31.08.2017 | zobrazení 6821
 
Balkán kemp


V první půli sezóny jsme mířili hlavně na Sever, a tak o prázdninách přišel čas na změnu a vyrazili jsme na společné soustředění juniorů a dorostu na jih do Černé Hory, která nám ukázala Balkán se vším všudy. Pohostinný, občas trochu divoký, ale krásný.

Po průjezdu Slovenskem, Maďarskem a Srbskem jsme se v pondělí nad ránem hlásili u základní školy v Žabljaku, kde nás přivítal jak pan ředitel, tak hlavně Zoran Milovanovič, který se o nás po celý pobyt staral. Zařídil mapy, stravu a ubytování a byl hlavním organizátorem následných závodů.

Po dopoledním dospávání, kdy někteří vyrazili na kratší klus k jednomu z místních lákadel, Černému jezeru v NP Durmitor, jsme odpoledne dali první trénink tzv. řetízek kontrol. Jeho cílem bylo seznámit se se specifiky místního krasového terénu, který se do jisté míry podobal tomu, co známe ze Slovinska. Lišil se ale podložkou, která nebyla kamenitá a viditelností, která byla naopak díky horskému lesu s hustými nízkými větvemi stromů místy snížená.

V následujících dvou dnech jsme trénovali dvoufázově a zaměřili se na různé závodní situace. V terénu, kde vypadají terénní tvary velmi podobně a často je těžké v mapě rychle rozlišit pozitivní a negativní tvary, bylo velmi důležité používat buzolu pro správný směr (navigaci). V tomto terénu lze snadno podlehnout "přihýbání" směru podle oválných závrtů, který závodníka odvede často o 90 stupňů jiným směrem. Navigace podle buzoly s kontrolou výrazných terénních tvarů na postupu bývá i v tomto typu terénu nejrychlejším řešením.

Ve středu byl naplánován odpočinek, ne však od fyzické aktivity, ale pouze od mapy. Naším cílem byla nejvyšší hora Durmitoru, 2523 metrů vysoký Bobotov kuk, který někdo zdolal spíše během, někdo pochodem. Ať tak a nebo tak v obou případech bylo potřeba se poprat se zhruba 22 kilometry a 1500 metry převýšení, což byla pořádná porce vytrvalostního zatížení ve vysokohorských podmínkách.

Od čtvrtku do neděle byly na programu závody Durmitor Challenge, první dvě etapy krátké tratě, pak jedna klasika a závěrečný sprint. Každá etapa nabídla vždy trochu odlišný terén a i sprint, který byl kombinací městské zástavby a přilehlého lesa nás důkladně prověřil. Nejatraktivnější část tvořily právě rodinné domky, některé s privátem okolo a někde s veřejným prostranstvím, kde byly umístěny kontroly.

Co se pořadatelům bohužel úplně nevyvedlo, byly totožné tratě pro stejné věkové kategorie 16, 18 a 20. Zatímco holky běhaly na časově adekvátních tratích, pro kluky to bylo zkrátka málo. Nejvíce si na těchto závodech užili lesa veteráni, kdy například ještě kategorie M75+ měla na klasice o kilometr delší trať než M16 :-(.

Konkurenci jsme si vytvořili hlavně sami a několik kvalitních závodníků z Maďarska. Vzhledem k velikosti naší výpravy to ale v podstatě nebylo na škodu a naši nejlepší závodníci měli příležitost závodit mezi sebou i jinde než na celostátních závodech.

Po pátečním závodě a odpoledním fotbálku jsme se navíc vydali vyklepat nohy na lesní pěšinu, kde jsme si dali hromadnou abecedu a ukázali si a řekli si něco k běžecké technice. V sobotu odpoledne jsme se nechali vyvézt nad kaňon řeky Tara, který je nejhlubší v Evropě a patří k nejhlubším na světě (400 - 1300 m).

Večery jsme věnovali tradičním rozborům jednotlivých tréninků a závodů a tím, že jsme se celou dobu pohybovali v nadmořské výšce kolem 1500 metrů, pověděli jsme si něco i k tréninku a pobytu v hypoxickém prostředí.

Mapy, GPS, mezičasy:

1) řetízek kontrol Durmitor jih - tempo volné až střední
mezičasy
mapa+GPS A
mapa+GPS BC
mapa+GPS D

2) mapové okruhy Durmitor střed - tempo závodní
mezičasy
okruh 1
okruh 2
okruh 3
okruh 4
okruh 5
okruh 6

3) dlouhé postupy Durmitor sever - tempo střední
mezičasy
mapa+GPS A
mapa+GPS BC
mapa+GPS D

4) 1. úsek štafet Durmitor střed - tempo závodní
výsledky
mapa+GPS A
mapa+GPS BC
mapa+GPS D

5) kombotech Durmitor jih - tempo volné
mapa

6) Durmitor Challenge E1
mezičasy
trať+GPS DH16
trať+GPS DH18
trať+GPS DH20

7) Durmitor Challenge E2
mezičasy
trať+GPS DH16
trať+GPS DH18
trať+GPS DH20

8) Durmitor Challenge E3
mezičasy
trať+GPS DH16
trať+GPS DH18
trať+GPS DH20

*jako podklad použita mapa z tréninků, ne ta ze závodů

9) Durmitor Challenge E4
mezičasy
mapa H21E

Celkové vyznění akce je rozhodně pozitivní. Většina z nás pravděpodobně zavítala do země, kde ještě nikdy předtím nebyla, natož trénovala či závodila. Poskytnuté mapy, stejně tak terén byly velmi kvalitní a doufám, že pro všechny inspirací a motivací do dalšího tréninku. Někteří z nás se bohužel trochu prali s černohorskou kuchyní. Ta je charakteristická vysokým podílem masa, vařené i čerstvé zeleniny a také (olivového) oleje, kterého je zde díky krajině poseté olivovníky nadbytek. Na druhou stranu taková polenta se zákysem a několika druhy sýrů byla pro někoho přímo gastronomickým zážitkem:-).

Díky vám všem za vynaložené tréninkové a závodní úsilí, Márovi, Libemu, Borisovi a Ivě za výraznou pomoc s celou akcí a řidičům za to, že nás dovezli všude tam, kam jsme potřebovali.

Přeji všem úspěšný závodní podzim
Košík

fotky od Báry Vyhnálkové
fotky od Šimona Marečka
fotky od Máry



© Český svaz orientačního běhu / Czech OF