CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Severské mistrovství ovládli Švýcaři
 
10.05.2007 | zobrazení 5485
Borci z lesů pod Alpami přijeli na dánský Bornholm jako hosté. A z návštěvy si odvážejí domů pět titulů mistrů severu. Švédi a Finové dosbírali zbylé kovy. Na oslabené Nory nezbyl ani jeden! Po lesklém bronzu se natahovala i česká ženská štafeta. Tentokrát chyběla už jen minuta.


Sprint

Severské mistrovství si pro sebe pořádají seveřané. Koná se jednou za dva roky. Do závodů nastupuje vždy po deseti reprezentantech tradičních velmocí. Hosté jsou zvaný kompars, ale jen maximálně s šesti závodníky. Komparzisté ze Švýcarska však seveřanům připravili zajímavá překvapení už v úvodním spintu v uličkách starobylého Gudhjemu. Jestliže Simone Niggli svou tříminutovou chybou (vynechala kontrolu) své konkurentky spíše příjemně potěšila, pak dvojice mužů Merz - Müller nepřipustila žádnou diskuzi o tom, kdo že je momentálně sprintovou velmocí. A to se nejednalo o žádnou nahodilost, ale opravdu zdařile vyprojektovanou trať s množstvím voleb postupu. Nešlo jen o to trať bezchybně proběhnout, ale také snažit se běžet plynule. Vhodně a na pravém místě pracovat s mapou. Po závodě jsme přemýšleli, kde se na takové trati mají mapovat delší postupy...

Ženský závod se díky minele suverénní Švýcarky (vedla skoro o minutu) otevřel. Dana Brožková měla za daných okolností kapacitu na zlato. Všechny naděje však vzaly za své na nejdelším postupu, kde Dana netrefila nevýrazný průchod mezi privátními územími a musela se vracet. Minutová ztráta a "až" deváté místo. Eva Juřeníková váhala se startem, po nedávné nemoci ještě bežecká kapacita není optimální. To se projevilo i v Gudhjemu. "Možná jsem ten sprint běžet neměla," přiznává po dalších závodech naše ženská dvojka.

Našim mužům se v poslední době ve sprintu nedaří a ani tentokrát se bariéru překonat nepodařilo. Závod na volbu postupu možná trochu překvapil. Nejlépe zašel Tomáš Dlabaja, který přes zimu hodně zapracoval na běžecké rychlosti, která je pro sprint naprosto klíčová. 17. místo je solidní, ale bezchybné to nebylo, stejně jako u dalších našich, kteří mají určitě běžeckou kapacitu na lepší výsledek. Ukazuje se jak moc nám chybí jakákoliv sprintová praxe - hlavně z komplikovanějších městských závodů. V Čechách se ve srovnání se Švýcarskem běhá sprintů minimum - a ty lesní se do zkušeností příliš počítat nedají. Důležité také je, aby naše sprintové mapy a tratě 100% odpovídaly normě. Sprint je hra, která se hraje v ďábelském tempu a proto musí být technicky maximálně zažitá a postavená na rutině.

D - 1. Jansson SWE 17:19, 2. Kauppi FIN 17:27, 3. Jukola FIN 17:32... 9. Brožková D 18:10, 19. Juřeníková 18:50, 33. Duchová 19:51, 40. Brožková R 21:57 (47 záv.)
H - 1. Merz SUI 15:31, 2. Pilblad SWE 15:38, 3. Müller 15:40... 17. Dlabaja 16:40, 29. Losman 17:08, 35. Procházka 17:21, 40. Šedivý 17:40 (62 záv.)



Štafety

Štafety byly neradičně zařazené už na druhý závodní den. Seveřani staví do závodu po třech štafetách, Švýcaři po dvou. I přes absenci dalších států to bude řežba...
Zdenka Stará se na první úsek pošetřila a vynechala sprint. A zprávy z tratě naznačují, že jí to jde. Nakonec předává jako čtvrtá s minimální ztrátou! Paráda. Eva si pak běží svůj závod jako obvykle, aktuální běžecká forma však její úsilí trochu přibržďuje. Klesá na šesté místo, ale ztráta není velká. Dana má karty rozdané, a zezadu pospíchá dohnat co se dá Švýcarka Niggli. Na její vražedné tempo nikdo nereaguje, ale i ostatní finišmenky běží výborně, rychleji než všechny závodnice před nimi. Pořadí se přesýpá. Mladá Švédka Jansson nakonec odolává a dobíhá pro vítězství. Simone Niggli stahuje z desátého místa na druhé! Čekáme jak ustojí závěr Minna Kauppi, známá gigantickou chybou v závěru štafet na MS. Ale dnes je jiný den a Minna jistí bronz. Dana v závěru zdolává švýcarské a švédské béčko a finišuje čtvrtá, jen minutu za medailí.

Taky kluci začali skvěle, Honza Procházka si chce napravit chuť po sprintu a běží docela ofenzívně a s přehledem. Dobíhá v prvním balíku a vysílá Michala Horáčka do jeho štafetového comebacku. Píchal se rve co to jde, ale dnes rozhodují drobnosti a vteřinky. "Oběhl jsem jinak hustník, chytil asi 15-20 sekund ztrátu a už jsem se tam nedokázal dotáhnout." Píchal předává se ztrátou dvě a půl minuty, jenže před ním je minutu mezera. Je jasné, že náš finišmen bude muset pořádně zabrat, pokud ještě bude chtít z desátého místa zasáhnout do hry. Borci na čele pracují jako bezchybně vyladěné stroje, zabíhají nejrychlejší časy dne a perou se o vteřiny. Petru Losmanovi se příliš nedaří, přesto se dotahuje alespoň na dohled švédské a norské dvojky. Riskantní postup na sběrku ale fatálně nevychází a Sosák doklusává desátý. Určitě bylo hodně užitečné být u toho. Vždyť to byly jediné letošní klasické štafety kromě MS! A opět se ukázalo, jak velkou roli hraje při štafetách dostatečná tempová kapacita. Štafety se běhají rychle a tempo určuje skupina.

D - 1. SWE (Engstrang, Nilsson, Jansson) 2:16:24, 2. SUI (Gemperle, Fritschy, Niggli) 2:18:09, 3. FIN (Jukola, Holmström, Kauppi) 2:18:37, 4. CZE (Stará, Juřeníková, Brožková) 2:19:29
H - 1. SUI (Müller, Rollier, Merz) 2:29:06, 2. FIN (Lakanen, Ikonen, Lakanen) 2:29:21, 3. SWE (Pilblad, Modig, Öberg) 2:29:23... 10. CZE (Procházka, Horáček, Losman) 2:36:56 (20 týmů)



Middle

Jestliže štafety byly běžecké, middle sliboval mapařinku mezi skalnatými zářezy. A co sliboval, to i splnil, navíc překvapil závodníky v úvodu tratí náročným vřesovištěm. Minna Kauppi si dobíhá pro druhé stříbro, o smolné tři vteřiny za opětovnou královnou Niggli. Dana není ani z dnešního svého výkonu nijak nadšená. Po doběhu sice vede, ale střízlivě říká, že na červenou skupinu to asi stačit nebude. Nakonec je z toho hezké šesté místo, ale Dana už letos dokázala se Simone držet krok i v náročnějších terénech. Jestliže šesté místo Dany je "solidní", pak desáté místo Zdenky Staré je naopak velmi příjemným potvrzením výkonnosti, kterou Zdenča disponuje už od loňska. Konečně to vyšlo!

V mužích ovládl závod "čaroděj" Huovila, který dokázal v závěrečné části po divácké kontrole odskočit svým konkurentům skoro o minutu. Fantastický výkon. Z našich zaběhl další dobrý závod Honza Procházka. "Moc mi to netáhlo, ale šel jsem bez chyby." Evidentní spokojenost. To ostatní už tolik spokojení nejsou - middle je vždycky o chybách a na přední umístění má kdekdo. Petr Losman tentokrát middle nevynechal, zaběhl solidně, ale přesto ho jedna veliká chyba mrzí. Bez ní by v superkonkurenci atakoval desítku a to by do sebe asi ani sám neřekl. Mezičasovou kapacitu ukázal i odpočatý Jan Šedivý, i tam by to na desítku tentokrát výkonnostně dalo. Hodně nespokojení byli dva naši "papírově" nejlepší middlaři - Michal Horáček ani Tomáš Dlabaja se do závodu nesrovnali. Při pohledu do mezičasů je evidentní, že z našich zaběhl nejlépe ten, kterému to ten den nejméně běželo. Chce to klid a pevné nervy.

D - 1. Niggli SUI 29:28, 2. Kauppi FIN 29:31, 3. Iso-Markku FIN 31:17... 6. Brožková D 32:00, 10. Stará 33:25, 35. Juřeníková 36:03, 39. Duchová 37:29, 46. Brožková R 38:17 (58 záv.)
H - 1. Huovila FIN 31:02, 2. Andersson SWE 31:50, 3. Haldin FIN 32:12... 15. Procházka 34:13, 29. Losman 34:58, 33. Šedivý 35:11, 36. Horáček 35:29, 40. Dlabaja 35:33 (69 záv.)



Long

Závěrečná klasika měla být rychlá a i přes nastřádanou unávu byla ještě rychlejší než se plánovalo. "Takovej klasickej českej federál," hodnotili to v cíli naši pražáci. Long se stal opět naším individuálně nejlepším závodem. Dana se nadlouho usadila na čele, ze kterého jí opět červená skupina odsunula na šesté místo. Vzestupný trend potvrdila i Zdenka Stará.

Nejlepší z mužů byl tentokrát zkoncentrovaný Michal Horáček. Petr Losman začal závod skvěle, po půl hodině ztrácel na lídra jen 40 vteřin. Solidní osmnácté místo ho tak může trochu mrzet.

Simone Niggli sváděla opět vyrovnanou bitvu s Minnou Kauppi. Na divácké na vteřinu stejně, v cíli zase o něco dřív. Finka si dobíhá pro třetí individuální stříbro! Švýcar Merz si dobíhá pro třetí zlatou a trať degraduje časem pod osmdesát minut. A dobíhá o 3 minuty Pilblada, kterému to ještě stačí na bronz. I v mužích je zvolen korunní princ - David Andersson má stříbra dvě.

D - 1. Niggli SUI 62:28, 2. Kauppi FIN 62:53, 3. Eliasson SWE 64:34... 6. Brožková D 66:39, 21. Stará 72:52, 31. Juřeníková 76:30, 45. Brožková R 79:36, 46. Duchová 80:39 (56 záv.)
H - 1. Merz SUI 79:52, 2. Andersson SWE 80:38, 3. Pilblad SWE 82:54... 15. Horáček 86:42, 18. Losman 86:57, 22. Dlabaja 87:45, 28. Procházka 89:09, 35. Šedivý 91:27 (60 záv.)



Závěrem

Na severském mistrovství nám nejde o medaile ani o státní dotace. Je to však přísné srovnání. Výborná příležitost na půl cestě k dalšímu MS. Rychlé terény nám zase zdůraznily známou pravdu: je potřeba běžecky srovnat krok s čelní skupinou. A pak mít odvahu na pravém místě zadrobit.

Medailová bilance severského mistrovství 2007:
SUI 5-1-1
SWE 2-3-3
FIN 1-4-4
(Zarážející je totální propad Norů, kteří zaznamenali totální debakl.)

Další momentky:

Dana Brožková studuje při sprintu městečko Gudhjem.

České ženstvo.

Malebná hra světel a stínů. Domácí Claus Bloch.

Tomáš Dlabaja dělal moc chyb...

Margrethe Hausken, na sprintu "až" sedmá. Ale hezká fotka.

Slunečný Bornholm stojí za návštěvu.

Vítěz sprintu Merz spurtuje od sběrky, v pozadí ostrůvek Christiansö.

Taky Jan Šedivý si v uličkách Gudhjemu hleděl víc mapy než okolní malebnosti.

Startovací prostor končil úzkým mostkem. V popředí Kvaal Österbö (NOR), napravo balancuje Bet.

Mediálně nesmírně vděčný divácký úsek na skalisku nad arénou. Z kontroly vlevo na kontrolu vpravo. A k vidění byly i chyby.

Eva vysílá Danu.

Michal Horáček běžel dobře, ale balík mu přesto ujel.

Dana loví Švédky a Švýcarky.

Po finiši.

Čtvrté místo je na místě oslavit slunečným úsměvem!

Terén middlu láká k proběhnutí.

Peter Öberg má výborné jaro. Na middlu 5., 15s za bronzem.

Paula Iso-Markku. Znáte ji? Z middlu má bronz.

Další velká bedna ve sbírce.

David Andersson, korunní princ severu.

Mladý junior Sören Bobach dělal Dánům radost. Škoda že ho nemohli potrápit naši mládežníci...

Dana Brožková minula těsně před cílem klasiky Seline Stadler, stejně jako při štafetách.

Vítězka sprintu Helena Jansson už teď bude pro média atraktivní.

Jani Lakanen, úřadující mistr světa na klasice. Tentokrát až čtvrtý.

Třikrát stříbrná Minna Kauppi si odvezla i bronz ze štafet.

Rakušáci na divácké.

Dave Peel už teď jistě bude Zdenču bedlivě pozorovat.



 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Hlava mapa
...říkával Filip Toušek v Bloudění orientačního běžce. Tvrzení o nohách, které nikdy nesmějí předběhnout hlavu je stále základní tezí úspěšného závodního orientačního běhu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN