CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Maďarský kemp pohledem za výsledky
 
29.01.2008 | zobrazení 5131
Kontroly, výsledky, mapy. To je jeviště. Zajímavé to je i za oponou. Proto nabízím ještě slovní ohlédnutí za proběhlým tréninkovým kempem.


(Text obsahuje odkazy na jednotlivé kontroly - viz mapy v předchozím článku.)

2 - MIDDLE Q

Obtížné svahové kontroly.
Na jednu stranu jsou těžké samy o sobě. Na druhou stranu se v Maďarsku nedá spolehnout na šířku mezer mezi vrstevnicema - to jejich mapaři nevnímají (prudší/pozvolnější sklon svahu).
Řešení: při náběhu na svahové kontroly bez detailů mít taktiku! Něco obětovat, pojistit se proti riziku velké chyby.
Extrémní chyba - cena za zkušenost: Raimo 6 minut.

Problém dělala i prohlubeň nabíhaná shora (H i D, K38). Myslím, že na vině bylo hlavně extrémní tempo ruku v ruce s omezenou možností mapovat při seběhu. I v seběhu investujte do práce s mapou tolik času, kolik si žádá!!!

Ti, kteří dosáhli nejrychlejších časů, udělali ještě velké chyby. Bingo 40", Dana 1:20" na jedničku, Topča 1´ na dvojku. To by sice stačilo na postup, ale ne na supr pozici před finále.

3 - MIDDLE F

První velké časové rozdíly přišly už na jedničku. Určitě se lišily postupy (hlavně horem cesta vs. rovně), ale svůj díl viny nese i vliv specifické povahy startovního okamžiku. Kdo ví, že mu starty nesedí: kouskujte si naschvál mapové tréninky a simulujte starty.

Další velký problém byla K42 (u H 12., u D 5.). Jednak tam byla volba - osobně si myslím, že to chtělo jít kvůli vrstevnicím spodem. Ale hlavně: kontrola byla snad nejtěžší na celé trati, ale přitom využití rychlé cesty na postupu nás svádělo k podvědomému poklesu koncentrace. Někteří špatně odbočili už z horní cesty, někteří se nemohli po ztrátě kontaktu s mapou zorientovat dole v jámovišti. Rada? Jako obvykle - taktika, koncentrace - neběhat na blind. Několik kontrol je jednoduchých, člověka to uspí...

Zároveň jste si vyzkoušeli dvoukolový middle, jako na letošním MS. (Věřím, že v Olomouci si nedáme mezi závody výpečky ;)

4 - LONG

Klasiku připravovali Maďaři. Některé postupy se povedly více, jiné méně.
Trénovat klasiku v tempu je bohužel záležitost, která se moc nehodí na vícedenní tréninkový kemp. Po klasice je člověk energeticky odvařený. Klasika je hodně o postupech - testovat postupy je taky potřeba v podmínkách, které se co nejvíc blíží závodu. Narvat jeden postup umí každej. Ale rozvrhnout si síly, zvolit postup, který je v momentální chvíli ten nejlepší, to je kumšt. Volby postupu je proto nejlepší analyzovat na základě dat z reálných závodů - jako jsou třeba nominačky, MČR, MS... To jen na vysvětlení toho, proč jsem tuhle věc nijak extra neřešil.

K čemu teda takový trénink je? Když pominu přínos pro trénink obecné terénní vytrvalosti, tak můžu zmínit
řešení klasických voleb postupu v praxi
budování a utužování představy o tom, co obnáší klasika (to pak pomáhá i v tréninku)
zdolávání dlouhých a prudkých kopců (to na middlu obvykle není)

5 - SUPERPÍCHAČ

To je taková píčovina, jak by řekl klasik z Letňan.
A z výsledků je evidentní rozdíl mezi těmi, kteří dali několik pokusů a těmi, kteří dali povinné dva a šli snídat (nic proti).
Přesto:
- rozdíly jsou docela velké. Na klasice je to jedno, ale na kratších tratích to může být znát. Ne že by měl člověk na trati myslet na ražení (i když u sprintu možná jo), ale spolehlivě rychlé ražení by mělo být součástí závodní rutiny. Doufám, že k tomu superpíchačové přispějou.
- zajímavé je, že medailisti byli tentokrát stejní jako na Baldovci - někdo to prostě umí lépe

6 - STARTY

Jeden z tréninků zaměřených vyloženě na určitou část techniky - tady na startovní moment. Náročný na organizaci a kvalitu přístupu trénujících. Podle vašich ohlasů je to ale snad dobrá cesta. Příště se budu snažit, aby ty okruhy byly ještě kratší a startů ještě víc. Bylo náročné i fyzicky: půl hodiny v terénu na max.

Z hlediska výsledků se dá říct, že hlavní nebylo vyhrát většinu okruhů, ale neudělat žádnou velkou botu. A tak je to většinou i v lese. Viz např. Thierry a jeho letošní MS middle - na postupech nekraloval, ale v cíli jednoznačně ano.

Samozřejmě to byl stále jenom trénink, takže podvědomý psychický tlak neodpovídal závodní úrovni. Snad se ale uměle podařilo nějaký ten tlak vytvořit - hlavně proto, že to byl základ pro odpolední stíhačku.

Co je tady cílem? Hlavní problém je, že většina z nás má po startu problém s navozením správného závodního rytmu. Některým se na startu skoro zatmí před očima - nohy jsou ještě lehké a tak se hlavně běží. Opanovat startovní moment ale znamená v KLIDU vzít mapu, zorientovat, načíst postup, kontrolovat směr. Pak teprve zrychlit, pokud to situace umožňuje. A to i při štafetách! (Je to jako všude jinde v průběhu závodu: investujete několik vteřin, abyste tam nenechali minuty. To se vyplatí.)

Správné zvládnutí startu je typická věc, kterou je dobré si mentálně před závodem nasimulovat.

7 - STÍHAČKA s MACRO

To byla modelová situace pro štafety, hlavně poslední úsek. Byly známé odstupy, bylo to lehce farstované, v cíli šlo o umístění. Už když jsem to stavěl, tak mi bylo jasné, že tahle fáze bude hodně fyzická. V lese bylo celkově poměrně málo detailů a kopce byly poctivé. Nedostatek detailů to někde hodně zjednodušoval, ale pak se najednou mohlo stát, že nebylo o co se pořádně chytit a bum.

Zajímavé místo bylo K4-K5 (H i D). Tam byla z makrokontrol taková jako farsta - 4 varianty (2 x 2). Myslím si, že pro jednotlivé varianty byly různé optimální postupy. Například skupinka Bingo, Sosák a Šéďa běžela zleva po cestě přes start, ale ne pro všechny to mohlo být nejvýhodnější. Ostatní naopak cestu nevyužili, ale možná mohli. Tam to chtělo vlastní iniciativu.

Vlastní iniciativu testovaly i makrokontroly ve svahu - K8 u H i D. Kdo měl tu poslední (jáma), tak se měl od skupinky odpojit a jít to horem. Mohl na tom získat, protože jeho kontrola byla nejvýš.

Nejde přehlédnout, že holky se - kromě Dany a Evy - výrazně vychybovaly na jedničku. Na to by mohly mít vliv hlavně 2 faktory:
- psychický tlak, nedostatečné vymazání soupeřů
- shit pod nohama - moc nám nejde, když nemůžeme mapovat za běhu, to pak často riskujeme, nechce se nám zastavit na mapování a běžíme na blind

Závěr byl celý stejný, což bylo známé předem. V takovou chvíli je dobré si připravit nějaké místo, kde se pokusíte získat. Určité možnosti z toho pohledu nabízel postup na K15 (u H i na K14). Pokud běžíte ve skupině a chcete zkusit rozhodnout jinou variantou, měli byste nechat orazit ty ostatní dřív, jinak si je povezete na zádech do vaší varianty.
Samozřejmě pokud cítíte, že jste fyzicky lepší, tak je taktika opačná - snažíte se odvrátit pokus o oddělení.

Výsledky stíhačky už ale výrazně odrážely stav trénovanosti - rozdíl v tempu na čele a jinde ve startovním poli byl výrazný.

8/1 - HAGABY

Krásný moment byl hned po startu - asi 35 lidí se vrhlo na jedničky. A samozřejmě se tam hned bloudilo - ne každý byl opravdu aktivní s mapou a spadnout do jámy s jinou kontrolou bylo snadné. Jeden vláček se dokonce vracel z dvojky na jedničku...

Škoda toho kotníku u Lucky. I to je ale psychická záležitost - kombinace únavy a nedostatečné kontroly situace při hromadném startu, který byl s kopce a proto sváděl k úprku.
Poučme se z toho všichni!

V mužích byl Bingo suverénní celý závod.
Po prvním kole: 1. Bingo, 2. Šéďa +0:46, 3. Raimo +1:17, 4. Zoli +1:22, 5. Csaba +1:34, 6. Sosák +2:03(!), 7. Eda +2:04, 10. Mráz +2:56(!), 12. Lála +3:02(!)
Po druhém kole: 1. Bingo, 2. Csaba +2:20, 3. Šéďa +2:28, 4. Sosák +2:29, 5. Raimo +2:32, 6. Zoli +3:16, 7. Lála +3:32, 8. Eda +3:42, 10. Mráz +4:39
V cíli: 1. Bingo, 2. Šéďa +2:16, 3. Sosák +2:35, 4. Csaba +3:18, 5. Lála +4:23, 6. Raimo +4:26, 7. Eda +5:15, 8. Zoli +5:44, 9. Mráz +6:28

V ženách Dana po prvním kole ztrácela a tak to bylo pro přítomných šest diváků mnohem dramatičtější. Díky ;)
Po prvním kole: 1. Eva, 2. Radka +0:15, 3. Topča +0:30, 4. Iveta +0:38, 5. Dana +1:03, 6. Kini +1:58
V cíli: 1. Dana, 2. Eva +1:00, 3. Iveta +1:02, 4. Radka +1:21, 5. Topča +1:49, 6. Kini +6:22.
Maďarky už fyzicky nestačily.

Sorry za tu dlouhou pauzu mezi 8/1 a 8/2. Sláva musel odvézt Lucku dolů a díky tomu jsme nebyli na ten další start úplně nachystaní.

8/2 - MOTÝLKOBĚH

Druhá část nedělní klasiky.
Poslední fyzický kopanec.
Boj únavy a vůle.

První holky se seběhly hned na jedničce - jámě. Tam to chtělo opravdu velmi jemný řez. Kontrast mezi nepříjemností kontroly a vysokým tempem hned po startu závodu s půlminutovými intervaly.

Zajímavé sardele nastaly na K3 - postup vyhrála unavená Ildi, na čele závodu se dělaly veliké chyby (každá z první pětky cca 1-2 minuty).
Daně se pak povedl druhý dlouhý postup zpátky. V závěru už běžela Dana i holky na 2.-4. místě vyrovnaně.

Bingo dělá na trojku stejnou chybu jako holky a tak je na uzlovce společně se Sosákem a Šéďou (náskok z Hagaby v čudu). V motýlku si Šéďa na své variantě plete pořadí kontrol (varoval jsem! ;) a při odběhu z motýlku ztrácí na duo Bingo-Sosák rozhodujících 40". Bingo se pak ujal taktovky a šrouboval tempo. Po drobné chybce na konec rýhy v závěru byli se Sosákem zase bok po boku. Pak to Sosák zkusil narvat na sběrku, ale podběhl ji a Bingo pohodlně skóroval do prázdné brány.
Šéďa ještě 15 minut za motýlkem držel stejné tempo jako vedoucí dvojice, v závěru už přece jen lehce zvolnil - 5 kapříků sebou pleskalo v rybníce.

Velký kufr s sebou do cíle vláčel Lála, který donutil napakovat si zavazadlo i Raima. Stalo se při postupu na K19. Půlkilometrový úlet doprava stál Lálu přes 5 minut. Raimo se odpojil dřív, ale i tak 3 minuty.

Totální rozpad zaznamenali při výjezdu na Alpe de Cermis Maďaři. Zsolt zabalil už Hagaby a Csaba a Zoli totálně vytuhli (nakoupili 15 minut). Adam Kovács zaběhl solidně, ale do soustředění se zapojil až v polovině. I z toho pohledu můžete být se svými výkony většinou spokojení. Časové odstupy už byly větší, ale byl to celkem extrém, a tam se dělají vždycky větší mezery.


...Toť tak nějak vše co mě teď při studování mezičasů napadlo.
Ve Francii budem pokračovat. (Vezmem to trochu víc easy, aby nikdo cestou zpátky nezvracel ;) - jen blbej vtip...


/Radovan

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Trénovat centrálně nebo lokálně?
Centrální kapacita se týká výkonnosti oběhového a dýchacího systému a dá se trénovat alternativně. Lokální kapacita je rozhodující pro výkon, je to výkonnost konkrétních svalových skupin, které se podílejí na závodním výkonu. Měla by se trénovat způsobem co nejbližším vlastnímu závodu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN