22.08.2017 | zobrazení 5978
 
Závěr léta opět v českých barvách!


I po estonském MS zůstáváme v Pobaltí. Další kolo SP, potažmo i příští MS, hostí Lotyšsko. A o týden později projde silně omlazená rezerva s několika juniory křestem ohněm v norské divočině.

Svěťáky v Lotyšsku jsou svým způsobem jedinečné, protože po několika letech opět nabídnou závod lesních štafet. Plus individuální middle a sprint.

Běží se u města Cesis, téměř na dohled od terénů příštího MS v okolí Siguldy. Velmi relevantní záležitost.

V českém dresu by se mělo představit 7 mužů a 5 žen, i když míra účinkování Denisy Kosové se tentokrát ze zdravotních důvodů zřejmě omezí jen na nezávodní průzkum terénu. A zdraví také, bohužel, stojí za úplnou absencí Pavla Kubáta.

Sestava pro 3. sérii SP v Lotyšsku:
D – Horčičková, Hrušková, Indráková, Knapová (Kosová)
H – Hubáček J, Král, Kubelka, Minář, Nykodým, Petržela, Šedivý

Dá se předpokládat, že většina světové špičky si po MS a Světových hrách svým způsobem vybrala "dovolenou", ale mnozí i tak na tyto SP vyráží, přece jen se jedná o určitou generálku pro MS a lze tu nasát něco z místní atmosféry. Získat pocit.

Výkonnost a favority lze tentorkát asi o něco hůře odhadovat. My bychom si určitě přáli, aby Vendula Horčičková a Vojta Král dokázali navázat na svá parádní vystoupení na MS/SH. A nebo aby muži konečně ve štafetě prorazili smůlu, která se jim při posledních MS tak trochu přilepila na orientky.

Každopádně platí, že toto jsou přesně ty závody, kde je možné i překvapit, pokusit se posunout zase blíž ke špici.

A to samé platí i pro výpravu na letošní Euromeeting do náročných norských terénů, které budou pro změnu hostit MS 2019. Zkušenost jako hlavní benefit. Úkolem vesměs velmi mladého týmu bude se s tím důstojně a - to hlavně - odhodlaně poprat – cílem jsou technicky stabilní a nekonečně bojovné výkony. Kam to v konkurenci mnohých světových es bude stačit, to se uvidí.

Euromeeting bude testovat nový formát, se kterým by se údajně mohlo běžet ono první "ryze lesní" MS v roce 2019. Tedy middle s hendikepovým startem na základě úvodního prologu. Bude jistě zajímavé sledovat stavbu takové tratě i dění v průběhu závodu – běží se 2.9.

Stejně jako v Lotyšsku budou i v Norsku po závodech následovat tréninky ve volnějším tempu, takové to oťukávání terénu a zárověň nabírání bazální kondice pro podzimní závěr sezóny, kdy dospělé čekají ještě veleatraktivní světové poháry ve švýcarském Grindelwaldu.

Norská sestava pak završí svůj pobyt startem na norském mistrovství na klasické trati, které se běží shodou okolností ve stejné oblasti – pořádá Halden.

Sestava pro Euromeeting:
D – Horčičková, Chromá, Janošíková, Štičková
H – Hubáček J, Kubelka, Minář, Sýkora, Vandas


© Český svaz orientačního běhu / Czech OF