CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









MS 2015: Dvojitá štafetová bedna
 
06.08.2015 | zobrazení 4934
Denča, Áďa a Jana se za nevěřícného kroucení hlav přihlížejících pořadatelek výskaje vrhají do vzrostlého pole obilí. O dvě hodiny později si Bet, Šéďa a Vojťas spokojeně plácají a fotografům společně ukazují symbolicky pět prstů. Po štafetách máme důvod k veselí. Pravda, necinklo to. Ale medaile nebyly daleko a dvě velké bedny, to se počítá.

Předkolo štafet se rozehrává už cestou kluků do karantény. Britové mají takový archaický zvyk – místo toho, aby danou trasu vysvětlili mapou, radši použijí sáhodlouhý slovní popis (vlastně je skoro zázrak, že se tu orienťák běhá podle mapy a nikoliv dle verbálního návodu typu „za druhým smrkem doleva“). A tak po odbočení z hlavní silnice nejdřív potkáváme v protisměru Litevce, po chvíli se nám na kufr lepí Poláci, kteří podobně jako v lese jenom visí, a po chybě na křižovatce nás zastavují vracející se Švýcaři, se kterými se domlouváme na správném postupu. Cestou ještě sbíráme Francouze a Bulhary a když Hertner bere špatnou odbočku, dojíždíme do karantény jako první z celé kolony. Jo, takhle by to dneska mohlo jít i při závodě.

První startují ženské štafety. Ta naše je po razantní omlazovací kúře. Z loňského tria Zvěřinová, Juřeníková, Duchová není na soupisce nikdo. Nejzkušenější členkou je Jana Knapová startující na svém třetím světovém šampionátu (poprvé si navíc střihla jen kvalifikaci sprintu). Spolu s ní dostaly důvěru dvě debutantky – Denisa Kosová a Adéla Indráková. Očekávání nejsou přehnaná, ale holky jsou ve Skotsku ve výborné formě, a tak obhajoba devátého místa z Itálie by měla být v jejich silách.

Úkol rozběhnout závod připadl nakonec na Denču. Na sprintu se blýskla 11. místem a rychlý závod by jí měl sedět. Na úvod sice dělá drobné myšky, ale ty se paradoxně vyplácí. „Musela jsem se vracet na trojku. Pak se tam ale objevila Helena Jansson,“ popisuje klíčový moment Denisa. Na jistotu tak proběhla záludným motýlkem – tenhle nečekaný způsob rozdělení tratí nabídl větvení hned do šesti variant a dost míchal celým závodem. „Helena to měla podobně farstovaný, takže jsem si jí hlídala a šla jí na záda. Najednou byla s námi Finka a Švýcarka a v dálce jsme viděli i Rusku,“ říká. Na předávku to tak Denisa přináší v kontaktu se skupinou všech favorizovaných štafet, ve které chybí jen Dánky. Maja Alm za to vzala takovým způsobem, že už na prvním úseku téměř rozhodla o zlaté medaili.


Zařadit motýlka do štafet bylo odvážné, ale vyšlo to. Šest různých variant pořádně míchalo závodem. Takhle se s ním úspěšně prala Denisa - přilepená na záda Heleny Jansson.

Druhý part má na starost Áďa. Stačí se rozhlédnout kolem ní a jde z toho mráz po zádech. Běží totiž ve skupině se Švédkou Billstam a Finkou Rantanen, které o den dříve na middlu získaly zlato a stříbro. Navrch ještě královna loňského MS Švýcarka Wyder a pak také Norka Fasting. Co od vybrané společnosti odkoukává? „Že jsem asi lepší orienťačka, protože furt stály, koukaly do mapy a nevěděly. Nabíhalo se na objekt, jasná kupa, měly jsme jít kolmo přes, a ony to hrnuly někam doprava a pak se tam vracely. Judith Wyder se tam najednou zastavila na naší farstě a nevěděla, kde je,“ diví se česká reprezentantka. Není divu, že se na televizních kontrolách objevuje na medailových příčkách. Jenže po technické pasáži přichází leťák k cíli a tam Áďa zjišťuje, kde jsou její rezervy oproti úplné světové špičce. „Evidentně víc rozhoduje fyzické nasazení než precizní orienťák. Mně tam trošku došlo,“ přiznává. Z útoku na placku je tak sedmé místo a půlminutový odstup na Norsko, Finsko a Švýcarsko. O vítězství Dánska po výkonu Idy Bobach už není pochyb.


Áďa to v technické části nandala světovým hvězdám a zatímco s Ruskou utíká na druhém a třetím místě za vedoucími Dánkami, Švýcarka a Švédka pravě vyběhly z chyby, zatímco Norka a Finka se v ní teprve nachází.

Jana Knapová v úterý na middlu poprvé v kariéře skočila do první desítky a teď je na ní, aby dokázala nemožné – dostala českou štafetu na velkou bednu. Vzhledem k tomu, že nahání čtyři mistryně světa (Klingenberg, Hausken, Kauppi, Lüscher), pětinásobnou medailistku z MS (Riabkina) a bronzovou z middlu (Johansson), šance jsou spíše teoretické – i když po startu má ještě na louce oční kontakt. „Snažila jsem se a možná jsem je trochu stáhla, ale tak o dva metry. V lese jsem je už neviděla,“ říká. Jde tak osamoceně, občas udělá menší chybku a jistí sedmou příčku. Mezitím dobíhají zaslouženě zlaté Dánky, za nimi Norky, Švédky, Finky, Rusky Švýcarky. Zázrak se nekoná. Nebo že by přece? Na obrazovce svítí, že Rusko je diskvalifikováno. Riabkina neorazila sběrku, i když kolem ní proběhla sotva pár metrů. Takže Jana, která dobíhá, může slavit šesté místo! Ale to se dovídá až v cíli. „Já jsem vůbec netušila, kolikáté jsme. Bylo to příjemný překvapení, když jsem zjistila, že šesté,“ usmívá se.


Takhle se dobíhalo do cíle. Dánky už slavily, Norky porazily ve finiši Švédky, na Finky zbyla brambora a Rusky se teprve blíží k osudovému neoražení sběrky.

A tak přichází na řadu šťastná objímačka, focení v poli a vidiny skvělých zítřků. „Šestý místo je úplně super. Holky mi to skvěle přinesly,“ chválí Jana. „Jsme mladý, máme potenciál, takže do budoucna to bude super,“ věří Denisa. Radost českých žen zrovna vrcholí, když se na trať vydávají první mužské úseky. Aktuální rychlostní forma rozhodla o tom, že si Honza Procházka a Vojta Král vymění původně přidělené úseky, a tak se za Česko na úvod bije Bet. A jde mu to parádně. Na první televizi vede a nenechává se rozhodit ani zákeřným farstováním v motýlku. „Bylo neskutečný, jak se to tam přesýpalo. Já byl najednou úplně sám. Tak jsem si řekl: Dobrý, tak už neběžím první úsek, ale poslední, a začal jsem to všechno dvakrát víc kontrolovat,“ přibližuje svou taktiku. Sice ho chvíli kvůli delší farstě poráží některé slabší týmy, ale na rozdíl od Švédů, Finů či Rusů je v kontaktu. „Bohužel jsem při druhém průběhu motýlem udělal patnáctivteřinovou chybu a skupina se Švýcarem mi cukla z dohledu,“ lituje Honza. A i když do toho řeže, co to jde, čelo mu uniká a spíš ho stahují týmy, kterému mu jdou na záda. Na předávce je sedmý, ale ve skupině s Brity a Francouzy.


Osamocenému Betovi čelní čtyřčlenná skupina zmizela z dohledu a zezadu se k němu hnal velký balík.

Když Bet předává Šéďovi, ještě na něj křikne, ať si dá pozor na brutální šestifarstu. „Říkal mi: Bacha kolem pětky. Samozřejmě jsem orazil čtyřku a všichni šli jinam. Udělal jsem tam kličku a pak se vracel přes paseku. To nebylo úplně kvalitní, měl jsem si víc pohlídat směr. Nechal jsem tam tři čtvrtě minuty a pak už do toho bušil sám,“ rve si vlasy za chybu Honza Šedivý. Tenhle moment se stává pro český tým, co boje o medaile týče, klíčovým. Trojice Británie, Francie, Norsko uniká z dohledu a o úsek později si to za suverénními Švýcary rozdá o zbylé dvě medaile. A Šéďa bojuje s Estoncem Laurim Sildem o šestou příčku. „Aspoň toho jsem tam přejel, ale těžko říct, kdyby tam byl někdo jiný,“ utěšuje se.


Kritická chvilka, která možná stála český tým placku. Šeďu stahují jiné týmy z pětky směrem na severní farstu a kličkou ztrácí kontakt.

Vojta Král tak má na posledním úseku jasné úkoly: Předběhnout pátého Lotyše, udržet za sebou Estonsko a nepustit do hry o velkou bednu další vlčáky, kteří za ním cení zuby v čele se Švédskem a Finskem. „Na týmy před sebou jsem se vůbec nesoustředil – jen na to, abych urval Estonce. A nebylo to lehký,“ připouští. S Timo Sildem se brzy zbavují Lotyše a je jasné, že si to o pátý flek rozdají mezi sebou. „Vojťas ho roztrhá,“ nepochybuje s pohledem zabodnutým k velkoplošné obrazovce Šéďa a má recht. Jak se terén stává běžečtější, český finišman bere kramle. „Snažil se mi utéct, ale zachytil jsem ho a ke konci jsem si udělal náskok po cestě. Pak už jsem ho viděl za sebou, jak odpadá,“ popisuje souboj Vojta. Vítězí tak Švýcaři před Nory a Francouzy. Na domácí štafetu čeká jen brambora a minutu za ní už finišuje český tým.


Vojťas uniká Estonci Sildovi a zajišťuje tím páté místo. Na skupinu bojující o stříbro to je daleko a vlčáci, které má za zády, už nemají šanci.

I když kluci mysleli na medaili, s pátým místem jsou spokojení. „Vždycky doufáme v lepší výsledek, ale jsme nadšený. Kdybychom standardně běhali do šestýho místa, tak to je super a jednou by to ještě mohlo ustřelit. Snad se toho ještě dočkám,“ hodnotí výsledek Bet a Vojcek, pro kterého to byly první štafety na MS, bojovně dodává: „Musíme se ještě zlepšovat.“

/Zhaly

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Trénovat centrálně nebo lokálně?
Centrální kapacita se týká výkonnosti oběhového a dýchacího systému a dá se trénovat alternativně. Lokální kapacita je rozhodující pro výkon, je to výkonnost konkrétních svalových skupin, které se podílejí na závodním výkonu. Měla by se trénovat způsobem co nejbližším vlastnímu závodu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN