stlačili pedál trochu pod podlahu, silově koordinační složka dostala pořádně zabrat. Efekt se dostaví.



Rekapitulace:

(1) - SPRINTY ISOLA

Norské tratě a jadranské jarní ráno. Začali jsme poměrně zhurta - dvoukolový sprint se skládal z individuálního prologu a dvoučlenných sprintových štafet. O nejlepší časy se podělili Iveta, Heidi Martensson a dvakrát Olav Lundanes. Vysoké tempo drželi i Vojta s Betem.
V labyrintu ne nepodobném Benátkám někteří naráželi na hranici svých plynulostních schopností. A štafetový nácvik nám znovu naznačil určité specifické aspekty nové disciplíny. To bylo cenné - příležitostí k mixu před MS už moc nebude. (Zn. logika IOF.)


[Isola - mezičasy individuální]
[Isola - výsledky štafetové]
[mapa 1.kolo M]
[mapa 1.kolo W]
[mapa mix MA][mapa mix MB]
[mapa mix M1][mapa mix M2]
[mapa mix WA][mapa mix WB]
[mapa mix W1][mapa mix W2]



(2) - DOWNHILL HUBELJ

Fyzicky méně náročný trénink, zaměřený na pocvičení mozkových závitů. Tříkontrolové úseky, kde úkolem bylo běžet první kontrolu po paměti (nastudovat předem), druhou kontrolu na rychlé podívání až na jedničce a trojku opět po paměti (studovat ale cestou "pod tlakem"). Cílem je nutit mozek pátrat po klíčových informacích, dočítat situace v kolečku a učit se pracovat s mapovými schématy. Hra s vlastní myslí. Tempo volné. Zábava na 3/4 hodiny.

[mapa - delší varianta]
[mapa - kratší varianta]



(3) - MIDDLE DUTOVLJE (E1)

Pro první etapu Lipica Open byl stanoven úkol: běžet "na jistotu", snažit se neudělat žádnou chybu a vše tomu podřídit. Přičemž nejdůležitější fáze měla proběhnout už před závodem - produmat, jak vlastně na to. Jak zajistit opravdu totální bezchybnost. Je to něco jiného, než běžný přístup?...
Mnozí výzvu přijali, jiní běželi prostě jako normálně, což je škoda. Protože právě tady máme možnost nezávazně experimentovat a zkoušet si sami na sobě jiné přístupy. A zkusit si zaběhnout závod záměrně s přemírou kontroly není na škodu nikomu.
Každopádně na výsledky se v tomhle případě pohlíží jen optikou "splněno / nesplněno".
(Noři to pojali vysloveně volně, měli za úkol běžet střední tempo, což v reálu znamená nebojovat a tedy výrazně v krasu ztrácet.)


[GPS - 3DRERUN M]
[GPS - 3DRERUN W]
[Lipica Open - mezičasy]
[mapa W21E]
[mapa M21E]


(4) - SPRINTY KOPER

Odpolední start E1 nám trochu naboural denní režim, a tak sprinty v Koperu posloužily jako zpestřené klusání. Účast dobrovolná, cca polovina. Vzhledem k volnému tempu se běželo bez značení, tak byl trénink Nory i naplánován. Tratě stavěl Emil Wingstedt.

[Koper - okruh A]
[Koper - okruh B]
[Koper - okruh C]


(5) - LONG VILENICA (E2)

Klasika na poměrně hodně kamenitém podkladu. Zejména závěrečné pasáže prověřily výkonnost vnitřního stabilizačního systému. Řada voleb postupu - některé nabízely rovnocenná řešení, ale jiné tentokrát dokázaly nadělovat i minuty.
Většina byla tak nějak ráda, že tuhle zkoušku přežila. Někteří však podali velmi zajímavé výkony (Iveta, Pája).
Králem se jednoznačně stal Olav Lundanes, který staviteli udělal svým vítezným časem radost, a ostatním s velkou chutí ukázal, co je to bezchybně zrealizovaný závod. Zvolit postup a důsledně ho pohlídat. Nenabíhat metry navíc. U kontrol neváhat, být napřed. Nakonec - omrkněte tracking...


[GPS - 3DRERUN M]
[GPS - 3DRERUN W]
[Lipica Open - mezičasy]
[mapa - W21E]
[mapa - M21E]



(6) - KONTROL KONTROLOR

Po klasickém vzepětí bylo na místě dát nějaký prostor pro zotavení. Vedle večerního regeneračního fotbalu jsme tak ráno vyrazili na mapovou hru.
Úkolem bylo obejít trať a zrevidovat mapu v náběhu a v oblasti kolečka. V mapě byly účelově připraveny chyby, které bylo potřeba odhalit.
Hříčka, testující postřeh a cit pro mapu. A také prostředek aktivní regenerace.


[zadání]
[řešení] aneb najdi 99 rozdílů...


(7) - OKRUHY DUTOVLJE

Volitelný trénink pro pondělní regenerační den. Bylo možné běžet ve dne a nebo jako nočák.
Poměrně běhatelný prostor. Procvičení základní techniky. Stavěli Noři.


[okruh A]
[okruh B]
[okruh C]
[okruh D]


(8) - MIDDLE LIPICA

Nikdy to nemůže být tak kamenité, aby to nemohlo být ještě kamenitější... ;) Věděli jsme do čeho jdeme, přesto bylo pro mnohé těžké přinutit se v únavě k absolutnímu fokusu a nasazení.
Zážitek to byl však silný, docela netradiční a proto cenný. Terén hlavním soupeřem - zase jedno giganticky oživené klišé.
Aplikovali jsme stínovací metodu, tentokrát však ne beze ztrát. Kluci toho měli po vlastním závodě docela dost a tak to uviseli jen někteří ;) Jednoduché to neměli - děvčata totiž běžela převážně úderně a ze souboje s Norkama vyšla tentokrát jako ten lepší tým, což zahřeje!
Při večerním shrnutí zazněly v několika případech podobné připomínky jako při předchozí stínovací seanci a z toho je patrné, že jistý objektivní prostor pro zlepšení tak dokážeme pojmenovat.
Stínování se mi zatím jeví jako přínosná záležitost - nejen pro sledované, ale i pro sledující, kteří se dostávají do úplně nových pozic...
Ze závodu se díky Norům vysílal online tracking, díky zapůjčeným trackerům i s naší účastí.


[GPS 3DRERUN M]
[GPS 3DRERUN W]
[Lipica Open - mezičasy]
[mapa - W21E]
[mapa - M21E]


(9) - PAMĚŤÁK POVIR

Krásné podvečerní proběhnutí po pastvinách, zalitých zapadajícím sluncem. Klasický paměťák - úkolem bylo běžet všechny postupy po paměti.
Trať tentokrát obsahovala i delší postupy, které však bylo možné zjednodušit a detailně načítat až závěr.
Cvičení na důsledné plánování, dočítání, práci s mapovými obrazci. Pomáhá odstranit český zlozvyk běhu "tam někam". Jak jsme si řekli, o hledání efektivního postupu tohle není, k tomu je většina ostatních tréninků.


[mapa - delší]
[mapa - kratší]



(10) - FARSTOVANÉ ÚSEKY DIVAČA

Další společný trénink s Nory, tentokrát pod naší taktovkou. Olav Lundanes se bohužel musel kvůli zdravotní indispozici omluvit, ale i tak bylo startovní pole docela kvalitní.
Trénink zaměřený na nezávislost. Opět to bylo kamenité a opět to bylo v únavě. O to náročnější bylo opanovat celou koordinaci svých pocitů, mapy, kontaktu s ostatními, pokládání nohou...
Většinou jsme i tak sehráli s Nory otevřenou partii, jejímž závěrem byla poznámka norských koučů, že český kluci si v lese dokážou zrychlit, když je potřeba. I když se všem klepala stehna únavou, je to jistě další příjemné zjištění.


[informativní časy na úsecích]
[mapa - soutisk všech variant]



(11) - VRSTEVNICE PLISKOVICA

Volitelná odpolední fáze v lese, kde se "dá běhat". Sice to tam už trochu známe, ale stále je to jeden z nejhezčích vrstevnicových obrazců mimo Skandinávii.
Tentokrát to bylo zpestřené o hledání kontrol podle popisu (převzali jsme místní kontroly a mnohé byly na nevrstevnicových objektech). Zajímavé zpestření úplně nevyšlo, značení bylo tak titěrné, že často nešlo dohledat.
Tratě byly rozfarstované, aby se dalo rychle odstartovat.


[mapa - B1]
[mapa - B2]
[mapa - B3]
[mapa - B4]
[mapa - A1]
[mapa - A2]
[mapa - A3]
[mapa - A4]
[mapa - A5]
[mapa - A6]



(12) - SPRINT VIPAVA

Poslední vzepětí a další technický sprint do naší hladové sbírky. Detaily v přiložené analýze.

[Vipava - rozbor postupů]
[mezičasy]
[mapa - DH část 1]
[mapa - D část 2 a 3]
[mapa - H část 2 a 3]







/RN (fotky Michal Jirásek)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Hlava mapa
...říkával Filip Toušek v Bloudění orientačního běžce. Tvrzení o nohách, které nikdy nesmějí předběhnout hlavu je stále základní tezí úspěšného závodního orientačního běhu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN