CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Slovinské rarašení
 
04.03.2010 | zobrazení 10150
První letošní mapový kemp se nesl v duchu útěku před sněhem všudybylem... Všude byl, ale ve Slovinsku není. Rašící kytičky i rarašící kvítka, vespolek k slunci natočené hlavičky, s busolou i bez. Prostě výkvět piluje techniku a hltá ionty a fotony.


Po lyrickém úvodu následuje tradiční přízemní ohlédnutí za kempem. Nejen pro připomínku společného výletu, ale hlavně pro opětovné vypíchnutí podstatných jevů.

1 - první švýcárna

Úkol: cvičit běh "na směr" a schopnost znovunalezení své pozice v mapě.
Úspěšnost rozmanitá. Častým problémem je skloněná hlava, pohled upřený jen do nejbezprostřednějšího popředí. Směr snadno udržíte, pokud se budete dívat víc do dálky a ruku s busolou posunete trochu víc dopředu od těla. Kritický je úvod takového úseku - pokud naberete špatný směr už od začátku, špatně se to koriguje.
Na druhou stranu je přemostění určité vzdálenosti takovou hrubou technikou velmi rychlé, jen musíte přesně vědět, co je vaše záchytná síť.
Celkově se dá říct, že držení hrubého směru podle busoly (nemyslím tím přesný azimut) rozhodně není naší silnou stránkou a rutinu v tom nemáme. Běháme spíš podle viditelných objektů, což nám pak dělá velké problémy za podmínek snížené viditelnosti.
Doporučuju proto nekompromisní běh na busolu pilovat - dá se např. ideálně skloubit s vytrvalostním během terénem.


1 - trať D
1 - trať H

2 - druhá švýcárna

(komentář viz první švýcárna, tentokrát jen zpestřené o sníh a umazané cesty)

2 - trať D
2 - trať H

3 - middly

Cílem bylo zazávodit si v poměrně netradičním, a trochu extrémním krasovém terénu. První middle měl být spíše o dohledávkách a pohybu v nepříjemném svahu. Druhá část měla být komplexně technická. V reálu byly obě části lesa poměrně špatně prostupné - místy velmi kamenité, místy docela zarostlé. Dobrá archivní zkušenost.
Králem podvečera se stal Eduard, který vyhrál obě kola.
Zpestřením byla znalost některých úseků tratě z poledního teoretického cvičení. Smyslem bylo nabídnout srovnání pocitu při realizaci neznámého postupu s pocitem při realizaci postupu, který máte pořádně načtený.


3 - trať D1
3 - trať H1
3 - výsledky middle 1
1 - trať D2
1 - trať H2
3 - výsledky middle 2

4 - krátká klasika

Čerstvě zmapované detailní mapy vystřídala pro tento trénink mapa o něco hrubšího zrna. Cílem bylo absolvovat o něco delší proběhnutí krasovou plošinou - to bylo splněno (i když pro Sosáka byla trať tentokrát krátká jak Havlovy kalhoty). Druhý záměr - rozhodování, jestli rovně nebo okolo po cestě, tentokrát moc stavitelsky nevyšel. Terén byl celkem dobře průběžný a obíhačky tak většinou ztratily smysl. (Alespoň se pokračovalo v pilování běhu "na směr" ;)

4 - trať D
4 - trať H
4 - výsledky long (tempo tréninku bylo libovolné)

intermezzo Piran

Volné odpoledne využila většina výpravy k návštěvě hodinu vzáleného pobřežního Piranu, kde se někteří popasovali s tratí z jedno místního WRE závodu.

Piran - náhled mapy

5 - paměťák

V podstatě se jednalo o převedení teoretických cvičení do praxe. Úkolem bylo určit KUDY a JAK (viditelné objekty a jejich návaznosti) a plán pro postup si zapamatovat. Potom otočit mapu a běžet s využitím busoly, přiložené na slepou mapu. To byl důležitý moment - to při klasickém paměťáku nelze. (Postupy byly samozřejmě stavěné tak, aby se daly běhat víceméně rovně a směr tak nebylo potřeba měnit.)
Tento trénink jsme šli v RD poprvé a ohlasy byly docela pozitivní - bylo zajímavé zjistit, jak hladce se dá běžet, pokud má člověk všechny potřebné informace.
Poučení nezní "běhej po paměti", ale "snaž se vyčíst z mapy co nejvíc". Často totiž koukáme do mapy jen ze zvyku, aniž si z ní něco podstatného vezmeme. A každé kouknutí do mapy hodně zpomaluje. (V těžko běhatelných terénech je pak větší zapojení paměti docela zásadní.)


5 - jedna z variant paměťáku (verze k učení)
5 - jedna z variant paměťáku (verze k běžení)

6 - starty

Už téměř tradiční trénink - proto bychom neměli zapomínat na jeho účel: trénink startovní rutiny. V honbě za vteřinama se mnozí opět ztratili na minuty. Chce to víc rozvahy, nebrat to jako závody v ultra sprintu.
Ještě na okraj: pokud si dobře zakotvíte zásady úspěšného startu do závodu (klid, plán, odběh...), tak je můžete snadno využít i při "restartu" na trati (t.j. když uděláte chybu a potřebujete se zase srovnat do správného závodního rozpoložení).


6 - starty, všechny úseky
6 - starty, výsledky

7 - stíhačka s křidélky

Vyvrcholení tréninkového snažení - trénink, kompletující všechny procvičované oblasti. Navíc přibyl stres a rušivý vliv soupeřů. Startovalo se na základě polovičních odstupů z tréninku 6. Hromadný start se konal v čase 2:30 - aby se každý ještě mohl zapojit do hry.
Zjištění 1: většina z vás stále není příliš odolná vůči rušivému vlivu okolních závodníků a pozorovatelů. Běžíte si to svoje, najednou zahlédnete dres a rázem běžíte jinam. Nebo zjistíte, že vás někdo sleduje, a úplně zapomenete na mapu. (Tenhle jev se dal pozorovat i při dalších trénincích.) Je to m.j. dokladem toho, že vaše taktika mezi kontrolama má stále ještě spoustu děr a není dostatečně robustní.
Zjištění 2: Z 25 našich závodníků na startu bylo 11 disk! To znamená, že nemáte zautomatizované čtení kódů za jakékoliv situace. Na trati byly utajené farstované kontroly, které byly umístěné naschvál na velmi podobných objektech. Argument, že taková situace podle pravidel nesmí nastat a že jste to nečekali, není relevantní. Důležité je být na správném místě a hlavně orazit kontrolu se správným kódem, a to za jakkoliv stresující situace (vím, o čem mluvím, disknul jsem i tiomilu ;). Promyslete si to, půjdeme po tom. Kódy jsou absolutní základ.
Závěrečnou etapu zkušeně opanovali Dana a Bingo (viz výsledky).


7 - tratě D
7 - tratě H
7 - výsledky s mezičasy na společných kontrolách



































...mimochodem, díky účasti Kadeho se nám na tomhle kempu podařilo slušně rozšířit sbírku použitelných akčních fotografií.
(Kade své úlovky vysypal na Kadewebu.)

Za dva týdny vyrážíme zase, směr sladká Francie.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Pomalé a rychlé uhlohydráty
Některé uhlohydráty se štěpí rychleji než jiné. Rychlé uhlohydráty způsobují větší výkyvy hladiny krevního cukru než ty pomalé. Obecně by se měly konzumovat před závodem ty pomalé a po závodě ty rychlé. Příklady - pomalé: fazole, čočka, těstoviny, tmavý chléb, mléčné výrobky, jablko, banán, džus. Rychlé: vařená rýže, kornfleky, bílý chléb, vločková kaše, brambory.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN