CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Světové hry: Být na chvíli Krpálkem
 
24.07.2017 | zobrazení 5793
Jsme jeden tým. Heslo české výpravy pro Světové hry ve Vratislavi je výstižné. Neolympijské sporty včetně orientačního běhu mají jednou za čtyři roky šanci se cítit aspoň trochu jako ty, které bojují pod pěti kruhy. Kdo by nechtěl být na chvilku Lukášem Krpálkem a zažít medailové díkuvzdání v českém domě. Kvartet Denča Kosová, Terka Janošíková, Vojta Král a Honza Petržela se o to od úterý do čtvrtka postupně pokusí na sprintu, middlu a ve smíšených štafetách.



„Viděl jsi tu zkratku přes gibony? A ty schody za sovami?“ Je sobota odpoledne a český tým se vydal do místní ZOO. Ne že bychom nevěděli co s časem, ale možností projít si prostor pro sprintové štafety se nesmí opovrhovat. Obzvlášť po špatných zkušenostech z loňských svěťáků právě ve městě nad Odrou. I to ale dokumentuje, že ledaským podceňované World Games bereme naprosto vážně. A možná ještě víc. „Je to vrchol sezony stejně jako mistrovství světa. Obětuji tomu stejně,“ říká Vojta, šestý muž ze sprintu v Estonsku.



Pro Denisu s Honzou je vratislavské klání navíc možností, jak si spravit chuť po těžkostech, které jim způsobily zdravotní obtíže na začátku sezony. „Upínám teď zraky k lepším výsledkům. Regeneraci nohy pomáhá čas, takže se teď cítím trošku líp,“ přiznává Denča. „Světové hry byly pro mě hlavním cílem, abych se dostal do formy,“ doplňuje ji Ňuf.



V úplné jiné pozici přijela do Polska Terka, která prožívá léto našlapané jednou velkou akcí za druhou. A to je jí teprve osmnáct. Na mistrovství světa běžela finále sprintu, aby následně přejela do Finska na juniorský šampionát, kde na nejkratší trati vybojovala stříbro. „Sprintová rutina tam je a já jsem ráda, že jsem dostala příležitost jet na MS a teď i sem. I ve Finsku to vyšlo, proměnilo se to v medaili a přesvědčilo mě to, že asi vím, jak na to. Uvidíme, jak to půjde,“ pochvaluje si benjamínek českého týmu a dodává, že velké letní závodní vytížení nebere jako nevýhodu. Spíš prý naopak.



Český tým přijel do Vratislavi už v pátek a ubytoval se přímo v centru nedaleko Rynku, aby nasál nejen atmosféru města, která je velmi uvolněná, svěží a mladická – no prostě „hipsta“ – ale aby všichni dostali pod kůži uličky Starého města, ve kterých vše úterním sprintem začne. „Očekávám sice dost fyzický sprint, ale nemyslím si, že to bude úplně tupý,“ tvrdí po několika povolených obhlídkách Honza Petržela.



Kromě hraní si na turisty si závoďáci v areálu místní polytechniky prosvištěli základy sprintové rutiny a hned po příjezdu okusili i to, jak bude chutnat jediná lesní disciplína na Světových hrách. „Přesvědčili jsme se, že jsme z domova na takový terén zvyklí,“ hodnotí velice kulantně Denisa les srovnatelný s těmi, ve kterých se běhají třeba České poháry štafet. Čili pro české běžce by to neměl být nepřekonatelný problém. „Nepřekonatelné to není, ale průchodnost je minimální,“ poznamenává s úsměvem Vojta. „Middle bude asi podobný zarostlejšímu okolí Brna. Bude to o malých chybách,“ doplňuje ještě Honza.



Jak už bylo řečeno, úspěšné české sportovce na Světových hrách čeká v zázemí Českého týmu na lodi Tumska srdečné přivítání zvané díkuvzdání – tedy tradice, která vznikla na olympijských hrách. Bylo by krásné, kdyby se aspoň jednou ve Vratislavi tleskalo i orientačním běžcům. Udělali jsme pro to snad maximum. Teď to jen dokázat v den D. A ten právě nastává...

/Zhaly
/Foto: Jakub Marek, ČOV

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Kdy zakopneme o anaerobní práh?
Anaerobní práh (ANP) je úroveň zatížení organismu, kdy tělo přestává být schopné plynule odbourávat splodiny anaerobního spalování (např. kyselina mléčná). Začíná se hromadit laktát, svaly tuhnou, zhoršuje se koordinace. Výkon začne po krátké době klesat. Důležitá veličina v souvislosti s efektivním řízením fyzického tréninku.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN