02.09.2016 | zobrazení 4006
 
Junioři a dorost ve Švédsku


Jak už se stalo skoro tradicí vyrazili jsme na konci prázdnin s větší skupinou juniorů a dorostu na soustředění,...

...jehož hlavním smyslem je sbírat zkušenosti z terénů, které nám nejsou úplně vlastní, z terénů, ve kterých neběháme odjakživa a ve kterých jsme si nejistí.

Po dvou letech jsme opět zvolili Sever a to hlavně z toho důvodu, že příští juniorské se koná ve Finsku a je potřebné co nejvíce prožít a dostat pod kůži severský orienťák, protože jak nedávno zmínil náš reprezentant z právě skončeného MS Šéďa a jak jsme loni poznali i při JMS v Norsku, ten je častokrát na hony vzdálený tomu našemu kontinentálnímu.

program

Veškeré zázemí nám poskytla klubovna oddílu v Edu, která přímo sousedila s aktraktivním tréninkovým prostorem s těžkou podmáčenou podložkou, ale slušnou viditelností a vzhledem k tomu, že jsme byli blízko norských hranic, přípomínal terén už spíše Norsko.

Další tréninkový prostor, který jsme využili, ležel za úzkým ale několik kilometrů dlouhým jezerem Stora Le, kde se běžel v roce 2009 závod švédského mistrovství na dlouhé trati. My jsme v tomto prostoru odběhli mimo jiné trénink dlouhých postupů a opět jsme se přesvědčili, že se jedná o jeden z nejtěžších orientačních prvků v severském terénu. Zde se dlouhé postupy nedají jen tak běžet někam směrem tzv. na blind s tím, že se pak dohledám a budu pokračovat. Postup je nutné si rozfázovat a hledat si vodící linie - úzká zařízlá údolí nebo naopak výrazné hřbety, vysoké skalní srázy, skalní plotny, okraje bažin atd.

Jeden den jsme vyrazili na dva tréninky připravené přímo Evou Juřeníkovou z Haldenu, na sprintové úseky u pevnosti Frederiksten a zkrácenou trať na mapě Skarefjell South, kde se objevily ve větší míře skalní plotny, a tak jsme měli i trochu podobu finského orienťáku, který je tímto příznačný.

Abychom jenom netrénovali, ale také poměřili své síly s místní konkurencí, která byla skutečně kvalitní, vyrazili jsme na 3. a 5. etapu doprovodných závodů při MS a mohli tak běžet v prostoru krátké a klasické trati. Je potěšující, že řada našich závodníků předvedla nadějné výkony. Po našich závodech jsme vždy sledovali závody MS - krátkou trať a štafety, což doufám, bylo pro mnohé velkou motivací do dalšího tréninku.

I vzhledem k počasí, které nás poškádlilo jen 2 dny, považuji celou akci za vydařenou. Velké díky patří Ivě, Borisovi, Márovi a Libemu za velkou výpomoc při zajištění celé akce a řidičům manželům Zichovým, jejichž služeb jsme již po několikáté využili. A také díky všem účastníkům, na kterých byla vidět snaha naučit se a udělat zase něco víc pro to, abych se stal kvalitním závodníkem.

Tímto soustředěním juniorská reprezentační sezóna 2016 v podstatě skončila. Složení týmu pro příští sezónu a další informace se objeví, co nejdříve po MČR na klasické trati a to hlavně proto, že na úvodní soustředění bychom rádi vyrazili již v termínu 25. 10. – 1. 11. a pokud vše klapne vydáme se opět severním směrem :-).

Mapy, GPS, mezičasy:

1) seznamovací trénink
mapa

2) sběr kontrol Hagtjärn - tempo volné
mezičasy
GPS tracking 20 juniorů na delší trati
mapa kratší trať

3) mapové okruhy St. Sagtjärn - tempo závodní
mezičasy
okruh A
okruh B
okruh C
okruh D
okruh E
okruh F

4) ROC 3. etapa - krátká trať
týmové výsledky
GPS tracking všechny holky v kat. D20E, D18E, D16

5) dlouhé postupy Hagtjärn - tempo střední
mezičasy
GPS tracking všechny holky na trati B+C a D
mapa trať A

6) sprintové úseky Frederiksten Festning - tempo stupňované
mezičasy i se započtenou pauzou mezi úseky
mapa všech úseků

7) zkrácená trať Skarefjell South - tempo volné, délka absolvování tratě dle vlastního uvážení
informativní časy
mapa celé tratě

8) 1. úsek štafet St. Sagtjärn - tempo závodní
výsledky
GPS tracking 20 juniorů na trati A
mapa trať B+C
mapa trať D

9) housenka St. Sagtjärn - tempo volné
mapa

10) ROC 5. etapa - klasická trať
týmové výsledky
GPS tracking kluci v kat. H20E a H18E

11) kombotech Hagtjärn - tempo volné
informativní časy
GPS tracking vylosované holky a mladší kluci

12) štafety St. Sagtjärn
výsledky po úsecích
celkové výsledky štafet
mapa 1. a 2. úsek (bude doplněno)
mapa 3. úsek (bude doplněno)

Fotky od Báry Vyhnálkové

Košík a spol.


© Český svaz orientačního běhu / Czech OF