CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Za aprílovým sluncem do Haldenu
 
17.05.2010 | zobrazení 9666
V úterý dopoledne to bylo na lyže. Vánice, že by vyhnal jen zlínského vlka. Když se dost zmrazil, slunce zavelelo apríl... Zbytek stěhovavého kempu už proběhl zcela podle plánu, který se každý večer stylově měnil. V Haldenu možná teprve apríl, v Trondheimu však stále zima. Takže když nám Petter Thoresen přinesl dort, nemělo to chybu.




1 - věšák/sběrák
[DA] [DB]
[HA] [HB]

2 - kombotech, SIčák1
Procvičování různých technik, zakončené minizávodem. Dohledávková část není jen cvičením načítání situace kolem kontroly, ale také drilem na zakotvení správné odběhové rutiny (čím kratší postup, tím důležitější směr odběhu).
[všechny kontroly]
[paměťák] [směry] [dohledávky]
[SIčák 1] [SIčák 1 - mezičasy]

3 - middle
Cílem bylo využít zelené oblasti, kterých je v Trondheimu hodně, a v Haldenu málo. Běžet závod s trochu kontinentální příměsí, tak jako v příměstských finálových oblastech MS. Zelená byla bohužel z velké části neaktuální, prosekaná.
V prosluněné vrstvě aprílového sněhu to nejlépe sedlo Vendule a Jarkkovi.
[middle D] [middle H]
[mezičasy D] [mezičasy H]

4 - pevnostní sprint
Barokní pevnosti představují zajímavý sprintový terén, který může být vzhledem k řadě slepých oblastí i docela záludný. Dalším cílem bylo zkusit si rozhodování jestli po cestě, nebo terénem (na severu to jde lesem trochu hůř než u nás, otázka byla o kolik). (Rozbor postupů je v sekci PODKLADY.)
[sprint D] [sprint H]
[sprint - mezičasy]

5 - KM sprint Halden
Klubový přebor Haldenu ve sprintu - závod na Emitu (papírové výsledky se bohužel při úklidu asi skartovaly).
Závod ve vysokém tempu, v uličkách vilové čtvrti a několika remízcích. Lesní faktor občas zajímavě zamíchal mezičasama.

6 - long Höyas
trénink HSK - trať z roku 1978, na které Jan Fjaerestad dosáhl neuvěřitelného kilometrového průměru (severských 10.8km za 59minut)
každý zvolil tempo i délku podle uvážení; úkolem bylo znovu klást důraz na spolupráci s busolou a správně generalizovat

7 - kombotech, SIčák2
Další procvičování základních technik, tentokrát zpestřené o módní koridory.
[kombotech D] [kombotech H]
[SIčák 2] [SIčák 2 - mezičasy]

8 - middle Kula Buer
Modelová trať pro kvalifikační závody na MS. Jak z hlediska terénu, tak i stavbou, která zahrnovala několik klasických postupů. I v pokročilé únavě potěšitelná výsledková vyrovnanost.
Když je v lese vidět, jde to uhlídat.
[middle D] [middle H]
[mezičasy D] [mezičasy H]

9 - SIčák3
Volnější odpoledne, zpestřené jen o sičáka - nepříliš povedného, většina tratě vedla po nové pasece a i kontroly byly trochu neposedné.
[SIčák 3]
[SIčák 3 - mezičasy] ovlivněné zákulisníma machinacema ;)

10 - startovní úseky
Startovní trénink v novém kabátku, který umožňuje proběhat větší oblast. Verbalizovaná únava asi u některých přesáhla možnosti sebekontroly, výsledky jsou, diplomaticky řečeno, hodně nevyrovnané.
Znovu podotýkám, že toto cvičení není jen cvičením startovních momentů, ale také precizního odběhu na další kontrolu.
Díky účasti Emila a Heleny navíc skvělá příležitost získat absolutní srovnání.
[startovní úseky - všechny]
[časy na jednotlivých úsecích] ...co se podařilo zrekonstruovat

11 - hromadný start
Už není chuť, ale musíš. Neboli modelová situace pro ME... Většina si aktivně zazávodila, vzhledem k rozdílnosti tratí se běželo hodně za svoje. Tady už nešlo o žádnou snahu simulovat Trondheim - cílem bylo absolvovat přínosný trénink s respektem k aktuálnímu stavu fyzických sil.
[hromaďák - varianty D] [hromaďák - varianty H]
[trať Helena Jansson] [trať Nicklas Jonasson]
[hromaďák - časy na spol.kontrolách] pár lidí z HSK chybí...

Shrnutí

Hlavní poučení z Haldenu se nebude paradoxně týkat orientační techniky, ale fyzické stránky výkonu. Vzhledem k absolvovanému programu byla únava v závěru kempu na jasně vyšší, než obvyklé úrovni. Stupeň adaptace na pohyb v takovém terénu není u většiny z nás stále dostatečný. Je to naprosto pochopitelné, takové podmínky prostě nemáme. Je to ale jasný signál, že se musíme snažit ještě víc trénovat specificky. Pravidelně trénovat v místech, kde běh nepřipomíná běh. Je to nejenom o výkonu v jednom závodě, to se ještě z českých cest urvat dá. Na MS se ale závodů běží víc a například ke konci klasiky bude úroveň běžecké adaptace zásadnější než obvykle. Ve zbývajících měsících se s tím dá ještě zásadně pohnout. Navíc, jedná se o dlouhodobou nutnost. Není jen Trondheim. Stejné nároky bude klást i AMS v Borlänge, MS příští rok ve Francii, MS za tři roky ve Finsku...

V Haldenu se ukázalo, že když je v lese vidět, řada našich dokáže zaběhnout i v severském terénu hodně solidní výkony. Když klesne viditelnost, míváme problémy. I proto se teď víc zaměřujeme na busolu. Ta by nás měla v rizikových momentech tratě automaticky podržet. Teda pokud poběžíme kontrolovaně... a to chceme.

Jižní Norsko samozřejmě není Trondheim. Důležité však je, aby dobře fungoval obecný základ severského výkonu. Porozumění mapě, automatické počítání s nižší viditelností, neustálá směrová kontrola, bezpečná generalizace... K tomu nám kemp snad pomohl. Další dvě norské akce už budou přísně specifické.

Díky Vendule a Kennethovi za pohotovou pomoc při reorganizaci téhle akce!

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Trénuješ? Spi a jez!
Tr.efekt = trénink + (zotavení, regenerace, spánek) + jídlo. Trénink vede nejprve k okamžitému poklesu výkonnosti, po zotavení však tělo kompenzuje předchozí strast zvýšením své kapacity (tzv. superkompenzační efekt). To je smyslem tréninku. Bez pořádného odpočinku a stravy k tomu nedojde!
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN