CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Kde se v Čechách dá připravovat na Dánsko?
 
06.06.2006 | zobrazení 5610
V podstatě všude. Rozdíl je jen v tom, jak moc musíme simulovat dánské podmínky. Jsou terény, kde se do toho moc nutit nemusíme. Tady jsou některé příklady:




.: Biřička (1) - PHK, ne zrovna nejpodobnější terén; pokud však hoblujete svah nad Roudničkou nahoru dolů, získáte podobný běžecký prožitek jako v plošších partiích u Silkeborgu
.: Čertův dub (2) - LPU/CHC?, klasický prostor pro přípravu na členité terény bez skal (trénovali jsme tam už na JMS94, které se běželo v polské Gdyni); sice malý, ale morfologicky velmi vhodný, škoda jen, že tam není nová mapa
.: Haklův Mlýn (3) - JIL, asi nejvhodnější tréninkový prostor, lokální převýšení zhruba odpovídá dánskému, na české "mimoskalní" poměry slušně členité; tady není potřeba nic simulovat, jen nakreslit a běžet
.: Větrov (4) - BOR, jeden z mnoha vhodných prostorů na Novoborsku, kdyz se odmyslí sporadické skalky tak je to výborné (včetně hustníků, které se v Dánsku také budou plést do cesty)
.: Karolína (5) - DOK, vloni byla podobná Japonsku, letos Dánsku... ale je to tak, velká členitost, poměrně prudké svahy, částečně v listí; fyzicky podobně náročný terén (tentokrát není moc relevantní jižní část s hlubokýma roklema)
.: Kokořínsko (6) - DKP, mnohé mapy na Kokořínsku vykazují taky potřebné charakteristické znaky - velkou členitost prostoru a prudké svahy
.: Lhotáček (7) - opět ukázka z plochého Hradubicka; na jediném terénním zlomu se dají v tréninku nasimulovat podobné parametry tratě jako jsou ty na MS - nenáročný middle na ukázce má 5.9km a 260m převýšení
.: Střelnice (8) - na Brněnsku jsou sice kopce většinou zbytečně vysoké, ale bezesporu je tam hodně míst, kde se dá na Dánsko relevantně potrénovat; tady ukázka z mapy Střelnice (1992)

Z fyzického hlediska jsou vhodné jakékoliv tréninky v členitých skalních prostorech, kde celkem přirozeně neustále běháte nahoru dolů.

Potřebné parametry lze docílit i v klasických táhlých kopcích - akorát je potřeba obětovat krásu a obtížnost tréninkové tratě účelu tréninku. Postavit spoustu krátkých postupů ve svahu poměrně prudce nahoru a dolů.

Jestliže mapově se u nás můžeme jenom snažit více či méně zdařile Dánsku přiblížit, fyzicky je možné se na to připravit téměř stoprocentně. Právě razantní změny sklonu podložky jsou pro danou oblast dánska charakteristické a je dobré se na to připravit. Opakované výběhy prudkých svahů ubírají sílu a energii. Na rovinách je přitom potřeba zachovat maximální rychlost - podložka je celkem běhatelná a kdo si zachová dynamiku, může běžet hodně rychle.

Vhodnych terénů je určitě mnohem víc - kdo má nějaký žhavý tip, může ho sem do komentáře dopsat. Díky.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
K čemu jsou "ANP tréninky"?
Stěžejní fáze působící na rozvoj maximální spotřeby kyslíku a posunování anaerobního prahu. Mají centrální účinek, dají se trénovat alternativně. Podle posledních výzkumů je nejefektivnější běhat týdně 3-4 takové fáze s délkou zatížení nepřevyšující 30 minut. Vhodné je rozdělení do intervalů, např 3 minuty běh intenzitou 90% TFmax + 3 minuty odpočinek. (Do takové kategorie spadají i závody.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN