03.10.2017 | zobrazení 7479

Babí léto v Rakousku

Sice v zemi pod Alpami, ale mnohem blíže maďarským rovinám proběhl letošní JEC. Tomu odpovídal i charakter závodních prostorů a pro nás je potěšitelné zjištění, že jsme v nich rovnocennými soupeři těm nejsilnějším státům. Ale popořadě.

Vyrazili jsme ve čtvrtek v poledne z Brna tak, abychom stihli ještě kratší trénink, který sousedil s prostorem pro páteční štafety. Po tréninku jsme se shodli na tom, že terén je podobý mapě Rybáře u Teplic nad Bečvou. Štafety nevyžadovaly jen rychlý běh, ale také preciznost v dohledávce jednotlivých údolíček či rýh častokrát ztíženou zavřenějším listnatým lesem. Špekem na závěr trati pak byl areál letního koupaliště s různými prolézačkami, u kterých byly umístěny kontroly. Zde se v podstatě rozhodl závod juniorů, když do té doby vedoucí Švéd Simon Imark zazmatkoval a začal obíhat všechny kontroly. Toho využil za ním běžící Bandaska, který se v areálu naopak dobře zorientoval a doběhl naší áčkové štafetě (společně s Vojtou Sýkorou a Tomem Křivdou) pro zasloužené vítězství. Dobře běžely i další štafety. Výborné je 7. místo dorostenců Vítka Horčičky, Jáchyma Kavalíra a Jonáše Fencla. Mocným finišem vybojoval 11. místo pro CZE B Ota Hirš (společně s J. Bendákem a L. Černockým) a štafeta nejmladších kluků (M. Bořánek, M. Roudný a O. Metelka) doběhla 21.

Holčičím štafetám se bohužel nepodařilo rozeběhnout závod tak jako klukům. Hodně se chybovalo už na začátku závodu možná z důvodu nepřivyknutí měřítku 1:7500. Přesto se naše áčková štafeta dokázala vrátit do závodu, když Barča Chaloupská už moc ztrátu nenavýšila a finišmenka Terka Janošíková předběhla 6 závodnic = 7. místo (1. ús. Terka Čechová). Další naše štafety skončily na 17. (J. Peterová, N. Thýnová, B. Vyhnálková) a 23. (T. Korpasová, M. Firešová, N. Zlámalová) místě.

mapa štafety D
výsledky štafety

Po rozpuštění sobotní ranní mlhy odstartoval závod na klasice a byl to kalup. Je dost pravděpodobné, že spousta závodníků běžela svůj zatím nejrychlejší závod v životě. Přesto se dělaly chyby (a někdy i velké) především při dohledávání negativních terénních tvarů v terénu, kde jinak moc záchytných bodů nebylo. A také díky přehlédnutí průchodu do/z obory při plánování postupu.

Našim závodníkům se dařilo, když jsme ve 3 kategoriích ze 4 získali medaili - 2. Jonáš Fencl M18, 3. Terka Janošíková W20 a Vojta Sýkora M20 a i dále spoustu dobrých pozic (10. B. Chaloupská W20, 11. M. Bořánek M18, 11. J. Peterová W18, 14. J. Kavalír M18, 15. O. Hirš M20 atd.).

mapa klasika M 20
výsledky klasika

Posledním závodem celého klání byl ranní sprint přímo ve Fürstenfeldu. Stavitelka tratí Ursula Kadan využila okolí místního hradu, historické centrum města a svahy nad řekou Feistritz se zajímavými volbami postupů. V tomto závodě pro nás místo na stupních vítězů nebylo, přesto si někteří připsali další pěkný výsledek. Nejvíc jsme byli vidět v juniorech, kde skončil Dan Vandas 5., hned za ním Ota Hirš a desítku uzavřel Tom Křivda. V juniorkách doběhla Terka Janošíková na 6. místě a ve starších dorostencích Víťa Horčička na 10. místě. Někomu bohužel zamotaly hlavu stavební opravy kolem hradu, na které jsme sice byli upozorněni, ale v mapě to zaznačeno nebylo a tak situace byla lehce nepřehledná.

mapa sprint M 18
výsledky sprint
bodování národů

Jak už bylo několikrát zmíněno, na letošním JECu se sešla výborná konkurence, kdy se kromě Finů zúčastnily všechny silné státy, častokrát v tom největším počtu. Pro nás měla akce velký význam. Přece jen jsme v posledních letech závodili pro nás v náročných terénech (Finsko, Švýcarsko, Norsko) a pro sebevědomí závodníků je důležité zjištění, že v "domácích" terénech jsme konkurenceschopní. Na druhou stranu nám akce pomohla před začátkem nového tréninkového období poodhalit nějaké slabiny a my můžeme začít pracovat na jejich odstranění.

Do Rakouska jsme vyslali početnou skupinu závodníků. Byli v ní jak ostřílení borci a borkyně, kteří mířili na ty nejvyšší příčky, tak mladší závodníci, kteří měli možnost se ukázat a jednou by měli nahradit své předchůdce, ale i úplní nováčci, kteří si poprvé okusili atmosféru reprezentační akce a třeba získali impuls do dalšího tréninku.

Díky všem za pozitivní přístup během celé akce, užijte si jedinečnou atmosféru štafetového víkendu a pak si pořádně odpočiňte po dlouhé sezóně. Plán přípravy na tu další se zde objeví v nejbližších dnech, složení týmu pak o něco později.