CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Potkali se u Kolína
 
21.02.2017 | zobrazení 7073
"Snad nejdrsnější víkend, jakej jsem zažil. Vůbec jsem se nezastavil." Během pouhých dvaačtyřiceti hodin jsme toho ve značně omlazené sestavě stihli opravdu hodně. Junioři si k náhlédnutí do dospělých vybrali tu správnou akci!

Při absenci většiny členů RDA a RDB, v drtivé většině případů kvůli jižním kempům se skandinávskými kluby, měla únorovka charakter jakési akademie kolem Denči a Ňufa.
Účast i aktivní působení juniorů a několika dalších zájemců hodnotíme jednoznačně pozitivně a věříme, že i sami zúčastnění to snad budou vidět přínosně.

Únorovka RD - rekapitulace:

NOB Kaňk

Kombinovaný terén (les i ves), kombinovaný povrch (holiny i zmrzliny, ty hlavně na cestách).
Tempo mělo být tentokrát svižné.
Výkony nakonec vcelku stabilní, časový rozptyl důstojný. Nejrychleji Barča a Ňuf oba za 53´.
Volby postupu celkem zafungovaly (viz pár obrázků zde), i když vzhledem k podmínkám to byl spíše jen zpestřující prvek a moc se z toho asi vyvozovat nedá - ve vsi psi, v lese některé cesty v SV svahu namrzlé tak, že bylo lepší běžet sněhem lesem.
GPS tracking D
2Drerun D
2Drerun H
mapa D
mapa H

Psychoseance s Lenkou

V několika sezeních proběhlo zhodnocení domácího úkolu, rozbor modelové situace, rozbor vlastního působení při sobotním kontaktním tréninku a možnosti řešení vlastní typické problematické situace.
Je zadaný další domácí úkol a příště se bude opět navazovat.

Rozcvičky v tunelu

Trocha klusu a jogínské pozdravy vycházejícímu slunci. Zároveň nácvik vstávání na brzké závodní snídaně ;)
Nesmírně populární hlavně mezi mužskou částí týmu!



Moje cesta

Povídací téma na sobotní ráno jsme se na poslední chvíli rozhodli rozdělit na ženský a mužský kruh.
Denča se s holkama podělila o dojmy, fakta i pocity ze své dosavadní kariéry v OB. Mluvilo se nejen o podobě tréninku, ale (hlavně) i o tom všem okolo... Vydařený a přínosný vstup, děkujeme!
V mužkém kroužku zpovídal v podobném duchu kauč Ňufa, jakožto nejstaršího (sic!) přítomného zástupce RDA. V rámci půlhodinky jsme se několikrát mimoděk dostali k vyargumentování některých zavádějících streotypů v přístupu k tréninku i závodění.

Štafetové intervaly Kaňk

Snaha vytěžit maximum z prostoru středověké těžby. Mapa bez cest, krátké úseky, vysoké nasazení.
Jako obvykle je hlavním cílem snaha o autonomní výkon a zamezení jakýmkoliv větším časovým ztrátám.
Mladší ročníky určitě ocenily skvělou příležitost nezávazně si zaběhnout proti Denče nebo našim mistrům štafetového řemesla Šéďovi s Betem (ten si s náma přijel zaběhat den před svou Jizerskou 50).
GPS tracking D
GPS tracking H
mapa všech úseků
souhrnné časy D i H ... výsledky vznikly odečtením z GPS, takže v rámci jednotlivých okruhů je to tak plus mínus 5" - hlavní je nicméně celkový součet, který indikuje, jak to kdo celkově ustál; správnost ražení nebyla kontrolovaná, to je na férovku

Vrstevnicovka Písty

Odpolední flirtík ve snad nejkudrnatějších písečných dunách na území naší vlasti.
Mapa zkreslená od stolu na základě dat z LYDARu překvapivě dobře zafungovala - kvalita je asi jako od mapaře s nižším citem pro vrstevnice. Jen s tím rozdílem, že všechno, co je v mapě, polohopisně dokonale sedí.
Při základní ekvidistanci 2.5m se tu navíc dá dobře trénovat "pobaltská" strategie založená na spolehlivé viditelnosti míst s výskytem několika vrstevnic u sebe a ignoraci jednovrstevnicových vlnek.
...Některým to šlo úplně v pohodě, někteří se aspoň jednou pořádně ztratili (i to je v našich domácích lesích celkem exotický pocit) a pak byli tací, kterým to nešlo vůbec. V takových případech si dovolím doporučit, že ke snaze o běh podle vrstevnic musí přistoupit i stejně významně pojatá práce s busolou (jak bylo v pokynech doporučeno). Pak se významně snižuje riziko, že dobu tápete někde úplně mimo postup. Špičkovej orienťák vnímá situaci komplexně a nesoustředí se jen na jeden prvek. Nejen objekty, ale i směr a vzdálenost.
stínovaná mapa D
stínovaná mapa H
Časy volným tempem cca mezi 70-85´.



Třetí posilovací fáze a fotbálek

Místní prostorné haly jsme pod vedením Míši využili k realizaci třetí fáze. Po lehké běžecké abecedě následovalo zhruba 3x 10´ posilování.
A ačkoliv už mužská část ke konci značně uvadala, následná hodinka fotbálku většinu okamžitě probrala z letargie ;)

Nedělní mapová hra

Tentokrát jsme se trochu inspirovali jedním výklusovým cvičením Francouzů, které jsme ještě trochu ztížili (jak se ukázalo, tak možná zbytečně ;)
Bingo připravil pár tratí na komplikovaných zahraničních mapách a úkolem dvojic bylo dokázat verbálním popisem přenést postup a kontroly z jedné mapy do druhé.
První hráč zakreslil svůj předpokládaný postup na danou kontrolu a pak se ho snažil verbálně vysvětlit bez použití mapy svému kolegovi, jehož úkolem pak bylo postup i kontroly správně zakreslit do čisté mapy.
Šlo to extrémně pomalu, nakonec jsme se za půl hodiny poměrně živé konverzace dostali jen asi do třetiny první tratě.
...Možná jsme začali až zbytečně těžkým terénem. Nicméně z letmého poslechu bylo znát, že vzduchem létaly až příliš často směrovky typu "100m na JJZ", čehož jsme se právě měli snažit vyvarovat. Cílem je hledat unikátní, nezaměnitelné prvky terénu a vymyslet jejich propojení tak, aby bylo nějak definované situacemi v terénu.
Opět je to jen cvičení akcentující určitou složku práce s mapou, nicméně ti, kteří dokážou na sucho vymyslet a verbalizovat robustní postup mají mnohem větší šanci, že to dají i v praxi. Určitě se k tomu vrátíme, má to potenciál.
Kdo by si to chtěl doma zkusit dohrát: trať Vassfjellet
.
Kombotech Bor

Finále proběhlo ve znamení kotvení kotvení základní techniky a opět jsme jeli do polabských dun.
Na úvod okruh na směr (důsledně pod čarou) a na vrstevnice (naopak bez busoly). Následoval paměťák pro pocit nutnosti uceleného plánu a všechno zakončil kilometrový SIčák fičák.
Všechno dohromady 13km pro kluky a 10 pro holky. Tady už se ztráty zvětšovaly - díky rozdílům v aktuálním stupni únavy, v trénovanosti i v pojetí AP1. Např. Šéďa to celé dal za 68´, ostatní potřebovali 75-90´.

GPS tracking D
GPS tracking H
směry/vrstevnice Da - plná mapa
směry/vrstevnice Db - plná mapa
směry/vrstevnice Ha - plná mapa
směry/vrstevnice Hb - plná mapa
paměťák
SIčák mapa
SIčák mezičasy


Závěrem moc díky SHK za jejich pionýrskou činnost v této orienťákem nepříliš dotčené oblasti!

Za tři týdny se opět sejdou junioři a dospělí. Bude to ve skalách a v téměř plných sestavách.

/RN

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Raná specializace
... není doporučovaná. Budeme-li děti ve vývoji zatěžovat požadavky na intenzivní systematický trénink a vysokou výkonnost, bude to mít dopad na jejich výkonnostní strop v dospělosti. (viz. Dovalil - Výkon a trénink ve sportu). V našem OB je toto, bohužel, zaběhnutá praxe (např. MUD pro šestnáctky).
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN