CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Ohlédnutí za AMS
 
28.06.2004 | zobrazení 4538
Akáda dopadla dobře. Mnohé nám dala a nikoho snad nevzala.







Ohlédnutí za AMS 2004


Nejprve fakta:

- 13 medailí, bilance 5 – 5 – 3
- 10 lidí z 12 získalo alespoň jednu medaili, holky mají medaili všechny
- minimum slabých výkonů
- dobré týmové klima
- žádné zranění
Celkově více než maximální spokojenost.

"Klasická" radost – zleva Marta, Sosák, Dana, Bingo.

Jednotlivé závody:

KLASIKA

Velmi "český" závod, jak v lese, tak na výsledkové tabuli. Naše hlavní esa ustála na rozdíl od většiny zahraničních konkurentů roli favoritů. Dana, Marta, Bingo i Sosák dokázali několik menších chyb kompenzovat výborným během a ovládli závod. Spolehlivě běžela Zuzka. Vendula se nevyhnula jedné větší chybě. Olaf to dobře rozběhnul, ale zvadnul v závěru. Vodák běžel podle mezičasů hodně nevyrovnaně s několika chybama. Celkově ale vynikající týmový výsledek.

H – 1. Bingo, 2. Sosák, 9. Olaf, 19. Vodák (90)
D – 1. Dana, 2. Marta, 6. Zuzka, 11. Vendula (68)

SPRINT

Rychlý parkovo sídlištní závod, jehož hlavní záludnost spočívala v měřítku 1:5000 (a těsně sousedících kontrolách na stejných objektech). Ženské prokázaly svou suverenitu (i když dlouho vedla Makrai). V chlapech zabojoval uzdravující se Švihák. Favorit Sosák neměl svůj den, běžel nevyrovnaně a navíc se nechal nachytat a byl disk (časově cca 8.). Vodák to ustál, ale moc mu to po klasice netáhlo.

H – 1. Österbö NOR, 3. Švihák, 19. Vodák, disk Sosák (80)
D – 1. Marta, 2. Miri, 3. Dana (55)

MIDDLE

Technicky náročný závod se změnou tempa a těžkýma kontrolama. Důležitou roli hrál extrémní úvod. Svěží, obměněná sestava podala opět celkově výborný výkon. Trať sedla Vendule i Zuzce, Madla si závod pokazila na sběrce. Miri nechala všechno na jedničce, kde přišel o svůj druhý titul i Bingo (ten ale pak předvedl fantastickou stříbrnou stíhačku). Olaf vedl na mezičase, po chybách ustál solidní velkou bednu. Žokej podal v daném terénu výkon na hranici svých současných možností. Švihák se vůbec nemohl "trefit do odrazu".

H – 1. Dávidík SVK, 2. Bingo, 6. Olaf, 15. Žokej, 33. Švihák (102)
D – 1. Berglund SWE, 2. Vendula, 3. Zuzka, 6. Madla, 25. Miri (77)

ŠTAFETY

Klasické české štafety. Velmi rychlý, plynulý závod, kreativně rozfarstovaný. Ženský vedou start-cíl a s přehledem vítězí. V chlapech to trhá na druhém Olaf, skupina však na třetím Binga opět stahuje. Sosák to dramatizuje, ale ze souboje 5-ti týmů vychází nakonec vítězně. Zlatá korunovace výsledkově úžasného AMS.

H – 1. CZE (Švihák, Olaf, Bingo, Sosák)
D – 1. CZE (Marta, Miri, Madla, Dana)


A teď můj osobní komentář:

Na akádu jsme se nijak speciálně centrálně nepřipravovali a myslím, že ani většina z našich závodníků na to nijak vrcholově neladila. Z tohoto pohledu jsou výjimečné výsledky zajímavou zkušeností.

Po medailové koupeli je potřeba vrátit se trochu na zem, usadit to všechno do objektivních souřadnic. Je třeba si přiznat pár skutečností:
- běželi jsme v klasických domácích terénech na domácích mapách
- konkurence v ženách byla slabá
- konkurence v mužích byla slušná, ale favorité často selhávali (pro mnohé z nich to byl tréninkový výlet)
- i medailové výkony měly často své mouchy a na vyšší úrovni by to už nestačilo

Ať už však byla konkurence jakákoliv, mělo působení našeho týmu několik pozitivních rysů:

"Favoriti své závody většinou ustáli"

Běžet závod s vědomím, že jde o medaile je trochu jiný pocit, než jít "co nelépe". Většina z našich borců tomu pocitu byla v Plzni vystavena a většinou neselhali. Jako příklad uvedu sprint: všechny naše holky byly kandidátky na zlato a všechny to ustály, ať už startovaly kdykoliv. To samé platí o štafetách: ačkoliv to ve finále vypadá jako jasný double, mohla to jedna větší chyba celé zhatit. Není snadné běžet si na čele svůj závod s vědomím stíhací letky v patách.

Všechno má svá pro i proti. Vidina medaile při dobrém výkonu mohla některé paradoxně uklidnit, to záleží na osobní míře aspirace. Mnozí touží po špičkových výsledcích i na závodech typu ME a MS, jenže tam s vědomím velké konkurence šlapou víc na plyn a dělají zbytečné chyby. Ideálem je jít si svůj závod a na ten se soustředit, ať je konkurence jakákoliv. Medailové výkony z AMS by na "světové" medaile asi nestačily, ale hodně vysoko by to bylo. Zachovejte si ten "akademický" klid!

A kdo byl v Bulharsku, může se pokusit odhalit, co bylo příčinou diametrálního rozdílu ve výsledcích tehdy a teď...

"To be focused"

Možná je to jen náhoda, že to tak zrovna vyšlo. Každopádně jsme tu náhodu všichni celkem solidně podpořili zodpovědným přístupem k věci. Mám pocit, že důkladná předzávodní informačně mentální příprava začíná být v našem týmu přirozeným - a celkem efektivním - jevem. A klidně se to může odehrávat u piva...

"Zahodit další zlato?"

Byl to další ze šampionátů, kde jsme nasazovali lidi do jednotlivých disciplín a kde někteří vynechávali závody i když by v nich byli také favority. Přesně podle hesla "méně je někdy více". Myslím, že rozdělení tratí se celkově povedlo a neabsolvování celého programu je pro všechny borce velkou výhodou, nejenom fyzickou. Mentální úleva a pozitivní naštelování na další běh je jednou z drobností, které v nejvyšších patrech výsledkové listiny rozhodují. Je to i o nakládání s energií.

"Databanka zážitků"

Každý povedený i nepovedený závod tvoří schod na cestě k velkému úspěchu. Z těch nepovedených závodů je potřeba se poučit, odhalit podstatu chyb. Ale zkušenosti je potřeba převzít i z toho, co se povedlo. V OB je nesmírně důležité takové to psychosomatické rozpoložení při výkonu – míra nasazení, klid, sebekontrola atp. To je hodně pocitová záležitost, proto je dobré takové pocity v sobě skladovat a občas je oprašovat. Je to i o sebedůvěře, která vám dovolí v pravou chvíli dělat správné věci a tu a tam zbrzdit úprk vpřed. I v tom takové výsledkově povedené závody pomáhají.


Co se dá zlepšit

Týmové a mediální vystupování

Tam máme obrovské rezervy, které medailově bohatý šampionát na domácí půdě zase odkryl. Přímo odstrašujícím příkladem bylo naše působení na slavnostním zahájení. Jako domácí výprava jsme byli pod dohledem, navíc jsme stáli přímo naproti tribuně. Vzhledem k tomu, že jde o reprezentaci vlasti, bylo by dobré zachovat určité dekorum a prezentovat se v dobrém světle. Jak asi muselo na řečníky působit, když si někteří naši sedli na zem, jiní si šli někam povídat a část si sundala reprebundy? Český sklon k neformálnosti je silně zakořeněný, všechno má ale své meze. Nesmí to přerůstat do anarchie. Nevidím důvod, proč by skupina dospělých lidí nemohla vydržet 1/2 hodiny stát pohromadě v oficiálních soupravách. Většina ostatních výprav to zvládla bez problémů a v této první disciplíně nás s přehledem porazila. (Osobně je mi naprosto trapný si hrát na vychovatele.)

K výstroji obecně: Reprevěci se fasují proto, aby se nosily a aby tak plnily svou funkci, t.j. prezentovat naši zemi. Své individuality můžete prezentovat svými výkony. Pokud někomu něco vyloženě není (a stává se to často), tak se to samozřejmě dá řešit. (Abych jen nekritizoval, jsem rád, že se to v průběhu zlepšilo.)

Další slabiny odhalily naplno medailové ceremoniály. Aby se dal úspěch nějak prezentovat, jsou potřeba kvalitní snímky. Ty se ale nedají pořídit, pokud se hrdina dívá celou dobu do země nebo někam stranou na kamarády. Je potřeba si zvyknout na to, že po předání medailí a diplomů se fotí. Proto musíte nasadit úsměv a dívat se do objektivů (nebo prostě neurčitě někam doprostřed před sebe). Myslete na to! (Platí i pro domácí vrcholové závody, kde je spousta lidí schopná nastoupit na stupně vítězů v nic neříkajícím opraném tričku.)

Ukázkové zapózování – medailisti ze sprintu (Miri, Marta, Švihák, Dana).

//Radovan, 28.6.04

PS: Díky Renatě, Tomovi a Ivě za obětavou práci kolem týmu.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Jak efektivně trénovat? V lese!
Budeš dobrý v tom, co trénuješ (obecná pravda). Pokud to obrátíme: Chceš-li být v něčem dobrý, trénuj to! Pro orientačního běžce je nejdůležitějším tréninkem orientační běh vysoké intenzity. Všechno ostatní jsou alternativní formy tréninku, které využíváme proto, abychom rozvíjeli některou činnost zvlášť, z časoprostorových důvodů apod. OB vysoké intenzity je základem tréninku mnohých světových es.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN