CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Bude dražba medailí?
 
01.10.2008 | zobrazení 5494
Letošní MS skončilo pro české orienťáky závratným sportovním úspěchem. Tři medaile a deset umístění do desátého místa nás zase jednou katapultovaly mezi absolutní světovou špičku. Dočasně?


Základem pro jakékoliv špičkové výsledky je vůle. Snaha dotáhnout to až na vrchol. Buďme rádi, že takových osobností máme v současném týmu hned několik. Další část mozaiky se ale skládá z podmínek. Pokud závodník bude chtít, ale nebude mít možnosti, je vůle k ničemu.



V přípravě na letošní šampionát nám byly podmínky poměrně dobře nakloněny. Naše hlavní opory byly přesně ve věku, kdy ještě studují nebo jsou těsně za studiem a tedy stále ještě v dosahu akademické a rodičovské podpory. Pět našich reprezentantů bylo členy vysokoškolského sportovního centra, což jim přineslo hlavně jakousi finanční oporu a tím i možnost soustředit se víc na OB a ne na živobytí. Na samostatný život na úrovni nevzdělaného hráče divizního fotbalového týmu nebo skokana na lyžích to sice nestačí, ale i tak je to nesmírně cenná pomoc. Rozpočet celé reprezentace byl v loňské sezóně na úrovni, která nám umožnila pokrýt potřebné přípravné akce v dostačujícím rozsahu a kvalitě. Těžili jsme hlavně z toho, že domácí MS nás stálo zhruba polovinu obvyklé částky a také řada přípravných akcí se odehrávala v domácích podmínkách, tedy levně.



Dosažené špičkové výsledky stojí na osobnostech a snad i na kvalitním úsilí celého týmu. Podmínky v obou těchto segmentech se ale nutně stanou problematickými. Naše osobnosti budou končit svou akademickou dráhu a potřebují nějak řešit svou existenci. Skloubit práci a vrcholový OB jde těžko, pokud se závodník chce dál rozvíjet, musí hodně cestovat. Dana Brožková i Michal Smola by se rozhodně rádi věnovali OB ještě několik let naplno, ale z něčeho musí žít. Jsme nesmírně vděční, že mohou i nadále zůstat v akademickém centru, ale to není navždy a rozhodně to neřeší jejich kariéru v, řekněme, alespoň tříletém horizontu. O místa na Dukle jsme, bohužel, z moci úřední před pár lety přišli a svaz sám není schopen ze státních dotací závodníky zaměstnávat. Buď nalezneme řešení, nebo se budeme muset smířit s faktem, že náš vrcholový OB bude do značné míry studentským sportem a světové výsledky jen sporadickými náhodami.



Financování reprezentace je zatím založené v drtivé míře na státních prostředcích. Ano, na dresech máme poměrně hodně sponzorů, ale to jsou většinou vstřícní partneři, kteří nám poskytují nějaké materiální výhody nebo výrazné slevy. V minulé sezóně činil rozpočet RD zhruba 1.6mil Kč a 94% z toho byly státní prostředky. Jinými slovy, jsme téměř úplně závislí na tom, co dostaneme a na tom, kdo zrovna sedí na ministerstvu. V současné době, kdy je v naší zemi všeobecně vytvářený dojem, že jediné sporty jsou ty olympijské, je pro nás jako pro neolympijskou "zábavu" tato situace poměrně riziková.

Samozřejmě, pokud bychom srovnali naše současné finanční možnosti se stavem před 5-10 lety, jsme na tom asi lépe. Můžeme si dovolit nespat na zemi, byli jsme na zimních kempech na jihu, skoro každý rok inovujeme oblečení, máme možnost využívat svazový mikrobus... Ale to je přirozené, stejně tak se zvedá i celá společnost. Češi už nejezdí s konzervama pod stan a kluby bez oddílových dresů už jsou křiklavou výjimkou. Je potřeba dívat se dopředu a hledat možnosti, jak situaci dál zlepšiovat.



Činnost RD se v poslední době soustředila na dvě hlavní oblasti: kvalitní rozvojové tréninkové kempy a specificky zaměřenou přípravu směrem k MS. Chceme nabízet závodníkům nové impulsy, nabízet šanci rozvíjet se ke světové úrovni. Chceme, aby reprezentace vhodně stimulovala, ale aby také bavila a inspirovala. K tomu potřebujeme podržet určitou šíři kádru a na akcích vytvořit příjemné podmínky. Zatímco v posledních letech jsme byli zaměřeni hlavně na ČR a Maďarsko, pro příští rok se musíme přirozeně přeorientovat na Norsko, kde se koná MS v roce 2010 (Trondheim). A rázem jsme finančně úplně jinde. Opakované letecké výpravy do jedné z nejdražších zemí Evropy jsou z hlediska našeho rozpočtu luxus, přestože jsme i po zisku světových medailí stále připraveni bydlet nouzově někde po klubovnách a vařit si těstoviny. Jenže připravit se na Norsko ve Slavkovském lese prostě nejde, i když tam jsou taky bažiny. Musíme hledat, kombinovat, dělat kompromisy.



Hrubý nástřel plánu činnosti RD na rok 2009 je sestavený. Pokud bychom měli zachovat strategii z posledních dvou let, potřebovali bychom prostředky poměrně výrazně navýšit - jedná se o zhruba 0.5mil Kč. Jistě, někomu se může zdát, že není nutné jet v únoru do Portugalska, v březnu do Francie a v průběhu roku třikrát do Norska. Jenže pokud chceme naše závodníky vidět na bedně a ne jen na doběhu, tak to potřeba je. Portugalsko a Francie dávají možnost v klidu zapracovat na rozvoji závodních zkušeností v netradičních terénech v době, kdy je na to čas a kdy je možné to strávit. A šanci zúčastnit se takové akce by mělo dostat co nejvíc zájemců - je to dobré nejen pro ně, ale roste tak i přínosnost celého kempu pro jádro RD... Specifické Norsko je před MS potřeba pochopit, odchybovat, zažít. Na to jedna návštěva nestačí. K tomu je potřeba solidně pokrýt stravu a ubytování tak, aby se závodníci opravdu mohli soustředit na technicko-taktické finesy a ne na holé přežití akce.

V zemích, kde je finančně slabá reprezentace, nemají špičkoví závodníci jinou možnost než pokusit se uchytit na klubové úrovni někde ve Skandinávii. Je to cesta, kterou my částečně využíváme také a určitě má - a i nadále bude mít - svůj podíl na našich výsledcích. Ale pokud se reprezentace rozpadne na jednotlivce, úplně se vytratí jakákoliv kontinuita. Proto, i ve jménu budoucnosti, potřebujeme držet silný tým.



Plánujeme co dál, hledáme zdroje. Někteří říkají, že nikdo vlastně moc neví, jak na tom reprezentace je, z čeho je financovaná, že něco vůbec potřebuje a jak by se jí dalo pomoci. Proto chápejte tyto řádky hlavně jako takový pokus o nastínění situace.

Reprezentace na tom rozhodně není špatně. Ale pokud chceme udržet pozice, znamená to jít dál. Potřebujeme dofinancovat konkrétní jednotlivé akce, potřebujeme zajistit naše hvězdy a dát perspektivu těm, kteří by měli chuť se jimi stát. Orientační běh má po letošním úspěchu televizní produkce reálnou možnost razantněji proniknout na obrazovky. To je skvělé, ale bez českých vlaječek v popředí by to do budoucna nebylo ono.

Český orientační běh prokázal, že z hlediska kvality vytvářeného prostředí může být základnou pro dosažení světových výsledků. Jen se neumíme moc dobře prodat, soustředěni sami na sebe, skryti v lesích. Ale i mezi naší komunitou je určitě mnoho lidí, kteří možná neběhají orienťák jako Brožková nebo Smola, ale zato by dokázali tyto naše virtuózy účinně podpořit, pomoci jim vytvořit podmínky pro další úžasné výkony. Máte nápad, kontakt, zdroje? Uvítáme konstruktivní návrhy jak na to.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Speciální silový trénink
Má přispět k dalšímu rozvoji běžeckých schopností. Provádí se explozivním způsobem s těžkou zátěží v málo opakováních. Cílem není nárůst svalové hmoty, ale aktivace nervových kanálů. (Má se zařazovat minimálně 8 hodin po běžeckém tréninku.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN