CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









MS 2015: Sprintové pohlazení
 
03.08.2015 | zobrazení 4408
Napravit rozpačitý dojem ze smíšených štafet. To byl v neděli úkol pro šestici sprinterů, kteří se porvali se světovou konkurencí v uličkách centra města Forres. A zatímco ze štaflí jsme odjížděli se svěšenými hlavami, tentokrát jsme se na hotel vraceli s širokými úsměvy. Desítka byla blízko. Hodně blízko.

Není lepší pocit než v cíli šampionátu vítat spokojené závodníky. Vlastně nejde ani tak o konečný výsledek. Ten se stejně dozví až časem. Ale když ví, že na trati odvedli maximum, že k jejich dokonalému závodu chybělo málo, že tam nechali sotva pár vteřin. Už jen z jejich blížících se zářících očí lze vypozorovat, jak moc si ten závod užili. A přesně to se dělo včera v parku ve Forres, kde byla cílová aréna finále sprintu.

Předzvěstí skvělých věcí budoucích bylo to, když se do židle pro vedoucí ženu závodu posadila Áďa Indráková. „Byl to docela příjemný pocit a tak trochu jsem, vzhledem k tomu, že jsem šla čtvrtá do lesa, doufala, že budu vést,“ přiznala debutantka na MS. Úplně všemi volbami si jistá nebyla, ale s výkonem byla spokojená. „Mám pocit, že jsem byla dobře připravená, město jsem znala a vzhledem k tomu, že jsem si dávala pozor, jestli je něco nově otevřený či zavřený, tak jsem to zvládla dobře,“ hodnotila. Nakonec z toho bylo pěkné 23. místo.
Ob interval za sebou startovaly Denisa Kosová a Jana Knapová. Už na divácké byly jasné dvě věci: Že jdou obě hodně vyrovnaný závod a hlavně – že z toho může být parádní výsledek. V cíli je nakonec dělily jen tři desetiny vteřiny ve prospěch Denči, když se zařadily na druhé a třetí místo dvacet vteřin za Švédku Karolin Ohlsson. Tohle vypadalo moc moc dobře a holky to tušily. „Nebylo to extra zákeřný, většinou jen pravá-levá. Myslím, že jsem dneska volila dobře. Fyzicky to bylo trochu horší – už jsem cítila, že to byl třetí závod v řadě, ale jsem spokojená,“ povídala Denisa. A notovala si i Jana. „Neudělala jsem žádný průšvih. Spíš, že jsem si někdy nebyla úplně jistá. Trať byla poměrně pěkná, ale myslela jsem, že to bude techničtější,“ říkala. A ty tři desetiny, co dostala od týmové kolegyně? „Je skvělý, že jsme obě šly tak super závod,“ radovala se Jana, aniž by věděla, na jaké umístění to nakonec dá.
Nakonec tam padlo 11. a 12. místo. Pro Denisu, která je na MS úplně poprvé, naprostá paráda a pro Janu obrovský posun. Vždyť loni v Benátkách doběhla ve sprintu až na chvostu – jednačtyřicátá. „Ty pomalý holky se už trochu zrychlily,“ smála se Denisa, která se postarala o nejlepší český ženský výsledek na sprintu od 10. místa Evy Juřeníkové ve Francii před čtyřmi lety.


Holkám toho nelze moc vytknout. Denise leda úvodní malou ztrátu, když na jedničku nezvolila nejkratší průběh blokem domů.


A Janě o něco pomalejší variantu na třetí kontrolu.

Z české strany to navíc nebyl poslední útok na první desítku. Velká úleva a moře spokojenosti byly vidět po doběhu i na tváři Vojty Krále v mužském závodě. „Udělal jsem jedinou chybku. Tak na tři vteřiny!“ hlásil, když usedal do křesílka pro vedoucího muže závodu. To sice brzy přepustil Španělu Blanesovi, ale ani u něj nebyly pochyby, že jeho jméno bude tentokrát svítit poměrně vysoko. „Volby jsme měli připravený, nebyly tam žádný ploty, takže to nebylo nic těžkého. Jednou jsem odběhl po špatné straně zdi, ale hned jsem se vrátil. Bylo to fyzický – žádná extrémní ťukačka, kde by se muselo cupitat a rychle číst mapa. Holt na tom kluci byli líp, ale já jsem rád, že jsem udělal čistý závod, že jsem to nepokazil,“ vracel se Vojťas výkonu, který mu přinesl 12. místo, což je jen dvě příčky za jeho maximem ze Švýcarska 2012. A co chybělo, aby to bylo i tentokrát do TOP10? „Možná jsem běžel moc podezíravě. V autě cestou do Forresu jsme s kaučem ještě rozebírali, že musíme být podezřívaví – protože jestli tam dají nějaké ploty, všechny naše naučené volby budou úplně jiné. A já jsem je tam hledal, ty ploty jsem tam čekal, ale nakonec tam žádné nebyly,“ hledal, kde mohl ztratit 13 vteřin, které ho od naprosté elity dělily.
Zatímco Vojta předvedl výkon, ve který doufal, Honza Petržela a Miloš Nykodým zůstali za svým očekáváním. „Možná jsem po kvalifikaci doufal i v nejlepší patnáctku, ale už na sprintových štaflích se mi běželo fyzicky špatně, takže jsem trošku tušil, že to nebude úplně ideální. Technicky to nebylo špatný, udělal jsem pár zaváhání a jednu asi desetivteřinovou chybku, ale netáhlo mi to,“ objasňoval Honza, který doběhl devětadvacátý. Ještě zklamanější byl o deset příček horší Dým, který vystřihl půlminutovou chybu na poslední kontrolu ve městě. „Měl jsem to načtený dopředu, ale nedokázal jsem to realizovat. Když už jsem udělal chybu, tak jsem se nedokázal dostat zpátky do závodu. Dalo se to vyřešit horší volbou postupu, ale já se vrátil zpět ven na hlavní třídu,“ litoval Miloš, pro kterého byl sprint jedinou disciplínou na MS.


Na čtrnáctku chyboval Vojta i Miloš. Zatímco Vojcek odběh do chyby (pokračoval od kontroly na jihovýchod do slepé uličky) rychle zažehnal, Dým chybu "napravil" ještě větší chybou.

/Zhaly

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Poznávej různé terény!
"Nikdo se nestane mistrem světa na své vlastní zahradě. Tam se můžeš stát jen mistrem té zahrady." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN