CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Češi zaběhli štafetu dobře, medaili už ale nepřidali
 
22.07.2008 | zobrazení 5829
Program MS vyvrcholil závodem štafet. V dramatických závodech se oba naše týmy dokázaly prosadit na velkou bednu, medailové sny ale zůstaly tentokrát nevyslyšeny.


Závod žen skvěle rozběhla Radka Brožková, která předávala v čelní skupině. Eva Juřeníková se pak i přes chybu na první kontrolu držela v čele závodu. Ve střední části však bohužel znovu chybovala propadla se až za silnou skupinu, která ji do té doby stíhala. Bojovným výkonem v závěru se však dokázala na tuto skupinu ještě dotáhnout a předat štafetu v nadějné pozici. Dana Brožková to však neměla jednoduché - vybíhala společně s mistryní světa na sprintu Norkou Hausken, mistryní světa z middlu Minnou Kauppi a odpočatou Ruskou Riabkynou. "Nechala jsem minutku hned na jedničce. V prostřední pasáži se mi navíc špatně běželo, únava z klasiky byla znát. Rozběhla jsem se až ke konci," líčí Dana závod, ve kterém vybojovala pro české barvy páté místo, když skvělým závěrem nedala šanci skvělé Norce Hausken. Minna Kauppi uplatnila tentokrát naplno svou běžeckou kapacitu, nechybovala a jasně vyběhla zlato pro Finsko. Zkušená Tatiana Riabkyna jistila stříbro pro Rusko, bronz putuje do Švédska. Na Švýcarky v obrozené sestavě zbylo opět jen čtvrté místo - Lea Müller sice vybíhala do posledního úseku s náskokem první, ale posun z postu rozbíhače na finiš neunesla a na jediné kontrole spálila všechny medailové šance svého týmu. Češky doběhly páté, jen dvě minuty od bronzu. Rozhodly chyby.

Mužský závod opět skvěle rozběhl Jan Procházka, který se po počátečním závaru dokázal postupně propracovat až k vedoucímu Francouzi Gononovi. "Na poslední farstě jsem naběhl na jinou kontrolu a málem jsme byli disk. Podobné kódy - 76 a 79... Naštěstí jsem si toho všiml, ale nějakou tu půlminutku mě to stálo." Bet předával třetí. Michal Smola se pak spolu s Britem Duncanem a Finem Huovilou pustili do stíhání vedoucího Francouze Renarda. "Už jsme ho viděli před sebou. Jenže pak jsem to napral do jiné paseky, hloupá chyba. Huovila tam šel se mnou, Duncan ne." Na čele se tak vytvořila vedoucí dvojice FRA-GBR, která svůj náskok dokázala udržet až do cíle. Bingo předával jako šestý, třináct vteřin za třetími Rusy. Na Tomáše Dlabaju čekal nelehký úkol - pokusit se v přímém souboji porazit celou plejádu světových hvězd. V minutě a půl se společně s naším borcem na trať vyřítili Novikov (RUS), Hubmann (SUI), Sirmais (LAT), Föhr (FIN), Österbö (NOR) a Öberg (SWE). Všichni se chtěli ještě poprat o stříbro a bronz - asi nikdo nepochyboval, že odpočatý Thierry Gueorgiou náskok Francouzů udrží a v přímém souboji si s unaveným Britem Stevensonem lehce poradí. Olaf začal výborně - zvětšil náskok před pronásledujícími Skandinávci, urval Maďara (překvapení závodu) a blížil se mistrovi světa z klasiky Hubmannovi. V polovině závodu se před Hubmanna dostal a na obrazovce se zdálo, že Švýcar není schopen tempo držet. Pak však přišlo několik zbytečných kliček, které přesný Hubmann dokázal potrestat a zase se vzdálil. "Já jsem celou dobu tušil, že na Daniela nemám. Běžel naprosto přesně. Sice chodil do kopců trochu víc než já, ale vždycky se přede mě dokázal zase dostat." Zatímco čelní tříčlenná skupina sváděla dramatický boj o medaile, my jsme s napětím sledovali trojici seveřanů, kteří se společně s lotyšským vícemistrem Evropy Sirmaisem blížili zezadu k české vlaječce. Tomáš Dlabaja se však dokázal po divácké skvěle zkoncentrovat, odrazit Lotyšův útok ("už jsem ho slyšel za sebou křupat") a pojistit pěkné páté místo.

Na čele se mezitím odehrály těžko uvěřitelné věci. Gueorgiou v jasném vedení spolkl včelu, která ho píchla do jazyku. Kamera ho ukázala, jak ledabyle jde lesem - nikdo v aréně nechápal, co se děje. Stavitelé se začali bát, že se stala nějaká technická chyba. Novikov a Stevenson tak rázem běželi o zlato. Další obrovské překvapení přišlo, když při posledním lesním postupu Novikov ve vedoucí pozici téměř přešel do klusu a houževnatý Brit se okolo něj přehnal vstříc historickému zlatu. Kamery pak ukazují, jak si přešťastný Hubmann dobíhá pro třetí medaili z tohoto MS a Dlabaja na jedné z posledních kontrol míjí pochodujícího Francouze. Naši muži tak finišují 38 vteřin za bronzem. Čtvrté místo je v dané konkurenci parádní výsledek, ale nelze se divit, že první spontánní reakcí bylo spíš zklamání. V poslední době je to už potřetí, kdy byl náš štafetový tým jen krůček od síně slávy. Jednou to vyjde!

...Gueorgiou došel až na kraj cílové louky a tam padl - pro otok nemohl pořádně dýchat. Vrtulník jej přetransportoval do olomoucké nemocnice, odkud ho pak ještě večer propustili.

Nezapomenutelné MS je minulostí.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Jak vyzrát na kyselinu?
Anaerobní toleranční trénink rozvíjí schopnost lépe ustát a odbourávat tvořící se laktát, který omezuje výkon. Pro orienťáka je vhodné např. běhat opakovaně 30-90" naplno do kopce s pauzou 2-3x delší. Doba úplného zotavení je dlouhá - 24-96 hodin. Tréninkový efekt je krátkodobý a úplně zmizí během měsíce. Používá se jako ladící trénink, 4-8 týdnů před závody.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN