CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









SmartMaps vybaví reprezentaci GPSkama, jednu můžeš mít i ty
 
11.12.2008 | zobrazení 6832
Další malá revoluce? Ještě nedávno drahý luxus s malou přesností, dnes běžný přístroj pro široké masy. Řeč je o GPS. Konkrétně o GPS hodinkách - přece jen "pána v krabičce" už má na okně v autě kde kdo...


Jdete si zaběhat někde, kde to vůbec neznáte. Po tréninku si jedním kliknutím stáhnete data do počítače a na webové mapě se vám hned přesně zobrazí kudy jste to vlastně běželi. K tomu je vám naservírovaná řada údajů - víte přesně kolik jste toho uběhli, kolik zhruba nastoupali, znáte časy a polohu jednotlivých mezičasů. Je-li v přístroji zároveň zabudovaný sporttestr, můžete to všechno dát do vztahu s tepovou hodnotou. Vychytávek je samozřejmě celá řada, ale k tomu slouží návod.

Pro orienťáky je mimořádně cenné hlavně využití dat z GPSky ve spojení s programem QuickRoute, který vyvinul švédský reprezentant a IT podnikatel Mats Troeng. Po otevření vaší trasy z GPS nad podkladovou mapou se vaše linie probarví v závislosti na aktuální rychlosti v tom kterém bodě tratě. A to nám umožňuje studovat chování závodníka a rychlost pohybu v jednotlivých částech terénu mnohem věrněji než doposud, kdy byly naše závěry založené zejména na hypotézách a odhadech.



Teď si může každý závodník sám studovat svůj pohyb na trati. Je možné srovnat skandinávský způsob orienťáku se zastavováním s plynulým kontinentálním letem. Každý také může jasně vidět, že na cestě nebo louce je schopný běžet třeba o 1.5 minuty na kilometr rychleji než přímo lehkým terénem. Je to samozřejmě zase nějaký čas strávený s OB navíc, ale přiznejme si - vždyť nás to baví! ;)



Díky firmě PLANStudio a značce SmartMaps začně v nejbližší době využívat výhody GPS-civilizace v širší míře i reprezentační družstvo.

Džípíesek je samozřejmě na trhu široká škála - liší se kvalitou přijímače, velikostí hodinek, bohatostí funkcí (i když ta jako obvykle u většiny typů spíše přesahuje využitelnost) a samozřejmě cenou. My jsme zvolili cenově dostupný přístroj NaviLock se zabudovaným sporttestrem (ten je klasický s hrudním pásem).

Pokud si i vy chcete znásobit prožitek z OB při analýze doma u počítače, SmartMaps nabízí stejný přístroj (nebo ve variantě i bez sporttesteru) českým orienťákům ve svém internetovém obchodě:
http://www.smartmaps.cz/obchod/gps-prislusenstvi/

Orientační běžci mohou navíc využít slevu 10% z ceny uvedené v běžné nabídce.

Přístroj už nějaký čas používají např. Michal Smola nebo Jan Mrázek.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Analýza = zkušenost
OB je sport zkušeností. Zásobu zkušenosti si nejsnáze rozšíříš rozborem vlastních závodů, vlastních chyb.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN